آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک یکی از نهادهای درمانی بزرگ در ایران است که در جنوب تهران و در نزدیکی شهر کهریزک بنا شده‌است.

این آسایشگاه در سال ۱۳۵۱ به همت دکتر محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی که در آن زمان مدیر بیمارستان فیروزآبادی شهر ری بود، فعالیت خود را آغاز کرد. این محل که در ابتدا از فضایی کوچک و محدود استفاده می‌کرد، با کمک افراد خیر و به خصوص بانوان نیکوکاری که بنا به گفتهٔ تمام دست‌اندرکاران این آسایشگاه و مددجویان آن، از ارکان اساسی آسایشگاه کهریزک هستند، امروز در فضایی به وسعت ۴۲۰٬۰۰۰ متر مربع با ۱۶۰٬۰۰۰ متر مربع زیربنا، با بخش‌های بهداشتی، درمانی، توان‌بخشی، آموزشی و امور فرهنگی و ورزشی در خدمت مددجویان است. در طی سال‌های فعالیت آسایشگاه کهریزک، این مکان همچنان به صورت غیرانتفاعی باقی مانده‌است و با کمک‌های مردمی اداره می‌شود.

موسسه خیریه کهریزک غیر انتفاعی و غیر دولتی است. هیچ شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی در آن سهمی ندارد و کسی حق برداشت مبلغی به عنوان سهم یا سود نخواهد داشت. هزینه های آن توسط خیرین و نیکوکاران تأمین می شود و تمام آن برای اهداف موسسه به کار گرفته می شود.

تاریخچه[ویرایش]

آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک با هدف ارائه خدمات رایگان به نیازمندان معلول و سالمند به گونه خیریه توسط دکتر محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی که یکی از نیکوکاران عصر خویش بوده است تاسیس گردید. وی انگیزه خود را برای احداث این چنین بیان می‌کند:

در سال ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ رئیس بیمارستان فیروزآبادی بودم، بخوبی به خاطر دارم که موقع خروج از بیمارستان نزدیکی های درب خروجی، اغلب چند بیمار مفلوک، معلول یا پیر و فرسوده را در حال خوابیده، نزدیک در بیمارستان می دیدم و با آنکه رئیس بیمارستان بودم قادر نبودم به طریقی اعمال نفوذ کنم و دستور بستری شدن آنان را بدهم، اگر هم دستور می دادم پزشکان به دلایل قانع کننده از پذیرفتن آنان خودداری می کردند و حق هم داشتند زیرا آن افراد نه قابل درمان بودند نه بیمارستان قادر بود برای زمان طولانی آنها را بستری نموده و تخت بیمارستان را اشغال نماید.

من از دیدن این وضع و بدبختی معلولان یا بیماران غیر قابل درمان زجر می کشیدم، تا به خواست ایزد توانا بدون توجه به جوانب کار، درمانگاه متروکه مرحوم امین الدوله واقع در کهریزک را که با هزینه یکی از بانوان نیکوکار، مرحومه بانو فخرالدوله، دایر گردیده بود و به دلایلی سال ها درب آن بسته مانده بود مورد استفاده قرار دادم و دو سه نفر معلول که پناهی نداشتند در آن جا بستری کردم ، هدفم این بود که به لطف ایزد توانا و کمک نیکوکاران، این بیچارگان در آن جا بخوابند و تا زمانی که زنده هستند تا حدّ امکان از آن ها پذیرایی گردد. این کار را هم کردم. از آن جایی که پشتیبان کارهای نیک در مرحله اول خدای بزرگ است، او کمک کرد. نمی دانم چگونه افرادی را به یاری فرستاد و هسته اولیه هیأت مؤسس تشکیل شد به خواست خداوند متعال و همت بانیان خیراندیش فعالیت آغاز شد. ((وقتی او بخواهد، او بدهد - کس نتواند بستاند ان شاءاله ))

موسسه خیریه کهریزک[ویرایش]

