استرپتوکیناز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استرپتوکیناز سی
Complex of Catalytic Domain of Human Plasmin and Streptokinase; structure derived from PDB file 1BML.
شناساگرها
نمادskc
آنتره۸۱۱۰۷۴۶
ساختار PDB1BML
یونی‌پورتP00779
اطلاعات دیگر
شمارهٔ EC۳٫۴٫۲۴٫۲۹
Staphylokinase/Streptokinase family
Structure of staphylokinase, a plasminogen activator.[۱]
شناسه‌ها
نمادStaphylokinase
پی‌فمPF02821
اینترپروIPR004093
SCOPe2sak / SUPFAM

استرپتوکیناز (به انگلیسی: Streptokinase)

نام تجارتی: Streptase و Kabikinase

رده درمانی: داروهای ترومبولیتیک (آنزیم ترومبولیتیک)

اشکال دارویی: آمپول (پودر مخصوص تزریق) ۲۵۰۰۰۰ و ۷۵۰۰۰۰ واحد(iu)در ویال

موارد مصرف[ویرایش]

به طورکلی، کاربرد بالینی داروهای ترومبولیتیک اغلب شامل درمان فوریتی ترومبوز شریانهای کرونری می‌باشد. از این داروها در درمان آمبولی‌های متعدد ریوی (آمبولی ریه) نیز استفاده می‌شود. قبل از استفاده از این داروها خونریزی مغزی باید رد شود. اما استرپتوکیناز در درمان ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه کاربرد دارد. همچنین در درمان ترومبوز شریانهای کرونر بعد از MI (سکته قلبی) و نیز در بازکردن انسداد کانالهای شریانی و وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طریقه مصرف[ویرایش]

 • در ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی، در بالغین: ابتدا ۲۵۰۰۰۰ واحد(iu) از راه تزریق یا انفوزیون وریدی طی ۳۰ دقیقه و سپس ۱۰۰۰۰۰ واحد(iu) در ساعت از راه تزریق وریدی مداوم برای ۲۴ تا ۷۲ ساعت.
 • در ترومبوز شریان کرونر بعد از MI در بالغین: ابتدا ۲۰۰۰۰واحد و سپس ۲۰۰۰ واحد در دقیقه در داخل شریان از طریق کاتتر شریان کرونر به مدت یک ساعت.
 • در بازکردن انسداد کانولهای شریانی وریدی در بالغین: ۱۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ واحد به صورت تزریق آهسته درون هر شاخه مسدود.
 • مصرف در کودکان در مورد ترومبوز عروق بزرگ: ۳۰۰۰ واحد به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن طی ۳۰ دقیقه و سپس ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در هر ساعت برای مدت ۷ تا ۱۲۰ ساعت تا زمان برگشت سیرکولاسیون شریانی.

موارد منع مصرف[ویرایش]

هیپرتانسیون شدید و غیرقابل کنترل، خونریزی فعال (هموراژینارسایی کبد، نارسایی کلیه، کولیت اولسراتیو، آمبولی مغزی اخیر، صدمه عروقی مغز، سابقه انجام جراحی اعصاب در ۲ ماه اخیر، جراحی اخیر قفسه سینه، زخمهای اولسراتیو.

 • نکته از فارماکولوژی کاتزونگ: داروهای ترومبولیتیک در بیماران مبتلا به نئوپلاسم یا بیمارانی که قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرند، به کار نمی‌روند، چراکه شانس خونریزی را بالا می‌برند.

عوارض جانبی[ویرایش]

کهیر، اکیموز، خونریزی از لثه، تب، آریتمی یا دیس ریتمی قلبی، آنافیلاکسی، برونکواسپاسم، فلبیت در محل تزریق.

نکات[ویرایش]

 • واکنش‌های آلرژیک، اغلب در استفاده از استرپتوکیناز ایجاد می‌شوند.
 • استرپتوکیناز یک داروی ترومبولیتیک است که باعث تولید آنتی‌بادی می‌شود؛ لذا در صورت استفاده مجدد از آن، ممکن است بی اثر باشد و حتی باعث واکنشهای آلرژیک شود. حتی در بیمارانی که عفونت استرپتوکوکی نیز داشته‌اند، ممکن است علیه دارو آنتی‌بادی ایجاد شود.

منابع[ویرایش]

 1. Rabijns A, De Bondt HL, De Ranter C (1997). "Three-dimensional structure of staphylokinase, a plasminogen activator with therapeutic potential". Nat. Struct. Biol. 4 (5): 357–60. doi:10.1038/nsb0597-357. PMID 9145104. {{cite journal}}: Unknown parameter |month= ignored (help)نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)
 • فرهنگ داروهای ژنریک ایران و دسته‌بندی داروها، دکتر مصطفی صابر، چاپ هفتم، صفحه:۱۲۷
 • فرهنگ جیبی داروهای ژنریک، دکتر حجت‌الله اکبر زاده پاشا، چاپ نخست، صفحه: ۱۹۱
 • فارماکولوژی کاتزونگ-ترور، فصل ۳۳ (داروهای مورد استفاده در اختلالات انعقادی)