حزب مردم‌سالاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از حزب مردم سالاری)
پرش به: ناوبری، جستجو
حزب مردم‌سالاری
نشان شناسایی نشان حزب مردم‌سالاری.jpg.
دبیرکل و بنیانگذار مصطفی کواکبیان
رئیس دفتر سیاسی موجود نیست.
تاریخ تاسیس ۱۳۷۹
آرمان ها ملی گرایی
اسلام گرایی
اصلاح طلبی
مردمسالاری دینی[نیازمند منبع]
ارگان مطبوعاتی روزنامه مردمسالاری
نامزد انتخاباتی اخیر لیست امید
ملیت جمهوری اسلامی Flag of Iran.svg
وب‌گاه [۱]

حزب مردم‌سالاری حزب مردمسالاری به دنبال پیروزی محمد خاتمی در دوم خرداد ۱۳۷۶ با تلاش جمعی از فعالان اصلاح طلب و به منظور حمایت از گفتمان اصلاح طلبی در سال ۱۳۷۷ ابتدا در شهرهای استان سمنان شکل گرفت و پس از تصویب اساسنامه آن در تاریخ ۱۳۷۸/۷/۳ در کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب، پروانه آن در دهم آبان ۱۳۷۸ به نام حزب مدافعین پیام دوم خرداد صادر شد.

در پی برگزاری اولین کنگره در دوم خرداد ۱۳۸۱ این حزب به نام حزب مردم سالاری تغییر نام یافت و اصلاحات اساسنامه آن در مورخ ۸۱/۶/۴ به تصویب کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب رسید.

حزب مردمسالاری فعالیت خود را عملاً پس از ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ و به دنبال راه‌اندازی روزنامه مردمسالاری در نیمه دوم سال ۱۳۸۰ شروع کرده‌است.

دستاندرکاران حزب مردمسالاری مدعی هستند که: "این حزب به معنای واقعی کلمه از "پایین" به "بالا" شکل گرفته‌است و هرگز هیچ مقام دولتی یا حکومتی در تأسیس آن نقشی نداشته‌است و خوشبختانه تاکنون وامدار هیچ نهاد و مؤسسه یا به اصطلاح شخصیت حقیقی یا حقوقی نشده و با هویتی مستقل به صورت خودجوش از متن عموم مردم برخاسته است."

این حزب، یک گروه سیاسی اصلاح‌طلب ایرانی است و توسط مصطفی کواکبیان اداره می‌شود. ارگان مطبوعاتی این حزب روزنامه مردم‌سالاری است.

حزب مردمسالاری و حزب همبستگی در دو انتخابات گذشته از متحدین حزب اعتماد ملی بوده و در انتخابات مجلس هشتم اقدام به راه‌اندازی ائتلافی به‌عنوان «ائتلاف مردمی اصلاحات» در برابر «ائتلاف اصلاح طلبان» کرد. ریاست این ائتلاف بر عهده فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی بود.[۱]

اعدام یعقوب مهرنهاد[ویرایش]

یعقوب مهرنهاد از فعالان مدنی و سرپرست روزنامه مردمسالاری در استان سیستان و بلوچستان، مرداد ۱۳۸۷ به اتهام ارتباط با گروه تروریستی جندالله به نحو غیر منتظره‌ای اعدام شد. اعدام وی و اتهامات وارده با سکوت حزب مردمسالاری همراه بوده‌است.[۲]

همایون نادری فر[ویرایش]

مهندس همایون نادری فر، از فعالان سیاسی، مدنی شهرستان ارومیه و دبیر حزب مردمسالاری استان آذربایجان غربی، که در سال ۱۳۸۶ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مدت ۱۸ روز در سلول انفرادی نگهداری شد در نهایت با وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی آزاد گردید و هنوز پرونده او در دادگاه انقلاب مفتوح است. دستگیری وی نیز با سکوت حزب مردمسالاری همراه بود.[۳]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]