دانشگاه‌های آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشجویان حین برگزاری امتحان در یکی از دانشگاه‌های آمریکا

ایالات متحده آمریکا با داشتن قریب به ۵٬۸۰۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی[۱] امکان تحصیلات در سطوح مختلف آموزش عالی را برای تقریباً تمامی افراد جامعه خود فراهم نموده‌است. از این تعداد، در حال حاضر ۱۲۵ دانشگاه علوم پزشکی در آمریکا مشغول فعالیت هستند.[۲] در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۹ میلیون و ۶۶۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های آمریکا مشغول به تحصیل بودند.[۳]

پیشینه[ویرایش]

شهریه‌ها و چگونگی تأمین مخارج دانشجویان[ویرایش]

دانشجویان دامپزشکی در حال معاینه دندانهای یک اسب در یکی از دانشگاه‌های آمریکا در سال ۲۰۰۶

وام‌های کم بهره تضمین شده از طرف دولت فدرال (federal loans)، کمک هزینه‌های بلاعوض (grants) و انواع بورس‌های تحصیلی از مهم‌ترین راه‌های تأمین شهریه دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا محسوب می‌شوند.

در سال ۲۰۰۷، ارزان‌ترین شهریه سالیانه از آن کالج ایالتی دالتون در ایالت جورجیا (۲٬۰۴۸ دلار شهریه دانشجوی بومی تمام وقت در سال)[۴] و گران‌ترین شهریه متعلق به دانشگاه جرج واشینگتن (۳۷٬۸۲۰ دلار در سال برای دانشجویان مقطع کارشناسی) بود.[۵]

کیفیت دانشگاه‌های آمریکا[ویرایش]

فهرست دانشگاه‌های آمریکا[ویرایش]

مشوقان رسمی (چیر لیدرهای) تیم فوتبال آمریکایی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا. مسابقات میان-دانشگاهی در آمریکا طرفداران بسیار زیادی دارند.

در آمریکا غالباً سه نوع دانشگاه وجود دارد:[۶]

ورزش[ویرایش]

تمام دانشگاه‌های آمریکا مجهز به تجهیزات ورزشی بسیار گسترده‌ای هستند که سرمایه‌های قابل توجهی را سالیانه معطوف خود کرده و یکی از تمرکزهای اصلی بودجه پردازان دانشگاه است. دلیل این امر عضویت دانشگاه‌های آمریکا در یکی از لیگهای ورزشی بزرگ است که سودهای هنگفتی را نصیب دانشگاه می‌کند. این منبع درآمد محصول رقابت‌های سرتاسری کشور است که از شبکه‌های تلویزیون کابلی هر ساله توسط میلیون‌ها بیننده دنبال می‌شود. بزرگ‌ترین لیگهای ورزشی به‌طور مثال عبارتند از همایش ۱۲تای بزرگ، همایش پاسیفیک-۱۲، همایش جنوب شرقی، و همایش ۱۰تای بزرگ.

آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های آمریکا[ویرایش]

مهم‌ترین آزمونهای ورودی عبارتند از:

علاوه بر اینها، متقاضیان خارجی مستلزم دادن آزمونهای زیر هستند:

منابع[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/wiki/Higher_education_in_the_United_States

  1. Countries with Most Universities
  2. «U.S. Medical School Enrollment Continues to Climb». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ سپتامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۸.
  3. "U.S. number of college students 1965-2020". Statista (به انگلیسی). Retrieved 2021-05-15.
  4. "The Best Colleges in America, Ranked". www.usnews.com (به انگلیسی). Retrieved 2021-05-15.
  5. «America's Most Expensive Colleges - Forbes.com». بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۳.
  6. FRONTLINE: college, inc.: watch the full program online | PBS

جستارهای وابسته[ویرایش]