اسیریس-رکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
اسیریس-رکس
OSIRIS-REx Artist’s conception.png
اسیرییس-رکس جمع‌آوری نمونه از سیارک بن‌نو.
نوع مأموریت آوردن نمونه از سیارک[۱][۲]
اپراتور ناسا
وبگاه asteroidmission.org
مدت مأموریت ۷ سال
۵۰۵ روز در سیارک
ویژگی‌های فضاپیما
سازنده لاکهید مارتین
وزن پرتاب ۱٬۵۲۹ کیلوگرم (۳٬۳۷۱ پوند)[۳]
ابعاد ≈۳ متر (۹٫۸ فوت) cube[۴]
توان سامانه فتوولتاییکs
آغاز مأموریت
تاریخ راه‌اندازی ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ (انجام گرفته)[۵]
موشک اتلس ۵ 411[۶]
سایت راه‌اندازی پایگاه هوایی کیپ کاناورال SLC-41
پیمان‌کار گروه پرتاب هم‌بستگی
پایان مأموریت
تاریخ فرود سپتامبر ۲۰۲۳[۷]
سایت فرود میدان آزمایش و آموزش یوتا
مشخصات مداری
سامانه مرجع خورشید مرکزی
Invalid value for parameter "type"
Invalid parameter سپتامبر ۲۰۱۹
"departure_date" should not be set for missions of this nature مارس ۲۰۲۱
Sample mass up to ۲ کیلوگرم (۴٫۴ پوند)

OSIRIS-REx Mission Logo December 2013.svg


برنامه مرزهای نو
Juno نیوهورایزنز ۴ →

اُسیریس-رِکس (به انگلیسی: Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer)، یا (OSIRIS-REX)، به معنای: ریشه‌ها، تفسیر طیفی، شناسایی منابع، ایمنی، سنگپوش (لایهٔ بیرونی سیارک یا سیاره)، یک مأموریت برنامه‌ریزی شدهٔ ناسا برای بررسیِ سیارک و بازگرداندن نمونه است.[۸] راه‌اندازی این پروژه برابر برنامه‌ریزی قبلی، در ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ بدون تأخیر انجام شد. کاوشگر اُسیریس-رکس در این مأموریتِ «بررسی و بازگشت» یک نمونه (برگرفته از سیارک ۱۰۱۹۵۵ بن‌نو که قبلاً مأموریت۱٬۹۹۹ آر کیو ۳۶ نامیده شده بود)، و یک سیارک کربنی است را، در سال ۲۰۲۳ برای تجزیه و تحلیل دقیق با خود به زمین خواهد آورد. انتظار می‌رود بررسی این مواد دانشمندان را قادر به یادگیری بیشتر در مورد زمان قبل از شکل‌گیری و تکامل سامانهٔ خورشیدی، مراحل اولیهٔ شکل‌گیری سیاره، و منبع ترکیبات آلی که منجر به پیدایش زندگی در زمین شده کند.[۹]

با راه‌اندازی این مأموریت در ۸ سپتامبر سال ۲۰۱۶، و در بازگشت در سال ۲۰۲۳ مطالعهٔ مواد سیارک سیارک کربنی بن‌نو، انتظار می‌رود دانشمندان را در رسیدن به پاسخ‌های تازه‌ای در مورد مراحل ابتدایی پیدایش و فرگشت یاری دهد.[۱۰] در صورت موفقیت، اُسیریس-رکس نخستین فضاپیمای ایالات متحده خواهد بود که مأموریت بازگرداندن نمونه از یک سیارک را انجام داده‌است.

هزینهٔ این مأموریت در حدود ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده[۱۱] که این مبلغ راه‌اندازی خودرو سکوی پرتاب را که خود در حدود ۱۸۳٬۵ میلیون دلار است در برندارد.[۱۲] به گفتهٔ لاکهید مارتین که پیمان‌کار و سازندهٔ اسیریس-رکس است کارهای مربوط به مونتاژ و آزمایش فضاپیما را به اتمام رسانده‌است. این سومین مأموریت علوم سیاره‌ای است که برای برنامهٔ مرزهای نو انتخاب شده، پس از جونو و نیوهورایزنز است. پژوهش‌گر اصلی این برنامه دانته لارت‌تا از دانشگاه آریزونا است.

مأموریت[ویرایش]

فیلم ساخته شده از ۳۶ فریم نگاره از سیارک بن‌نو توسط اسیریس-رکس در با دوربین PolyCam در فاصلهٔ حدود ۸۰ کیلومتر و در مدت ۴ ساعت و ۱۸ دقیقه گرفته شده.
(۳ دسامبر ۲۰۱۸)

این مأموریت، که توسط آزمایشگاه مطالعات ماه و سیارات دانشگاه آریزونا، مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا، پرواز فضایی و مرکز سیستم‌های فضایی لاکهید مارتین توسعه یافته و برنامه‌ریزی شده‌است. این تیم علمی شامل اعضایی از ایالات متحده آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایتالیا نیز هست.

پس از سفری که به در حدود دو سال زمان نیاز داشت، این فضاپیما در دسامبر سال ۲۰۱۸ به سیارک ۱۰۱۹۵۵ بن‌نو (۱۹۹۹ RQ36) رسید، و سپس ۵۰۵ روز نقشه‌برداری سطحی از فاصلهٔ حدود ۵ کیلومتر (۳٫۱ مایل) را شروع کرد.[۱۳] با استفاده از نتایج این نقشه‌برداری و بررسی آن توسط تیم مأموریت، سایت مناسب برای نمونه‌برداری انتخاب می‌شود.[۱۴] و سپس روند تدریجی نزدیک شدن؛ اما هنوز نه برای فرود، انجام می‌شود تا امکان باز شدن بازوی آن فراهم شود.[۱۵] در نهایت، با گسترش بازوی روباتیک خود، فضاپیما به جمع‌آوری نمونه خواهد پرداخت.

