آموزش در ایالات متحده آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آموزش و پرورش ایالات متحده آمریکا
بودجهٔ آموزش و پرورش ملی (۲۰۰۷)
بودجه $۱٫۳ تریلیون (خصوصی و دولتی، همهٔ سطوح)[۱]
اطلاعات عمومی
زبان‌های اول انگلیسی آمریکایی، اسپانیولی
نوع سیستم آموزشی فدرال، ایالتی، خصوصی
باسوادی
مرد 100%[۲]
زن 100%[۲]
نام‌نویسی
مجموع ۸۱٫۵ میلیون
ابتدایی ۳۷٫۹ میلیون1
متوسطه ۲۶٫۱ میلیون (۲۰۰۶–۲۰۰۷)
Post secondary ۲۰٫۵ میلیون 2
Attainment
Secondary diploma ۸۵٪
آموزش عالی 30%[۳]

آموزش در ایالات متحده آمریکا توسط مدارس دولتی و خصوصی ارائه می‌شود.

در آمریکا آموزش دولتی به‌طور همگانی در دسترس است. در حقیقت، اعمال کنترلها، و نیز تقبل هزینه‌های مربوطه، از سطوح سه‌گانهٔ فدرال، ایالات، و محلی می‌آید.

آموزش در ایالات متحده آمریکا زیر نظر وزارت آموزش ایالات متحده آمریکا نظارت و اداره می‌گردد.

آموزش عالی[ویرایش]

در ایالات متحده، هر فردی که دوره دبیرستان را با موفقیت به پایان رسانده باشد و شرایط لازم را کسب کند می‌تواند برای تحصیلات تکمیلی به کالج‌ها یا دانشگاه‌ها وارد شود، اما این دو مؤسسه کاملاً متفاوتند. یک دانشگاه، موسسه‌ای از تحصیلات تکمیلی و تحقیقاتی است که مدارک دانشگاهی در رشته‌های گوناگون و در مقاطع کارشناسی و فراتر از آن ارائه می‌دهد، در حالیکه یک کالج عموماً موسسه‌ای است که رشته‌های تحصیلی در حد کارشناسی ارائه می‌دهد. همچنین کالج می‌تواند بخشی از یک دانشگاه باشد؛ شبیه آن چیزی که در ایران به عنوان دانشکده شناخته می‌شود. در ایالات متحده کالج‌هایی به نام Community College وجود دارد که اغلب رشته‌های دوساله در مقطع فوق دیپلم ارائه می‌دهند. هرچند که این رویه در حال تغییر است و کالج‌ها این روزها رشته‌هایی در مقطع کارشناسی نیز ارائه می‌دهند.

کالج‌ها و دانشگاه‌ها در ایالات متحده می‌توانند خصوصی یا دولتی باشند اما در دولت فدرال وزارتخانه‌ای که متولی تحصیلات تکمیلی در کشور باشد وجود ندارد و ریاست دانشگاه‌ها معمولاً توسط هیئت امنا یا هیئت مدیریت دانشگاه‌ها تعیین می‌شوند. در ایالات متحده بودجه دانشگاه‌های دولتی عموماً توسط دولت محلی و همچنین از محل کمکهای مالی افراد و شرکت‌های خصوصی تأمین می‌شود. بخش عمده‌ای از منابع مالی دانشگاه‌های ایالتی از محل مالیاتهای پرداختی شهروندان همان ایالت تأمین می‌شود. نتیجتاً شهریه دانشگاه‌های دولتی برای شهروندان ساکن هر ایالت – که مالیاتهایشان را به موقع پرداخته باشند- ارزانتر خواهد بود و دانشجویانی که از ایالتها یا کشورهای دیگر به هر دانشگاه وارد می‌شوند شهریه سنگینتری پرداخت می‌کنند. دانشگاه‌های خصوصی طبیعتاً شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند.

پانویس[ویرایش]

  1. "Bureau, U. C. (2009). The 2009 Statistical Abstract, Retrieved from National Data Book" (PDF). Retrieved 2013-09-21.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ "The World Factbook". Cia.gov. Retrieved 2013-09-21.
  3. U.S. Bachelor Degree Rate Passes Milestone