ای‌سی‌تی (آزمون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ACT.gif

ای سی تی (به انگلیسی: ACT) یکی از دو امتحان استاندارد برای ورود به دانشگاه در آمریکا است.[۱] اولین بار در پاییز سال ۱۹۵۹ برای رقابت با اس ای تی (به انگلیسی: SAT) دیگر امتحان ورودی دانشگاه توسط آقای اورت فرانکلین لیندکوییست شروع به کار کرد.[۲] دانش آموزان بسته به انتخاب خود و توانایی‌های خود می‌توانند هر کدام از دو امتحان را برای ورود به دانشگاه بدهند.[۳] در فوریه ۲۰۰۵ امتحان نوشتن به صورت اختیاری به امتحان اضافه شد که تغییرات کوچکی را در امتحان ایجاد کرد. تمام دانشگاه‌های ۴ ساله آمریکا فقط نمره امتحان را به عنوان شرط ورود به دانشگاه اعلام کردند ولی تعداد کمی از مراکز آموزشی به علاوه نمره امتحان ای سی تی معدل دانش آموز و رتبه دانش آموز در کلاس و فعالیت‌های دانش آموز خارج از مدرسه را به شرط‌های ورود به دانشگاه‌های خودشان اضافه کردند.

استفاده[ویرایش متنی]

نقشه نشان دهنده ایالات آمریکاست که دانش اموزان آن ایالت امتحان SAT(نارنجی) و ACT(رنگ آبی) در سال ۲۰۰۶ برای ورود به دانشگاه داده‌اند

ای سی تی بیشتر در قسمت‌های میانی آمریکا و شمالی آمریکا استفاده می‌شود و اس ای تی در قسمت‌های کناره‌ای در جنوب آمریکا استفاده می‌شود.[۴]

عناوین امتحان[ویرایش متنی]

قسمت اجباری امتحان به چهار قسمت زبان انگلیسی، ریاضی، درک مطلب و علوم به صورت چهار گزینه‌ای تقسیم شده‌است.

زبان انگلیسی[ویرایش متنی]

اولین قسمت امتحان است که ۴۵ دقیقه زمان دارد که شامل ۷۵ سؤال است.

ریاضی[ویرایش متنی]

دومین قسمت امتحان است که ۶۰ دقیقه زمان دارد که شامل ۶۰ سؤال است.

درک مطلب[ویرایش متنی]

سومین قسمت امتحان است که ۳۵ دقیقه زمان دارد و شامل ۴۰ سؤال است.

علوم[ویرایش متنی]

چهارمین بخش امتحان است که ۳۵ دقیقه زمان دارد و شامل ۴۰ سؤال است.

انشا[ویرایش متنی]

آخرین بخش امتحان و قسمت اختیاری امتحان است که ۳۰ دقیقه زمان دارد و بعضی از دانشگاه‌ها این امتحان را هم جزو شرط‌های ورود به دانشگاه اعلام کرده‌اند.

پانویس[ویرایش متنی]

  1. About ACT: History”.  Retrieved on October 25. Name changed in 1996.
  2. «ACT Assessment,» Microsoft® Encarta® Online Encyclopedia 2007 http://encarta.msn.com © ۱۹۹۷–۲۰۰۷ Microsoft Corporation. All Rights Reserved.
  3. “Chapter ۱”. Geoff Martz, Kim Magliore, and Theodore Silver. In Cracking The ACT. 2007 edition ed. The Princeton Review. Pages 11-12. ISBN ‎978-0-375-76585-8. 
  4. Honawar, Vaishali; Alyson Klein (August 30, 2006). «ACT Scores Improve; More on East Coast Taking the SAT's Rival» (fee required). Education Week 26 (1): 16. Retrieved on 2007-07-06.

منابع[ویرایش متنی]