در روز ولادت فاطمه زهرا مورخ 1352/5/2 در محل اولیه آسایشگاه فعلی و در زمین اهدائی حاج حسن محمدی با مساحت ۲۸۰۰۰ مترمربع ، آسایشگاه سالمندان کار ساخت و ساز را شروع کرد، به گونه‌ای که امروزه این محل با وسعت حدود ۴۲۰٬۰۰۰ متر مربع زمین و احداث بناهای زیبا با کاربری های مختلف، آسایشگاه های مردان و زنان برای عزیزان معلول و سالمند، کارگاه ها، فیزیوتراپی، ساختمان بیماران ام.اس، سالن ورزشی، فضای سبز مطلوب ، آب نما، و... در خدمت مددجویان عزیز می‌باشد. بسیاری از بناهای موجود با تأمین هزینه بانیان خیر و به نام ایشان اتمام بنا گردیده است.

وضعیت کنونی (در سال ۱۳۹۱) مساحت: ۴۲۰ هزار مترمربع سطح زیربنا: حدود۱۸۰ هزار مترمربع ظرفیت بستری : ۱،۷۵۰ نفر مددجو تعداد کارکنان موظف: ۱،۳۰۰نفر تعداد داوطلبین - بانوان نیکوکار : حدود ۲،۰۰۰نفر بانوی نیکوکار به طور مستمر و مستقیم در طول ماه و بیش از ۳،۰۰۰ نفر به طور پراکنده و غیر مستقیم در داخل و خارج کشور - آقایان نیکوکار: حدود ۲۵۰نفر آقای نیکوکار به طور مستقیم و مستمر در طول ماه

بخش‌های مختلف آسایشگاه[ویرایش]

توانبخشی[ویرایش]

مرکز توانبخشی از جمله اولین بخش‌های راه‌اندازی شده در آسایشگاه به شمار می‌رود و از سال ۱۳۶۰ با انجام کار درمانی و فیزیوتراپی، به مددجویان امکان داد تا از بستر خارج شده و در فعالیت‌های انفرادی و گروهی مجتمع شرکت کنند. آسایشگاه کهریزک امروزه دارای یکی از بزرگ‌ترین سالنهای فیزیوتراپی، هیدروتراپی (ورزش در آب و آب درمانی) و کار درمانی در سطح کشور است.

بخش فرهنگی[ویرایش]

سرای فرهنگی و کتابخانهٔ این مجموعه، کلاسهای مختلفی را برگزار می‌کند که شامل کلاسهای مذهبی، زبان انگلیسی، خط، نقاشی، شطرنج، تئاتر، موسیقی، رایانه و آموزش خط بریل است. در میان شرکت‌کنندگان این کلاسها افرادی موفق شده‌اند تا با کشف علایق و استعدادهای خود به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند. از جمله می‌توان به مقام برگزیده در جشنواره موسیقی معلولان و جشنوارهٔ تئاتر معلولان کشور اشاره نمود. این کلاسها نیز توسط همیاران فرهنگی که به طور افتخاری با آسایشگاه همکاری می‌کنند، اداره می‌شود.

بخش درمانی[ویرایش]

این بخش از سال ۱۳۷۰ به منظور مراقبت بیشتر از مددجویان بیمار آغاز به کار کرد. بخش درمانی ۸۰ تخت داشته و دارای اتاق‌هایی با تجهیزات مخصوص و مجزا برای مبتلایان به بیماریهای عفونی، زخم بستر، پوست، مراقبتهای ویژه، ICU و CCU است. به تازگی بخش مخصوص بیماران مبتلا به MS، با ۵٬۰۰۰ متر مربع زیربنا، در دو طبقه و ۱۲۰ تخت، نیز راه‌اندازی شده‌است.

درمانگاه دکتر حکیم زاده[ویرایش]

درمانگاه آسایشگاه کهریزک با ارائهٔ خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی مانند پزشکی (داخلی)، ارتوپدی، اورولوژی، چشم، مامایی و زنان، اطفال، قلب، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی، آزمایشگاه و داروخانه در خدمت ساکنان مجموعهٔ کهریزک و تمام افراد ساکن در منطقهٔ کهریزک یا مراجعینی از مناطق دیگر است. این درمانگاه توسط ۵ پزشک موظف و ۴۸ پزشک داوطلب اداره می‌شود.

