راهنما:واگردانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

منظور از واگردانی در ویکی‌پدیا، عملی است که منجر به خنثی‌شدن اثر یک یا چند ویرایش قبلی در یک صفحه می‌شود و آن را به یک نسخهٔ قدیمی‌تر بازمی‌گرداند. با این وجود واگردانی ویرایش‌هایی که با نیت کمک به ویکی انجام شده‌اند ممکن است اخلال‌گری تلقی شود و منجر به قطع دسترسی ویرایشی کاربران متخلف گردد. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به ویکی‌پدیا:جنگ ویرایشی و ویکی‌پدیا:قاعدهٔ سه‌برگردان رجوع کنید)

واگردانی دستی[ویرایش]

یک راه ساده برای واگردانی این است که به حالت ویرایش بروید و به صورت دستی، متنی که به اشتباه حذف‌شده را به صفحه برگردانید یا متنی که به اشتباه به صفحه افزوده شده را حذف کنید. همچنین می‌توانید متن یک نسخهٔ قدیمی‌تر را از تاریخچه کپی کنید و روی نسخهٔ جدید ذخیره نمایید.

برای یک واگردانی دستی می‌توانید این گام‌ها را طی کنید:

  1. روی سربرگ «نمایش تاریخچه» کلیک کنید.
  2. روی تاریخ نسخه‌ای که می‌خواهید صفحه را به آن واگردانی کنید کلیک کنید. (اگر می‌خواهید یک خرابکاری را واگردانی کنید، مطمئن شوید که نسخهٔ سالمی را از تاریخچه انتخاب کرده‌اید، ممکن است چند ویرایش خرابکارانه پشت سر هم رخ داده باشد یا اینکه ویرایش‌های خرابکارانه و سالم لابه‌لای هم مخلوط شده باشند.) در این حالت باید یک کادر قرمز رنگ در بالای صفحه ببینید که هشدار می‌دهد این نسخه، یک نسخهٔ قدیمی‌تر از صفحه است.
  3. در صفحه‌ای که باز می‌شود روی سربرگ «ویرایش» کلیک کنید.
  4. در صفحه‌ٔ ویرایشی که باز می‌شود همچنان کادر قرمزرنگ بالای صفحه قابل مشاهده خواهد بود (یا اگر صفحه حفاظت شده باشد، دستورالعمل‌های لازم روی صفحه ثبت خواهد شد، آن‌ها را دنبال کنید). در کادر «خلاصه» در زیر جعبهٔ ویرایش، خلاصه‌ویرایش مناسبی درج کنید. (به عنوان نمونه: «واگردانی به علت ...» یا «واگردانی خرابکاری» (برای خرابکاری‌های فاحش))
  5. با زدن دکمهٔ «پیش‌نمایش» در پایین جعبهٔ ویرایش، بار دیگر تغییرات را بررسی کنید.
  6. صفحه را ذخیره کنید.
  7. در صورتی که نیاز بود، به صفحهٔ بحث همان صفحه بروید و توضیحات بیشتری در مورد واگردانی بنویسید.

خنثی‌سازی[ویرایش]

منظور از خنثی‌سازی امکان خاصی است که در نرم‌افزار مدیاویکی تعبیه شد و به کمک آن کاربران می‌توانند یک ویرایش خاص را (بدون نیاز به خنثی‌سازی ویرایش‌های پس از آن) خنثی نمایند. خنثی‌سازی هم از راه تاریخچهٔ صفحه و هم از راه صفحه‌های تفاوت امکان‌پذیر است. برای انجام این کار کافیست کاربران روی پیوند «خنثی‌سازی» که کنار ویرایش‌ها نمایش می‌یابد کلیک کنند. پس از این کار نرم‌افزار تلاش خواهد تغییرات لازم برای خنثی‌سازی آن ویرایش خاص را در صفحه پیدا کند و در صفحهٔ بازشده می‌توانید و تغییرات دیگری نیز اِعمال کنید و سپس صفحه را ذخیره نمایید. یک خلاصه‌ویرایش پیش‌فرض برای شما در بخش «خلاصه» نوشته می‌شود، اما می‌توانید آن را به شکل مناسب‌تری تغییر دهید.