OSIRIS-ازیریس یا اسیریس ایزد جهان زیرزمینی و زندگی پس از مرگ در ادبیات مصر باستان است

نام این مأموریت؛ اسیریس، از مخفف سازی هدف‌های مورد توجه در این پروژه در اشاره به خدای اساطیری در فرهنگ مصر باستان اسیریس، «ایزد جهان زیرزمینی دنیای مردگان» انتخاب شد.

گزینش یک سیارک به عنوان هدف بررسی به این خاطر است که سیارک یک «کپسول زمان» از زمان پیدایش سامانه خورشیدی ما است.[۱۶] سیارک ۱۰۱۹۵۵ بنو به‌طور خاص، به دلیل داشتن مواد کربن‌ی غیر آلی؛ عنصری کلیدی در مولکول‌های آلی، لازم برای فراهم کردن زندگی، و همچنین نشان‌دهندهٔ وجود ماده پیش از تشکیل زمین است. مولکول‌های آلی مانند اسید آمینه قبلاً در نمونه‌های شهاب‌سنگ و دنباله‌دار یافت شده که نشان می‌دهد که برخی از مواد ضروری برای زندگی می‌توانند به‌طور طبیعی در فضای بیرونی سنتز شوند.[۱]

نمایش ویدیوی هنری مأموریت رفت و برگشت اسیریس-رکس

پس از جمع‌آوری مواد (که می‌تواند از ۶۰ گرم تا دو کیلوگرم یاشد) این نمونه با یک کپسول فضایی ۴۶ کیلوگرمی (۱۰۱ پوند) به همان شکل که نمونهٔ دنباله‌دار 81P / ویلد۲ در فضاپیمای فضاپیمای استارداست بازگردانده شد به زمین آورده می‌شود. سفر بازگشت به زمین کوتاه‌تر خواهد بود و کپسول در سپتامبر ۲۰۲۳ با استفاده از چتر در محدودهٔ آزمایشگاهی و آموزشی یوتا فرود خواهد آمد تا از آن‌جا برای پردازش در یک مرکز تحقیق اختصاصی به مرکز فضایی جانسون منتقل شود.[۱]

راه‌اندازی[ویرایش]

تاریخ راه‌اندازی اسیریس-رکس که در ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ اعلام شده بود و توسط یک فروند موشک اتلس ۵ (۴۱۱) به دست گروه راه‌اندازی یو ال آ برابر طرح از پیش برنامه‌ریزی شده انجام شد.[۱۷] افراد علاقه‌مند می‌توانستند تقاضا کنند که نامشان[۱۸] یا اثر هنری ایشان در رابطه با «روح این مأموریت اکتشافی» که بر روی یک ریزتراشه با فضاپیما فرستاده شد ذخیره شود.[۱۹] آثار هنری ارائه شده بر روی یک تراشه (آی‌سی) در فضاپیما ذخیره شد.

نمونه‌برداری

آرایه‌های خورشیدی پیش از تماسِ بازویِ نمونه‌برداری با سطح سیارک، به شکل یک بال بالا می‌روند

پس از یک تلاش گسترده با سنجش از دور، در نهایت جایی که از آنجا نمونه‌برداری خواهد شد انتخاب می‌شود و تمرین‌ها و مانورهای منجر به رویداد نمونه‌برداری نهایی انجام خواهد گرفت. ابتدا برای به حداقل رساندن احتمال نشستن گرد و غبار بر سلول‌های خورشیدی در طول تماس، و همچنین کاستن از میزان آسیب در صورت افتادن، آرایه‌های خورشیدی که می‌توانند تا بیش از ۴۵ درجه بسته شوند به صورت ۷در خواهند آمد. این حالت همچنین در زمان تماس، برای کمک به هدایت فضاپیما، با فاصله گرفتن بیشتر از سطح سیارک وضعیت بهتری است.[۲۰]

هدف‌های علمی[ویرایش]

اهداف علمی این مأموریت عبارتند از:[۲۱]