بخش اداری[ویرایش]

بنای اداری در ۲ طبقه و به مساحت ۱٬۳۰۰ متر مربع شامل قسمتهای مدیریت، امور مالی و اداری، روابط عمومی، کارگزینی، خدمات ماشینی، کارپردازی و اطلاعات، جدا از محوطه آسایشگاه و در امتداد شهرک مسکونی گلها واقع شده‌است.

شهرکها[ویرایش]

هزینهٔ احداث و تجهیز تمامی شهرکها توسط بانیان خیر اهدا شده‌است.

شهرک امید[ویرایش]

به همت خانواده‌ای نیکوکار در سال ۱۳۵۸، بیست واحد مسکونی جهت اسکان معلولین متأهل مقیم آسایشگاه ایجاد شد.

از سال ۱۳۸۰ شهرک امید با تغییر کاربری برای استفاده سالمندانی که توانایی زندگی مستقل دارند اختصاص یافت.

شهرک گلها[ویرایش]

این شهرک که در سال ۱۳۷۲ به بهره‌برداری رسیده، شامل ۵۴ واحد مسکونی برای اسکان کارکنانی است که حضور دائمی ایشان در آسایشگاه ضروری است.

شهرک عمید[ویرایش]

در سال ۱۳۷۸ توسط یک نیکوکار ایرانی مقیم خارج از کشور ساخته شد که شامل ۲۰ واحد خانهٔ‌ مسکونی جهت سکونت زوجهای معلول شاغل در آسایشگاه است و تا سال ۱۳۸۰، پنج واحد دیگر توسط بانیان خیر به آن افزوده شد.

امکانات ورزشی[ویرایش]

آسایشگاه کهریزک با در نظر گرفتن وضعیت جسمی و روحی مددجویان خود امکانات ورزشی مختلفی را در رده‌های مختلف گردآوری کرده‌است. علاوه بر ورزش صبحگاهی همگانی، کلاسها و مسابقات رقابتی و تمرینی در رشته‌های بسکتبال، والیبال نشسته، دو و میدانی، تنیس روی میز، شطرنج و سایر رشته‌های ورزشی نیز تشکیل که توسط مربیان واجد شرایط و به طور رسمی و برنامه‌ریزی‌شده انجام می‌شوند.

سایر امکانات[ویرایش]

مجموعهٔ کهریزک برای تأمین نیازهای مددجویان و کارکنان خود دارای یک رختشویخانه و آشپز خانهٔ صنعتی است. رختشویخانه در فضایی به مساحت ۱٬۱۵۰ متر مربع ساخته شده و دارای تجهیزات کامل برای شستشو و ضدعفونی کردن لباس، ملحفه و روتختی بوده و به صورت شبانه‌روزی کار می‌کند. بخش شستشوی لباسهای بیماران عفونی جدا است. آشپزخانه نیز در حال حاضر با افزودن بخش‌های جدید به آن حدود ۲٬۰۰۰ متر مربع زیربنا دارد و مجهز به دو سردخانه، انبار مواد غذایی خشک و سرویسهای بهداشتی است. در این آشپزخانه علاوه بر خوراک روزانهٔ مددجویان و کارمندان، روزانه ده نوع غذای رژیمی برای بیماران خاص آماده می‌شود.

منابع مالی[ویرایش]

منابع مالی آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک، بنا بر اطلاعات موجود در وبگاه آن، از این قرار است:

  • کمکهای مستمر افراد خیر (نقدی و غیر نقدی)
  • کمکهای مستمر هیئت امنا و هیئت مدیره
  • کمکهای مالی بانوان نیکوکار داخل و خارج کشور
  • تأمین غذای یک یا چند وعده غذای مددجویان توسط افراد خیر
  • درآمد حاصل از فروش تولیدات کارگاه‌ها
  • کمک سازمانها و نهادها

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]