اما اگر ویرایش‌ها با هم تعارض داشته باشند و امکان خنثی‌سازی فراهم نباشد، نرم‌افزار با پیامی مانند «به علت تعارض با ویرایش‌های میانی، این ویرایش را نمی‌توان خنثی کرد» موضوع را به شما اعلام خواهد نمود. در این حالت خنثی‌سازی باید با ویرایش دستی انجام شود.

نکته: خنثی‌سازی را می‌تواند بر روی چند ویرایش پشت سر هم نیز انجام داد، کافیست به صفحهٔ تفاوت آن ویرایش‌ها بروید و روی پیوند «خنثی‌سازی» کلیک کنید. ویرایش‌هایی که به صورت دسته‌جمعی خنثی می‌شوند اگر تنها با یکدیگر تعارض داشته باشند (و نه با ویرایش‌های بعد از خودشان)، مشکلی ایجاد نمی‌کنند و امکان خنثی‌سازی‌شان همچنان وجود خواهد داشت.

واگردانی[ویرایش]

مدیران و گروهی از کاربران به نام گروه «واگردان»، دسترسی‌ای به نام «واگردانی» دارند که امکان واگردانی همهٔ ویرایش‌های آخرین کاربر ویرایش‌کننده را فراهم می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، ویکی‌پدیا:واگردانی را ببینید.

واگردانی رباتیک[ویرایش]

اگر موج انبوهی از خرابکاری‌ها رخ داده باشد، مدیران ممکن است تصمیم بگیرند واگردانی‌ها را از تغییرات اخیر پنهان نگاه دارند. برای این کار مدیران می‌توانند به انتهای پیوند صفحهٔ مشارکت‌های کاربر، عبارت «&bot=1» را بیفزایند. برای نمونه برای خنثی‌سازی ویرایش‌های کاربر:مثال، به http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=Special:Contributions&target=مثال&bot=1 مراجعه شود.

با وجود اینکه این نوع واگردانی از تغییرات اخیر پنهان می‌ماند، اما از فهرست مشارکت‌ها، تاریخچهٔ صفحه‌های یا فهرست پیگیری‌ها پنهان نخواهد شد. از این ویژگی نباید سلیقه‌ای استفاده کرد و تنها ویژهٔ خرابکاری‌های محض پشت سر هم است.

واگردانی پرونده‌ها[ویرایش]

اگر می‌خواهید تصویر/پرونده‌ای را به نسخهٔ قبلی آن واگردانی کنید، به صفحهٔ آن پرونده بروید و در همان بالای صفحه روی پیوند « تاریخچهٔ پرونده» که در خط زیر عنوان پیونده نمایش داده می‌شود کلیک کنید. با این کار به بخش تاریخچهٔ پرونده منتقل می‌شود که برای تصاویر، نمایی کلی از تغییرات تصویر را در قالب تصاویر بندانگشتی نمایش می‌دهد. در کنار نسخهٔ کنونی تصویر نوشته شده است: «نسخهٔ کنونی»، اما برای نسخه‌های قدیمی‌تر پیوند «واگردانی» مشاهده می‌شود، با کلیک روی این پیوند، تصویر کنونی به تصویر آن نسخه واگردانی خواهد شد.

اگر تصویر در انبار ویکی‌مدیا بارگذاری شده باشد، باید واگردانی را از طریق انبار انجام دهید و باید وارد حساب انبارتان شده باشید.

ابزارهای دیگر[ویرایش]

هاگل، توینکل و ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که امکاناتی برای واگردانی ویرایش‌ها فراهم می‌کنند.