 1. ۱.بازگرداندن و تجزیه و تحلیل یک نمونهٔ بکر از سنگپوش این سیارک کربنی در مقداری که به مطالعهٔ طبیعت، تاریخ، و نحوهٔ توزیع مواد معدنی تشکیل‌دهندهٔ آن، و مواد آلی در آن کافی باشد.
 2. ۲.ایجاد نقشه خواص جهانی، شیمی، و کانی‌شناسی یک سیارک کربن ابتدایی برای توصیف تاریخ زمین‌شناسی و پویا و فراهم‌کردن زمینه برای نمونه بازگشت.
 3. ۳.مستندسازی بافت، مورفولوژی، ژئوشیمی، و خواص طیفی از سنگپوش در محلِ نمونه‌برداری‌شده در محل در مقیاس را به میلی‌متر.
 4. ۴.اندازه‌گیری تأثیر یارکفسکی (یک نیروی حرارتی بر روی شی) بر یک سیارکِ بالقوه خطرناک و محدود بودن عواملی که به این اثر کمک می‌کند.
 5. ۵.توصیف خواص جهانی یکپارچه از یک سیارک کربن بدوی با مقایسهٔ مستقیم آن با داده‌های به دست آمدهٔ تلسکوپی زمینی از کل جمعیت سیارک‌ها.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ "NASA To Launch New Science Mission To Asteroid In 2016". NASA.
 2. "OSIRIS-REx Factsheet" (PDF). University of Arizona.
 3. "ناسا Plans Asteroid Sample Return". Aviation Week.
 4. OSIRIS-REx brochure.
 5. Buck, Joshua; Diller, George (2013-08-05). "NASA Selects Launch Services Contract for OSIRIS-REx Mission". NASA. Retrieved 2013-09-08.
 6. "NASA Selects United Launch Alliance Atlas V for Critical OSIRIS REx Asteroid Sample Return Mission". PRNewswire. 5 August 2013.
 7. NASA to Launch New Science Mission to Asteroid in 2016 (05.25.2011)| NASA
 8. http://www.nasa.gov/press/2015/march/nasa-s-osiris-rex-mission-passes-critical-milestone/ ^ Brown, Dwayne; Neal-Jones, Nancy (31 March 2015). "RELEASE 15-056 - NASA’s OSIRIS-REx Mission Passes Critical Milestone". NASA. Retrieved 4 April 2015.
 9. ^ Brown, Dwayne; Neal-Jones, Nancy (31 March 2015). "RELEASE 15-056 - NASA’s OSIRIS-REx Mission Passes Critical Milestone". NASA. Retrieved 4 April 2015. ^ "OSIRIS-REx Mission Selected for Concept Development". Goddard Space Flight Center.
 10. https://gsfctechnology.gsfc.nasa.gov/ORIRIS.htm "OSIRIS-REx Mission Selected for Concept Development". Goddard Space Flight Center.
 11. Jump up ^ "NASA Aims to Grab Asteroid Dust in 2020". Science Magazine. 26 May 2011.
 12. http://www.nasa.gov/press/2013/august/nasa-selects-launch-services-contract-for-osiris-rex-mission/ ^ Jump up to: a b Buck, Joshua; Diller, George (2013-08-05). "NASA Selects Launch Services Contract for OSIRIS-REx Mission". NASA. Retrieved 2013-09-08.
 13. Chang, Kenneth (December 3, 2018). "NASA's Osiris-Rex Arrives at Asteroid Bennu After a Two-Year Journey". The New York Times. Retrieved December 3, 2018.
 14. "NASA Successfully Launch OSIRIS-REx Asteroid Mission". borntoengineer.com. 9 September 2016. Retrieved 9 September 2016.
 15. "UA gets $1.2M to aid in asteroid mission". Tucson Citizen. 26 May 2011.
 16. Wall, Mike (8 September 2016). "Next Stop, Bennu! NASA Launches Bold Asteroid-Sampling Mission". Space.com.
 17. http://www.prnewswire.com/news-releases/nasa-selects-united-launch-alliance-atlas-v-for-critical-osiris-rex-asteroid-sample-return-mission-218424321.html ^ Jump up to: a b "NASA Selects United Launch Alliance Atlas V for Critical OSIRIS REx Asteroid Sample Return Mission". PRNewswire. 5 August 2013.
 18. http://www.planetary.org/get-involved/messages/bennu/ (بازبینی ۳۰ مه ۲۰۱۶)
 19. http://www.asteroidmission.org/?latest-news=nasa-invites-public-send-artwork-asteroid ^ "NASA Invites Public to Send Artwork to an Asteroid". NASA. February 19, 2016. Retrieved 2016-04-01.
 20. http://tucsoncitizen.com/morgue/2006/10/31/31046-ua-gets-1-2m-to-aid-in-asteroid-mission/ ^ "UA gets $1.2M to aid in asteroid mission". Tucson Citizen. 26 May 2011.
 21. ^ OSIRIS-Rex Infosheet (PDF)

OSIRIS-REx
OSIRIS-REx spacecraft.png
Artist's rendering of the OSIRIS-REx spacecraft
NamesOrigins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer
Mission typeAsteroid sample return[1]
OperatorNASA
COSPAR ID2016-055A
SATCAT no.41757
WebsiteAsteroidMission.org
Mission durationPlanned: 7 years
               505 days at asteroid
Elapsed: 2 years, 9 months, 10 days, 16 hours
Spacecraft properties
ManufacturerLockheed Martin
Launch mass2,110 kg (4,650 lb)[2]
Dry mass880 kg (1,940 lb)[2]
Dimensions2.44 × 2.44 × 3.15 m (8 × 8 × 10.33 ft)[2]
Power1,226 to 3,000 W[2]
Start of mission
Launch date8 September 2016, 23:05 (2016-09-08UTC23:05) UTC[3]
RocketAtlas V 411, AV-067[3]
Launch siteCape Canaveral SLC-41
ContractorUnited Launch Alliance
End of mission
Landing datePlanned: 24 September 2023, 15:00 (2023-09-24UTC16) UTC[4]
Landing siteUtah Test and Training Range[4]
Flyby of Earth
Closest approach22 September 2017[2]
Bennu orbiter
Orbital insertion31 December 2018[5]
(Rendezvous: 3 December 2018)
Orbital departure3 March 2021 (planned)[2]
Sample mass0.1–2.0 kg (0.13–4.4 lb)[4]
OSIRIS-REx mission logo (circa 2015).png
← Juno
 

The OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) is a NASA asteroid study and sample-return mission.[6] The mission's main goal is to obtain a sample of at least 60 grams (2.1 oz) from 101955 Bennu, a carbonaceous near-Earth asteroid, and return the sample to Earth for a detailed analysis. The material returned is expected to enable scientists to learn more about the formation and evolution of the Solar System, its initial stages of planet formation, and the source of organic compounds that led to the formation of life on Earth.[7] If successful, OSIRIS-REx will be the first U.S. spacecraft to return samples from an asteroid. The Lidar instrument used aboard the OSIRIS-REx was built by Lockheed Martin, in conjunction with the Canadian Space Agency.[8][9]

OSIRIS-REx was launched on 8 September 2016, flew past Earth on 22 September 2017, and reached the proximity of Bennu on 3 December 2018,[10] where it began analyzing its surface for a target sample area over the next several months. It is expected to return with its sample to Earth on 24 September 2023.[11]

The cost of the mission is approximately US$800 million[12] not including the Atlas V launch vehicle, which is about US$183.5 million.[13] It is the third planetary science mission selected in the New Frontiers program, after Juno and New Horizons. The principal investigator is Dante Lauretta from the University of Arizona.

