حزب مردم‌سالاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از حزب مردم سالاری)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حزب مردم‌سالاری
نشان شناسایی نشان حزب مردم‌سالاری.jpg.
دبیرکل و بنیان‌گذار مصطفی کواکبیان
رئیس دفتر سیاسی موجود نیست.
تاریخ تأسیس ۱۳۷۹
آرمان ها ملی گرایی
اسلام گرایی
اصلاح طلبی
مردمسالاری دینی[نیازمند منبع]
ارگان مطبوعاتی روزنامه مردمسالاری
نامزد انتخاباتی اخیر لیست امید
ملیت جمهوری اسلامی Flag of Iran.svg
وب‌گاه [۱]

حزب مردم‌سالاری حزب مردمسالاری به دنبال پیروزی محمد خاتمی در دوم خرداد ۱۳۷۶ با تلاش جمعی از فعالان اصلاح طلب و به منظور حمایت از گفتمان اصلاح طلبی در سال ۱۳۷۷ ابتدا در شهرهای استان سمنان شکل گرفت و پس از تصویب اساسنامه آن در تاریخ ۱۳۷۸/۷/۳ در کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب، پروانه آن در دهم آبان ۱۳۷۸ به نام حزب مدافعین پیام دوم خرداد صادر شد از موسسین اولیه این حزب که 6 نفر بودند اکنون سه نفر در حزب حضور دارند که بدون رأی‌گیری عضویتشان استمرار می یابد .

در پی برگزاری اولین کنگره در دوم خرداد ۱۳۸۱ این حزب به نام حزب مردم سالاری تغییر نام یافت و اصلاحات اساسنامه آن در مورخ ۸۱/۶/۴ به تصویب کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب رسیدکه برای اینکار تعدادی از کاندیداهای استان سمنانی انصراف دادند تا موازنه برقرار شوددر کنگره اول از استان سمنان5 نفر به شورای مرکزی راه یافتند مصطفی کواکبیان وابوالقاسم کواکبیانو محمد پازوکی و علیقاسمی از هیات مؤسس و سیف الله عزالدین از ستاد خاتمی در سمنان.

حزب مردمسالاری فعالیت خود را عملاً پس از ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ و به دنبال راه‌اندازی روزنامه مردمسالاری در نیمه دوم سال ۱۳۸۰ شروع کرده‌است روزنامه ای که نقش افرادی چون سعید حقی در شروع و محمدرضاحقی ، حمید لباف،عباس پازوکی .غلامرضا جعفری، هما اسلامی، مهدی عباسی،علامه عزیزی، سید مجید حسینی و رضا جلالی در ادامه آن بسزا بوده‌است.

دست اندرکاران حزب مردمسالاری مدعی هستند که: "این حزب به معنای واقعی کلمه از "پایین" به "بالا" شکل گرفته‌است البته از افرادی که در کشور در منطقه خود شناخته هستند اما در تهران و سایر استان‌ها شناخته نیستندوغالبا دوحزبی هستند یا به نوعی با روزنامه مردم سالاری و در استان سمنان با روزنامه پیام استان و بنیاد توسعه سمنان ارتباط دارند. یکی از عیوب این حزب حضور کارکنان روزنامه در هیات بازرسی آن در ادوار مختلف بوده‌است . این حزب به حق مدعی است که هرگز هیچ مقام دولتی یا حکومتی در تأسیس آن نقشی نداشته‌است و خوشبختانه تاکنون وامدار هیچ نهاد و مؤسسه یا به اصطلاح شخصیت حقیقی یا حقوقی نشده و با هویتی مستقل به صورت خودجوش از متن عموم مردم برخاسته است."

