آنتون بروکنر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آنتون بروکنر، با جایزهٔ ویژهٔ فرانتس یوزف یکم (Franz Joseph). پرتره اثر یوزف بوخه (Josef Büche)
بروكنر، حدود سال ۱۸۶۰

آنتون بروکنر (به آلمانی: Anton Bruckner) (زادۀ ۴ سپتامبر ۱۸۲۴ در آنسفلدن، اتریش - درگذشتهٔ ۱۱ اکتبر ۱۸۹۶ در وین) آهنگ‌ساز و نوازندهٔ ارگ. او از آهنگ‌سازان دورهٔ پسارمانتیک بود.

پدر و پدربزرگش در آنسفلد معلم بودند. او از کودکی، هم با موسیقی جدی کلیسایی و هم با شکل تفریحیِ موسیقی آشنایی یافت. آنتون اولین تعلیمات موسیقی را از پدرش گرفت، ولی پس از چندی، در ۱۱سالگی، برای تعلیمات بیشتر، نزد یوهان بابتیست وایس، ارگ‌نواز پرآوازه، در شهر هورشینگ در تئوری و آهنگ‌سازی در سطحی بالا شاگردی کرد. از این دوران، تعدادی آثار از او باقی مانده (WAB ۳۱ ،۱۳ و احتمالاً ۱۲۷ و ۱۲۸).

بعد از مرگ پدرش در ۱۸۳۷، آنتون به آنسفلد بازمی‌گردد و در کلیسای سن فلوریان در گروه کر پسران نابالغ زیرنظر آنتون کاتینگر تا سه سال به موسیقی عملی می‌پردازد. کاتینگر، که آنتون دستیاری‌اش را نیز می‌کرده، در شکل‌گیری سبک آهنگ‌سازی‌های وی اثری قابل توجه داشته‌است؛ درحالی‌که نام او در این سال‌ها به‌عنوان نوازندۀ ویلن هم برده شده‌است.

آنتون در جوانی نخست سعی داشت که همچون پدر و پدربزرگش در مدرسه به معلمی بپردازد. در ۱۶سالگی به لینتز می‌رود تا در دوره‌های آموزشی این رشته شرکت کند. در این کلاس‌ها، علاوه بر دروسی چون زبان، انشا، حساب و جغرافی، از یوهان اوت دورنبرگر درس موسیقی میگرد، کسی که بعد از کاتینگر و معلم ویلنش، مارکس گروبر، او را با مکتب وین آشنا می‌کند و این بار با کتابی که آن را بعدها در کنسواتوآر وین تدریس می‌کرد. در این سال‌ها او خود به آموختن کنترپوان بر اساس «هنر فوگ» اثر یوهان سباستیان باخ و چند فوگ دیگر اثر یوهان گئورگ آلبرشتس‌برگر می‌پردازد و با سمفونی شماره ۴ اثر لودویگ فان بتهوون نیز آشنا می‌شود.

تحصیلات برای معلمی در سال ۱۸۴۱، با کارنامه‌ای که به تاریخ ۱۶ اوت صادر شده، به پایان می‌رسد. نمرات او «خوب» یا «خیلی خوب» هستند، هرچند که نمراتش در موسیقیِ عملی پایین‌تر از تئوری‌اند. آنتون باید اکنون برای به‌دست‌آوردن موقعیتی خوب در یک مدرسه از روستاهای کوچک شروع کند. اولین ایستگاه او در این مسیر، مدرسه‌ای کوچک در روستای ویندهاگ (Windhaag) در بومن است. وی در آنجا در کنار معلمی، آهنگ‌سازی هم می‌کند و ارگ کلاویکورد و ویولن می‌نوارد و اولین رابطۀ عاطفی را در این سال‌ها با خواهر یکی از هنرجویان ویولنش، ماریا یوبست، که خوانندهٔ کر نیز بوده تجربه می‌کند. بروکنر مس ویندهاگ را در ۱۸۴۲ به او تقدیم می‌کند. او از سال ۱۸۴۵ تا ۱۸۵۵ در آزمون‌های تکمیلیِ دیگری نیز شرکت می‌کند و بعد از دو بار تغییر محل کار در سن فلوریان، که خود در آن درس خوانده‌بود، مشغول به کار می‌شود، اما بزرگترین موفقیتش در این دوران به‌دست‌آوردن پُست ارگ‌نوازی در کلیسای سراُسقفی شهر لینتز در سال ۱۸۵۵ بود.

برخی از آثار[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

شنیدن آثار[ویرایش]

منابع[ویرایش]