Mission

Asteroid Bennu, imaged by the OSIRIS-REx probe
(3 December 2018)

Overall management, engineering and navigation for the mission is provided by NASA's Goddard Space Flight Center, while the University of Arizona's Lunar and Planetary Laboratory provides principal science operations and Lockheed Martin Space Systems built the spacecraft and provides mission operations.[2] The science team includes members from the United States, Canada, France, Germany, United Kingdom, and Italy.[14]

After traveling for approximately two years, the spacecraft rendezvoused with asteroid 101955 Bennu in December 2018[15] and began 505 days of surface mapping at a distance of approximately 5 km (3.1 mi).[1] Results of that mapping will be used by the mission team to select the site from which to take a sample of the asteroid's surface.[16] Then a close approach (without landing) will be attempted to allow extension of a robotic arm to gather the sample.[17]

An asteroid was chosen as the target of study because an asteroid is a 'time capsule' from the birth of our Solar System.[18] In particular, 101955 Bennu was selected because of the availability of pristine carbonaceous material, a key element in organic molecules necessary for life as well as representative of matter from before the formation of Earth. Organic molecules, such as amino acids, have previously been found in meteorite and comet samples, indicating that some ingredients necessary for life can be naturally synthesized in outer space.[1]

OSIRIS-REx mission overview video

Following collection of material (from 60 grams to two kilograms), the sample will be returned to Earth in a 46-kilogram (101 lb) capsule similar to that which returned the samples of comet 81P/Wild on the Stardust spacecraft. The return trip to Earth will be shorter and the capsule will land with a parachute at the Utah Test and Training Range in September 2023 before being transported to the Johnson Space Center for processing in a dedicated research facility.[1]

Launch

OSIRIS-REx launch video
Animation of OSIRIS-REx's trajectory from 9 September 2016 to 3 December 2018
  OSIRIS-REx ·   101955 Bennu ·   Earth
Animation of OSIRIS-REx's trajectory around 101955 Bennu from 26 December 2018 to 20 March 2021
  OSIRIS-REx ·   101955 Bennu

The launch was on 8 September 2016 at 23:05 UTC on a United Launch Alliance Atlas V 411 from Cape Canaveral Space Launch Complex 41.[3] The 411 rocket configuration consists of a RD-180 powered first stage with a single AJ-60A solid fuel booster, and a Centaur upper stage.[19] OSIRIS-REx separated from the launch vehicle 55 minutes after ignition.[2] The launch was declared "exactly perfect" by the mission's Principal Investigator, with no anomalies worked before or during launch.[20]

Cruise

OSIRIS-REx entered the cruise phase shortly after separation from the launch vehicle, following successful solar panel deployment, propulsion system initiation, and establishment of a communication link with Earth.[20] Its hyperbolic escape speed from Earth was about 5.41 km/s (3.36 mi/s).[21] On 28 December 2016, the spacecraft successfully performed its first deep space maneuver to change its velocity by 431 m/s (1,550 km/h; 960 mph) using 354 kg (780 lb) of fuel.[22][23] An additional, smaller firing of its thrusters on 18 January further refined its course for an Earth gravity assist on 22 September 2017.[22] The cruise phase lasted until its encounter with Bennu in December 2018,[15] after which it entered its science and sample collection phase.[22]

During its cruise phase, OSIRIS-REx was used to search for a class of near-Earth objects known as Earth-Trojan asteroids as it passed through Sun–Earth L4 Lagrange point. Between 9 and 20 February 2017, the OSIRIS-REx team used the spacecraft's MapCam camera to search for the objects, taking about 135 survey images each day for processing by scientists at the University of Arizona. The search was beneficial even though no new trojans were found,[24] as it closely resembled the operation required as the spacecraft approached Bennu, searching for natural satellites and other potential hazards.[23][25]

On 12 February 2017, while 673 million km (418 million mi) from Jupiter, the PolyCam instrument aboard OSIRIS-REx successfully imaged the giant planet and three of its moons, Callisto, Io, and Ganymede.[26]

OSIRIS-REx flew by Earth on 22 September 2017.

Arrival and survey

On 3 December 2018, NASA affirmed that OSIRIS-REx had matched the speed and orbit of Bennu at a distance of about 19 kilometers (12 mi), effectively reaching the asteroid. OSIRIS-REx performed closer passes of the Bennu surface, initially at about 6.5 km (4.0 mi) through December to further refine the shape and orbit of Bennu. Preliminary spectroscopic surveys of the asteroid's surface by OSIRIS-REx spacecraft, detected the presence of hydrated minerals in the form of clay. While researchers suspect that Bennu was too small to host water, the hydroxyl groups may have come from water presence in its parent body before Bennu split off.[27][28]

OSIRIS-REx entered orbit around Bennu on 31 December 2018 at about 1.75 km (1.09 mi) to start its extensive remote mapping and sensing campaign for the selection of a sample site. This is the closest distance that any spacecraft has orbited a celestial object, surpassing the Rosetta's orbit of comet 67P/Churyumov–Gerasimenko at 7 km (4.3 mi).[10][29] At this altitude, it takes the spacecraft 62 hours per orbit.[30] At the end of this detailed survey, the spacecraft will enter a closer orbit with a radius of 1 km (0.62 mi).[31]

Sample acquisition

Artist's concept of TAGSAM instrument in operation

Rehearsals will be performed before the sampling event, during which the solar arrays will be raised into a Y-shaped configuration to minimize the chance of dust accumulation during contact and provide more ground clearance in case the spacecraft tips over (up to 45°) during contact.[14] The descent will be very slow to minimize thruster firings prior to contact in order to reduce the likelihood of asteroid surface contamination by unreacted hydrazine propellant. Contact with the surface of Bennu will be detected using accelerometers, and the impact force will be dissipated by a spring in the TAGSAM arm.

