شهرستان بشاگرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بشاگرد)
پرش به: ناوبری، جستجو
بشاگرد
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان هرمزگان
سال شهرستان شدن ۱۳۸۵
مردم
جمعیت ۴۰٬۰۰۷ نفر
مذهب تشیع
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۶
تعداد بخش‌ها
مرکزی - گافر و پارومان - گوهران

بشاگرد یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان واقع در ایران است. شهرستان بشاگرد در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده است. مرکز این شهرستان، شهر سردشت است. محدوده بشاگرد پیشتر بخشی از شهرستان جاسک در استان هرمزگان ایران بود؛ که در سال ۱۳۸۵ به شهرستان ارتقاء یافت.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت شهرستان بشاگرد طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، برابر با ۴۰٬۰۰۷ نفر بوده‌است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرستان بشاگرد شامل ۳ بخش و ۶ دهستان و دو شهر، به نامهای زیر است:

شهرها: -

شهرها: گوهران

مشخصات[ویرایش]

بشاگرد شامل بیش از ۲۷۰ روستا و آبادی کم جمعیت است که در منطقه‌ای وسیع، بین عرضِ جغرافیایی ۲۶ درجه و ۴۵ دقیقه و طول جغرافیاییِ ۵۷ درجه و ۵۴ دقیقه، در شمال شرق استان‌ هرمزگان و همجوار با استان کرمان و سیستان و بلوچستان پراکنده هستند.

آب و هوا[ویرایش]

آب و هوای این شهرستان در مناطق جنوبی، محدوده دهستان جکدان بخش مرکزی، گرم و خشک و در مناطق شمالی آن، محدوده دهستان درآبسر بخش گوهران، به دلیل وجود کوهستان های مرتفع، معتدل است.

پوشش گیاهی[ویرایش]

تپه‌ماهورهای آبرفتی این منطقه پوششِ گیاهیِ فقیری دارد. اما هر جا آب باشد، باغات و نخلستان هایی وجود دارد. سیر بشاگرد کیفیت بسیار بالایی دارد و میوه‌های هلو، زردآلو، انار، انگور، انجیر، خرما و... در بشاگرد به دست می آید.

گونه های جانوری[ویرایش]

اکو سیستم نیمه کوهستانی و کوهستانی بشاگرد شرایط زیست گونه‌های مختلف جانوری را فراهم نموده است. خرس، پلنگ، بز کوهی، کفتار، گراز، گربه وحشی و انواع پرندگان در کوه‌های بشاگرد یافت می‌شود.

منابع[ویرایش]

رستنی‌های بشاگرد- کریم جوانشیر-انتشارات دانشگاه تهران

جستارهای وابسته[ویرایش]