امپراتوری کهکشانی (جنگ ستارگان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از امپراتوری کهکشان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امپراتوری کهکشانی
Emblem of the First Galactic Empire.svg
نشان امپراتوری کهکشانی
جهان جنگ ستارگان
نوع حکومت متمرکز نظام پارلمانی پادشاهی مشروطه (دوژور)
فاشیسم دیکتاتوری تحت یک پادشاهی مطلقه (دفاکتو)
مکان کارسکیت (مرکز امپراتوری)، ستارهٔ مرگ


امپراتوری کهکشانی که اغلب با عنوان امپراتوری شناخته می‌شود، یک حکومت استبدادی تخیلی در مجموعهٔ جنگ ستارگان است. این حکومت اولین بار در سال ۱۹۷۷ در فیلم جنگ ستارگان معرفی شد و در دو دنباله آن به نام‌های امپراتوری ضربه می‌زند (۱۹۸۰) و بازگشت جدای (۱۹۸۳) نیز ظاهر شد و گروه اصلی ضدقهرمانی در سه‌گانهٔ اصلی است. در زمان وقوع حوادث سه‌گانهٔ دنباله که سه دهه پس از حوادث سه‌گانهٔ اصلی رخ می‌دهد، دولت سقوط کرده‌است و به عنوان امپراتوری قدیم شناخته می‌شود. ریشه‌های شکل‌گیری امپراتوری در فیلم پیش‌درآمد جنگ ستارگان: اپیزود سوم: انتقام سیت به تصویر کشیده شده که طی آن با نقشه‌های پالپاتین که در آن زمان صدراعظم جمهوری بود، امپراتوری پس از جنگ کلون‌ها جایگزین جمهوری کهکشان می‌شود. پالپاتین همچنین به‌طور مخفیانه لرد سیت با نام دارت سیدیوس است که قصد دارد همهٔ جدایها را نابود کرده و قدرت را در کهکشان به سیت بازگرداند. در طول زندگی پالپاتین، تنها افراد معدودی از هویت سیت وی آگاه هستند. پالپاتین ادعا می‌کند که جدای‌ها سعی کرده‌اند او را ترور کرده و سنای کهکشان را براندازند و اعلام می‌کند جدای‌ها مرتکب خیانت شده‌اند. او اعلام می‌کند که جنگ داخلی با جدایی‌طلبان و نیز کودتای جدای‌ها باعث شده جمهوری نیاز به سازماندهی مجدد داشته باشد و تبدیل به حکومتی شود که بتواند ثبات، و جامعه‌ای امن و ایمن مهیا کند، یعنی امپراتوری کهکشان به رهبری خود او در قامت امپراتور. سنا که شدیداً توسط پالپاتین دستکاری شده، از تصمیم او حمایت می‌کند.

امپراتور پالپاتین به کشتار جدای‌ها، که حافظ صلح و عدالت در جمهوری بوده‌اند، ادامه می‌دهد و با آزادسازی لردهای سیت جای آن‌ها را پر می‌کند. اگرچه سیت بودن پالپاتین برای غالب مردم یک راز باقی می‌ماند، شاگرد او دارت ویدر لرد سیتی است که در نظر عموم کهکشان به عنوان متحد پالپاتین شناخته شده که در حال خدمت به امپراتوری برای پاکسازی کهکشان از جدای‌هاست. در زمان اپیزود چهارم: امیدی تازه امپراتوری به یک رژیم کاملاً تمامیت‌خواه تبدیل شده‌است که ائتلاف شورشیان به مبارزه با آن برخاسته است.

جانشین[ویرایش]

پس از نابودی دومین ستارهٔ مرگ، بقایای امپراتوری به چند فرقهٔ انشعابی تجزیه شده‌است. محفل یکم یکی از این گروه‌ها به رهبری افسران سابق امپراتوری است که به اصول و ضوابط دولت امپراتوری پایبندند. در فیلم نیرو برمی‌خیزد، آن‌ها در کهکشان تبدیل به یک جناح عمده می‌شوند و گروه بازسازی‌شدهٔ ائتلاف شورشیان به نام «نهضت مقاومت» رودرروی آن‌هاست.

منابع[ویرایش]