Upon surface contact by the TAGSAM instrument, a burst of nitrogen gas will be released, which will blow regolith particles smaller than 2 cm (0.8 in) into the sampler head at the end of the robotic arm. A five-second timer will limit collection time to mitigate the chance of a collision. After the timer expires, the back-away maneuver will initiate a safe departure from the asteroid.[14]

OSIRIS-REx will then halt the drift away from the asteroid in case it is necessary to return for another sampling attempt. The spacecraft will use images and spinning maneuvers to verify the sample has been acquired as well as determine its mass and verify it is in excess of the required 60 grams (2.1 oz).[14] In the event of a failed sampling attempt, the spacecraft will return for another try. There is enough nitrogen gas for three attempts.[2]

In addition to the bulk sampling mechanism, contact pads on the end of the sampling head will passively collect dust grains smaller than 1 mm, upon contact with the asteroid. These pads are made from tiny loops of stainless steel.[32]

After the sampling attempt, the Sample-Return Capsule (SRC) lid will be opened to allow the sampler head to be stowed. The arm will then be retracted into its launch configuration, and the SRC lid will be closed and latched preparing to return to Earth.[33]

Curation

On 24 September 2023 the OSIRIS-REx return capsule will re-enter Earth's atmosphere and land under a parachute at the Air Force's Utah Test and Training Range.[34] The sample will be curated at NASA's Astromaterials Research and Exploration Science Directorate (ARES) and at Japan's Extraterrestrial Sample Curation Center.[34][35] The sample material from the asteroid will be distributed to requesting organisations worldwide by ARES.[36]

Name

OSIRIS-REx is an acronym, and each letter or combination of letters relates to part of the project.[37]

 • O – Origins
 • SI – Spectral Interpretation
 • RI – Resource Identification
 • S – Security
 • REx – Regolith Explorer

Each of these words was chosen to represent an aspect of this mission.[38] For example, the S, for security means the security of Earth from hazardous NEO.[39] Specfically it refers to better understanding the Yarkovsky Effect, that changes the trajectory of the asteroid.[40] Regolith Explorer means that the mission will study the texture, morphology, geochemistry, and spectral properties of the regolith of asteroid Bennu.[41]

When its heritage concept was proposed in the Discovery program in 2004, it was called OSIRIS without the additional REx.[42] This mission is also sometimes called New Frontiers 3, for it being the third of the New Frontiers program missions.[43][44]

The acronym OSIRIS was chosen in reference to the ancient mythological Egyptian god Osiris, the underworld lord of the dead. He was classically depicted as a green-skinned man with a pharaoh's beard, partially mummy-wrapped at the legs and wearing a distinctive crown with two large ostrich feathers at either side.[45][46] Rex means 'king' in Latin. His name was chosen for this mission as asteroid Bennu is a threatening Earth impactor, with an estimated 1-in-1,800 chance of hitting Earth in the year 2170.[45]

Science objectives

Sample-return capsule as seen by StowCam

The science objectives of the mission are:[47]

 1. Return and analyze a sample of pristine carbonaceous asteroid regolith in an amount sufficient to study the nature, history, and distribution of its constituent minerals and organic compounds.
 2. Map the global properties, chemistry, and mineralogy of a primitive carbonaceous asteroid to characterize its geologic and dynamic history and provide context for the returned samples.
 3. Document the texture, morphology, geochemistry, and spectral properties of the regolith at the sampling site in situ at scales down to millimeters.
 4. Measure the Yarkovsky effect (a thermal force on the object) on a potentially hazardous asteroid and constrain the asteroid properties that contribute to this effect.
 5. Characterize the integrated global properties of a primitive carbonaceous asteroid to allow for direct comparison with ground-based telescopic data of the entire asteroid population.

Telescopic observations have helped define the orbit of 101955 Bennu, a near-Earth object with a mean diameter in the range of 480 to 511 meters (1,575 to 1,677 ft).[48] It completes an orbit of the Sun every 436.604 days (1.2 years). This orbit takes it close to the Earth every six years. Although the orbit is reasonably well known, scientists continue to refine it. It is critical to know the orbit of Bennu because recent calculations produced a cumulative probability of 1 in 1410 (or 0.071%) of impact with Earth in the period 2169 to 2199.[49] One of the mission objectives is to refine understanding of non-gravitational effects (such as the Yarkovsky effect) on this orbit, and the implications of those effects for Bennu's collision probability. Knowing Bennu's physical properties will be critical for future scientists to understand when developing an asteroid impact avoidance mission.[50]

Telescopic observations have revealed some basic properties of Bennu. They indicate that it is very dark and is classified as a B-type asteroid, a sub-type of the carbonaceous C-type asteroids. Such asteroids are considered "primitive", having undergone little geological change from their time of formation.