این حزب، یک گروه سیاسی اصلاح‌طلب ایرانی است و توسط مصطفی کواکبیان اداره می‌شود که البته در عمل مواضع وی در تغییر بوده درثبات خاصی مثل کارگزاران یا موتلفه نبوده بلکه متناسب با شرایط انعطاف داشته اما سه رکن اصلی آن در عمل قانون گرایی ،میانروی وخشونت گریزیو مشارکت تحت هر شرایط علی رغم تندی و جسارت در نقد و صراحت در اعتراضات پارلمانی دبیرکل یا مواضع رسانه ای اش داشته است. اینکه حزب مردم سالاری و مواضعش علی رغم کنگره های متعدد سالانه و نشستهای فصلی و اردوهای ادوار حزبی که توسط هیچ حزبی در ایران امروز سابقه نداردو ایجاددفاتر شهرستانی و استانی اما توسط عده ای خصوصا اعضا سابق جبهه مشارکت و چند تشکل دیگر به یک نفره بودن متهم میشد البته فارغ از این نکته که بعدها این افراد هم با حمنایت از وی و هم با ائتلاف و هم باحضور نشستهای اصلاح طلبان در دفتر مردم سالاری ایت حرف را نقض کردند ولی این نقض در عمل بود نه در تئوری زیرا حزب مردم سالاری برای دولت فرضی حزبی خود به اندازه آنها تیم ندارد و این نه تنها بدلیل ناشناخته بودن بلکه بدلیل عدم آموزش همان افراد غیرشاخص و شکل گیری کانونهای حزبی وکیته ها به شکل واقعی بود تنها حرکت جدی حرکت سازمان جوانان و دانشجویان بود که به پیشنهاد غلامرضا جعفری و با دبیری وی و ریاست مهدی عباسی شروع به کار کرد و پس از خروج غلامرضاجعفری عملا شاکله آن از هم پاشید ،ارگان مطبوعاتی این حزب روزنامه مردم‌سالاری استو البته روزنامه مردم سالاری آن لاین(سایت فریادگر سابق که مرحوم مطهری نژادرئیس سابق انجمن روابط عمومی ایران اداره آن را به عهده داشت) و سایت حسنا و سایت مصطفی کواکبیان به اطلاع رسانی مواضع حزب میپردازند این حزب سخنگو و قائم مقام دبیرکل یا رئیس شورای مرکزی یا هیچ شخص دیگری در حدو اندازه کواکبیان نداردو حضور نمایندگان ادوار مجلس در دوره هایی از این حزب بوده اما لزوما هیچ نماینده ای یا چهره شاخص دیگری در تمام یا قسمت اعظم ادوار خزب حضور ندارد.

حزب مردمسالاری و حزب همبستگی در دو انتخابات گذشته از متحدین حزب اعتماد ملی بوده و در انتخابات مجلس هشتم اقدام به راه‌اندازی ائتلافی به‌عنوان «ائتلاف مردمی اصلاحات» در برابر «ائتلاف اصلاح طلبان» کرد. ریاست این ائتلاف بر عهده فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی بود.[۱]

اعدام یعقوب مهرنهاد[ویرایش]

یعقوب مهرنهاد از فعالان مدنی و سرپرست روزنامه مردمسالاری در استان سیستان و بلوچستان، مرداد ۱۳۸۷ به اتهام ارتباط با گروه تروریستی جندالله به نحو غیر منتظره‌ای اعدام شد. اعدام وی و اتهامات وارده با سکوت حزب مردمسالاری همراه بوده‌است.[۲] این سکوت را در چهارچوب عمل گرایی کواکبیان در جهت حفظ کل تشگیلات می‌توان ارزیابی کرد.

همایون نادری فر[ویرایش]

مهندس همایون نادری فر، از فعالان سیاسی، مدنی شهرستان ارومیه و دبیر حزب مردمسالاری استان آذربایجان غربی، که در سال ۱۳۸۶ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مدت ۱۸ روز در سلول انفرادی نگهداری شد در نهایت با وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی آزاد گردید و هنوز پرونده او در دادگاه انقلاب مفتوح است. دستگیری وی نیز با سکوت حزب مردمسالاری همراه بود.[۳]در سال 88 نیز با اینکه از حامیان اولیه و پیشنهاد دهندگان بحث موسوی بود به سرعت راه خود را به سمت همراهی با نظام و حمایت از اقدامات رهبری در عین حفظ اصلاح طلبی و نقد احمدی نژاد پیش برد کاری که بقیه اصلاح طلبان جرات انجام به موقع آن را نداشتند و هوش لازم را به کار نبردند. البته تغییرات مواضع سیاسی به تناسب روز از سمت ایشان صورت گرفته مثلا حزب‌های مردم سالاری،اعتدال و توسعه و وفاق ملی برای آینده هر سه مدعی دعوت از روحانی برای اولین بار برای سال92 و دور اول هستند ادعایی که اصلاح طلبان و حتی کارگزاران ندارند. اما اکنون همانگونه که حزب وفاق ملی به اصولگرایی برگشته و در انتخابات 96 از رقیب حسن روحانی یعنی آیت الله رئیسی دفاع نمودو وظیفه دفاع تمام قد گفتمان اعتدال برای اعتدال و توسعه مانده و حتی کارگزاران هم فاصله گذاری می‌کند مردم سالاری نیز رابطه خود را با روحانی به همان رابطه اصلاح طلبی محدود و گاهاً انتقداتی هم در جهت اصلاح طلبی از وی می‌کند.

منابع[ویرایش]

  1. «جماع اصلاح طلبان در کجا شکل می‌گیرد؟ «ائتلاف مردمی اصلاحات» در برابر «ائتلاف اصلاح طلبان»». روزنامه کیهان. ۱۳ آذر ۱۳۸۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲ نوامبر ۲۰۰۸.
  2. «یعقوب مهرنهاد اعدام شد». ادوار نیوز. ۱۵ مرداد ۱۳۸۷.
  3. نشانی: http://sahamnews.net/1390/06/89142/[پیوند مرده] نشانی :http://www.hra-news.org/00/8975-1.html بایگانی‌شده در ۶ نوامبر ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine

پیوند به بیرون[ویرایش]