Specifications

3D model of OSIRIS-REx
OSIRIS-REx instrument deck
 • Dimensions: Length 2.4 m (8 ft), width 2.4 m (8 ft), height 3.1 m (10.33 ft)[2]
 • Width with solar arrays deployed: 6.2 m (20.25 ft)[2]
 • Power: Two solar arrays generate 1226–3000 watts, depending on the spacecraft's distance from the Sun. Energy is stored in Li-ion batteries.[2]
 • Propulsion system: Based on a hydrazine monopropellant system developed for the Mars Reconnaissance Orbiter, carrying 1,230 kg (2,710 lb) of propellant and helium.[51]
 • The Sample-Return Capsule (SRC) will re-enter the Earth's atmosphere for a parachute assisted landing. The capsule with encased samples will be retrieved from Earth's surface and studied, as was done with the Stardust mission.

Payload

In addition to its telecommunication equipment, the spacecraft will carry a suite of instruments that will study the asteroid in many wavelengths,[52] as well as image the asteroid, and retrieve a physical sample to return to Earth. The Planetary Society coordinated a campaign to invite interested persons to have their names or artwork on the mission's spirit of exploration saved on a microchip now carried in the spacecraft.[53]

OCAMS

Imaging camera suite

The OSIRIS-REx Camera Suite (OCAMS) consists of the PolyCam, the MapCam, and the SamCam.[52] Together they acquire information on asteroid Bennu by providing global mapping, sample site reconnaissance and characterization, high-resolution imaging, and records of the sample acquisition.[54]

 • PolyCam, an 8-inch (20 cm) telescope, acquires images with increasingly higher resolution as the spacecraft approaches the asteroid.
 • MapCam searches for satellites and outgassing plumes. It maps the asteroid in 4 different colors, informs the model of Bennu's shape and provides high resolution imaging of the potential sample sites.
 • SamCam continuously documents the sample acquisitions.

OLA

The OSIRIS-REx Laser Altimeter (OLA) is a scanning and LIDAR instrument that will provide high resolution topographical information throughout the mission.[52] The information received by OLA creates global topographic maps of Bennu, local maps of candidate sample sites, ranging in support of other instruments, and support navigation and gravity analyses.

OLA scans the surface of Bennu at specific intervals to rapidly map the entire surface of the asteroid to achieve its primary objective of producing local and global topographic maps. The data collected by OLA will also be used to develop a control network relative to the center of mass of the asteroid and to enhance and refine gravitational studies of Bennu.

OLA has a single common receiver and two complementary transmitter assemblies that enhance the resolution of the information brought back. OLA's high-energy laser transmitter is used for ranging and mapping from 1 to 7.5 km (0.6 to 4.7 mi). The low-energy transmitter is used for ranging and imaging from 0.5 to 1 km (0.3 to 0.6 mi). The repetition rate of these transmitters sets the data acquisition rate of OLA. Laser pulses from both the low and high energy transmitters are directed onto a movable scanning mirror, which is co-aligned with the field of view of the receiver telescope limiting the effects of background solar radiation. Each pulse provides target range, azimuth, elevation, received intensity and a time-tag.

OLA was funded by the Canadian Space Agency (CSA) and was built by MacDonald, Dettwiler and Associates at Brampton, Ontario, Canada.[55] OLA was delivered for integration with the spacecraft on 17 November 2015.[56]

OVIRS

OVIRS

The OSIRIS-REx Visible and IR Spectrometer (OVIRS) is a spectrometer, which measures light to provide mineral and organic spectral maps and local spectral information of candidate sample sites.[52] It also provides full-disc asteroid spectral data, global spectral maps (20 m resolution), and spectra of the sample site (blue to near-infrared, 400–4,300 nm, with a spectral resolution of 7.5–22 nm).[57] These data will be used in concert with OTES spectra to guide sample-site selection. These spectral ranges and resolving powers are sufficient to provide surface maps of mineralogical and molecular components including carbonates, silicates, sulfates, oxides, adsorbed water and a wide range of organic compounds. It provides at least two spectral samples per resolution element taking full advantage of the spectral resolution.

OTES

OTES

The OSIRIS-REx Thermal Emission Spectrometer (OTES) provides mineral and thermal emission spectral maps and local spectral information of candidate sample sites by collecting thermal infrared data from 4–50 µm.[52]

OTES provides full-disc Bennu spectral data, global spectral maps, and local sample site spectral information used to characterize the global, regional, and local mineralogic composition and thermal emission from the asteroid surface. The wavelength range, spectral resolution, and radiometric performance are sufficient to resolve and identify the key vibrational absorption features of silicate, carbonate, sulfate, phosphate, oxide, and hydroxide minerals. OTES is also used to measure the total thermal emission from Bennu in support of the requirement to measure emitted radiation globally. Based on the performance of Mini-TES in the dusty surface environment of Mars, OTES was designed to be resilient to extreme dust contamination on the optical elements.

REXIS

The Regolith X-ray Imaging Spectrometer (REXIS) will provide an X-ray spectroscopy map of Bennu to constrain the element abundances. It complements core OSIRIS-REx mission science.[52] REXIS is a collaborative development by four groups within Massachusetts Institute of Technology (MIT) and Harvard University, with the potential to involve more than 100 students throughout the process. REXIS is based on flight heritage hardware, thereby minimizing elements of technical risk, schedule risk, and cost risk.

REXIS is a coded aperture soft X-ray (0.3–7.5 keV) telescope that images X-ray fluorescence line emission produced by the interaction of solar X-rays and the solar wind with the regolith of Bennu. Images are formed with 21 arcminute resolution (4.3 m spatial resolution at a distance of 700 m). Imaging is achieved by correlating the detected X-ray image with a 64 x 64 element random mask (1.536 mm pixels). REXIS will store each X-ray event data in order to maximize the data storage usage and to minimize the risk. The pixels will be addressed in 64 x 64 bins and the 0.3–7.5 keV range will be covered by five broad bands and 11 narrow line bands. A 24 s resolution time tag will be interleaved with the event data to account for Bennu rotation. Images will be reconstructed on the ground after downlink of the event list. Images are formed simultaneously in 16 energy bands centered on the dominant lines of abundant surface elements from O-K (0.5 keV) to Fe-Kß (7 keV) as well the representative continuum. During orbital phase 5B, a 21-day orbit 700 m from the surface of Bennu, a total of at least 133 events/asteroid pixel/energy band are expected under 2 keV; enough to obtain significant constraints on element abundances at scales larger than 10 m.

TAGSAM

TAGSAM arm test before launch

The sample-return system, called Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism (TAGSAM), consists of a sampler head with an articulated 3.35-meter (11 ft) arm.[2][52] An on-board nitrogen source will support up to three separate sampling attempts for a minimum total amount of 60 grams (2.1 oz) of sample. The surface contact pads will also collect fine-grained material.

Highlights of the TAGSAM instrument and technique include:

 • Slowly approach surface at 0.2 meters per second (0.66 ft/s)[58]
 • Contact within 25 meters (82 ft) of selected location
 • OCAMS documents sampling at 1 Hz
 • Collect samples in less than five seconds, direct nitrogen (N2) annular jet fluidizes regolith, surface-contact pad captures surface sample
 • Verify bulk sample collection via spacecraft inertia change; surface sample by imaging sampler head
 • Sampler head stored in Sample-Return Capsule (SRC) and returned to Earth

OSIRIS-REx II

OSIRIS-REx II was a 2012 mission concept to replicate the original spacecraft for a double mission, with the second vehicle collecting samples from the two moons of Mars, Phobos and Deimos. It was stated that this mission would be both the quickest and least expensive way to get samples from the moons.[59][60]

Gallery

Views from OSIRIS REx
Earth-Moon system during an engineering test (January 2018).
Earth-Moon (lower left) and asteroid Bennu (upper right) (December 2018).[61]
First images of asteroid Bennu (August 2018).
Asteroid Bennu from 330 km (210 mi) away (29 October 2018).

See also

References

 1. ^ a b c d Brown, Dwayne C. (25 May 2011). "NASA To Launch New Science Mission To Asteroid In 2016". NASA. Retrieved 18 September 2016.
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m "OSIRIS-REx: Asteroid Sample Return Mission" (PDF) (Press Kit). NASA. August 2016. Retrieved 18 September 2016.
 3. ^ a b c Graham, William (8 September 2016). "Atlas V begins OSIRIS-REx's round trip to the asteroid Bennu". NASA Spaceflight. Retrieved 18 September 2016.
 4. ^ a b c Ray, Justin (9 September 2016). "OSIRIS-REx probe launched to asteroid in compelling search for the origins of life". Astronomy Now. Retrieved 18 September 2016.
 5. ^ "NASA'S OSIRIS-REx Spacecraft Arrives at Asteroid Bennu". NASA. 3 December 2018. Retrieved 6 December 2018.
 6. ^
 7. ^ "OSIRIS-REx Mission Selected for Concept Development". Goddard Space Flight Center. Archived from the original on 6 June 2012.
 8. ^ "Canadian Space Milestones". www.asc-csa.gc.ca. 4 December 2007. Retrieved 19 December 2018.
 9. ^ "About OSIRIS-REx". www.asc-csa.gc.ca. 6 August 2018. Retrieved 19 December 2018.
 10. ^ a b Chang, Kenneth (3 December 2018). "NASA's Osiris-Rex Arrives at Asteroid Bennu After a Two-Year Journey". The New York Times. Retrieved 3 December 2018.
 11. ^ "OSIRIS-REx Factsheet" (PDF). NASA/Explorers and Heliophysics Projects Division. August 2011.
 12. ^ "NASA Aims to Grab Asteroid Dust in 2020". Science Magazine. 26 May 2011. Archived from the original on 29 May 2011. Retrieved 26 May 2011.
 13. ^ Buck, Joshua; Diller, George (5 August 2013). "NASA Selects Launch Services Contract for OSIRIS-REx Mission". NASA. Retrieved 8 September 2013.
 14. ^ a b c d Kramer, Herbert J. "OSIRIS-REx". Earth Observation Portal Directory. Retrieved 20 April 2015.
 15. ^ a b Hille, Karl (9 January 2018). "NASA Selects Participating Scientists for Mission to Asteroid Bennu". NASA. Retrieved 2 February 2018.
 16. ^ "NASA Successfully Launch OSIRIS-REx Asteroid Mission". borntoengineer.com. 9 September 2016. Retrieved 9 September 2016.
 17. ^ "UA gets $1.2M to aid in asteroid mission". Tucson Citizen. 26 May 2011.
 18. ^ Wall, Mike (8 September 2016). "Next Stop, Bennu! NASA Launches Bold Asteroid-Sampling Mission". Space.com.
 19. ^ Graham, William (8 September 2016). "Atlas V begins OSIRIS-REx's round trip to the asteroid Bennu". NASASpaceFlight.com.
 20. ^ a b Wall, Mike. "'Exactly Perfect'! NASA Hails Asteroid Sample-Return Mission's Launch". Space.com. Retrieved 10 September 2016.
 21. ^ "OSIRIS-REx Mission & Trajectory Design". Spaceflight101.com. September 2016.
 22. ^ a b c Neal-Jones, Nancy (17 January 2017). "Successful Deep Space Maneuver for NASA's OSIRIS-REx Spacecraft". NASA. Retrieved 7 March 2017.
 23. ^ a b Clark, Stephen (1 February 2017). "NASA's OSIRIS-REx probe moonlights as asteroid sleuth". Spaceflight Now. Retrieved 9 March 2017.
 24. ^ "OSIRIS-REx Asteroid Search Tests Instruments". NASA. Retrieved 20 December 2018.
 25. ^ Morton, Erin; Neal-Jones, Nancy (9 February 2017). "NASA's OSIRIS-REx Begins Earth-Trojan Asteroid Search". NASA. Retrieved 9 March 2017.
 26. ^ "NASA's OSIRIS-REx Takes Closer Image of Jupiter". NASA. 15 February 2017. Retrieved 9 March 2017.
 27. ^ "NASA's Newly Arrived OSIRIS-REx Spacecraft Already Discovers Water on Asteroid". NASA. 11 December 2018.
 28. ^ "Water found on asteroid, confirming Bennu as excellent mission target". Science Daily. 10 December 2018. Retrieved 10 December 2018.
 29. ^ Morten, Eric (31 December 2018). "NASA's OSIRIS-REx Spacecraft Enters Close Orbit Around Bennu, Breaking Record". NASA. Retrieved 1 January 2019.
 30. ^ NASA’s OSIRIS-REx Spacecraft Enters Close Orbit Around Bennu, Breaking Record. Lonnie Shekhtman, OSIRIS-Rex Mission home page. 31 December 2018.
 31. ^ Orbital B Phase. Osiris-Rex. Accessed on 22 March 2018.
 32. ^ Lauretta, Dante (5 February 2014). "How Do We know When We Have Collected a Sample of Bennu?". Dslauretta.com. Retrieved 23 August 2016.
 33. ^ "Sample Return Capsule". Spaceflight101.com. Retrieved 25 October 2017.
 34. ^ a b Davis, Jason (5 July 2018). "What's the benefit of sample return?". The Planetary Society. Retrieved 2 September 2018.
 35. ^ "OSIRIS-REx Project". JAXA/Astromaterial Science Research Group. Retrieved 2 September 2018.
 36. ^ "OSIRIS-REx". NASA/Astromaterials Research & Exploration Science Directorate. Retrieved 2 September 2018.
 37. ^ [1]
 38. ^ [2]
 39. ^ [3]
 40. ^ [4]
 41. ^ [5]
 42. ^ [6]
 43. ^ [7]
 44. ^ [8]
 45. ^ a b Wolchover, Natalie (27 May 2011). "NASAcronyms: How OSIRIS-REx Got Its Name". LiveScience. Retrieved 12 May 2015.
 46. ^ Moskowitz, Clara (27 May 2011). "Why NASA Chose Potentially Threatening Asteroid for New Mission". Space.com. Retrieved 14 May 2017.
 47. ^ OSIRIS-Rex Infosheet Archived 17 April 2012 at the Wayback Machine (PDF)
 48. ^ Müller, T. G.; O'Rourke, L.; Barucci, A. M.; Pál, A.; Kiss, C.; Zeidler, P.; Altieri, B.; González-García, B. M.; Küppers, M. (December 2012). "Physical properties of OSIRIS-REx target asteroid (101955) 1999 RQ36. Derived from Herschel, VLT/ VISIR, and Spitzer observations". Astronomy & Astrophysics. 548. A36. arXiv:1210.5370. Bibcode:2012A&A...548A..36M. doi:10.1051/0004-6361/201220066.
 49. ^ "Earth Impact Risk Summary for 101955 Bennu". Near Earth Object Program. NASA's JPL. 5 August 2010. Retrieved 29 April 2013.
 50. ^ "OSIRIS-REx - The Mission". Asteroidmission.org.
 51. ^ Lauretta, Dante (16 December 2014). "Integration of the OSIRIS-REx Main Propellant Tank". Dslauretta.com. Retrieved 20 April 2015.
 52. ^ a b c d e f g "Instruments: Science Payload". University of Arizona. Retrieved 18 September 2016.
 53. ^
 54. ^ Lauretta, Dante (11 January 2014). "OCAMS – The Eyes of OSIRIS-REx". Dslauretta.com. Retrieved 10 September 2016.
 55. ^ "OLA, Canada's Contribution to OSIRIS-REx". Canadian Space Agency. 4 March 2013. Retrieved 15 October 2014.
 56. ^
 57. ^ Simon-Miller, A. A.; Reuter, D. C. (2013). OSIRIS-REx OVIRS: A Scalable Visible to Near-IR Spectrometer for Planetary Study (PDF). 44th Lunar and Planetary Science Conference. 18–22 March 2013. The Woodlands, Texas. Bibcode:2013LPI....44.1100S.
 58. ^ Lauretta, Dante (27 November 2013). "How To Get To Bennu and Back". Dslauretta.com. Retrieved 10 September 2016.
 59. ^ Elifritz, T. L. (2012). OSIRIS-REx II to Mars - Mars Sample Return from Phobos and Deimos (PDF). Concepts and Approaches for Mars Exploration. 12–14 June 2012. Houston, Texas. Bibcode:2012LPICo1679.4017E.
 60. ^ Templeton, Graham (31 May 2016). "OSIRIS-REx is about to go collect (and return) samples from an asteroid". ExtremeTech. Retrieved 24 November 2016.
 61. ^ Dunn, Marcia (8 January 2019). "Asteroid-circling spacecraft grabs cool snapshot of home width2=200". AP News. Retrieved 8 January 2019.

External links