مرکز قلب تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مرکز قلب تهران
TUMS4.jpg
تأسیس ۱۳۸۰
نوع خصوصی
رئیس عباسعلی کریمی
مکان تهران
وب‌گاه سایت رسمی

مرکز قلب تهران بیمارستان تخصصی قلب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران است. این مجموعه درمانی در خیابان کارگر در محله امیرآباد تهران و مجاور بیمارستان شریعتی قرار گرفته‌است. این بیمارستان پس از مرکز قلب رجایی دومین بیمارستان تخصصی قلب تهران و ایران به‌شمار می‌رود.

پیشینه[ویرایش]

ایده ساخت مرکز قلب تهران به واپسین سال‌های دهه ۶۰ خورشیدی بازمی‌گردد. در سال ۱۳۶۹ مرکز درمانی، پژوهشی قلب تهران به صورت شرکت سهامی خاص با مدیریت دکتر حسن عارفی آغاز به کار نمود. عملیات ساختمانی مرکز قلب تهران در سال ۱۳۷۱ و به دنبال دریافت وام از بانک توسعه اسلامی آغاز شد.[۱] ساختمان بیمارستان در ضلع شرقی بیمارستان شریعتی که محوطه پارکینگ و فضای سبز بود بنا شد. با وجود پایان ساخت بیمارستان در سال ۱۳۷۸، به دلیل مشکلات مدیریتی و اختلاف با دانشگاه علوم پزشکی تهران بر سر روش مدیریت بیمارستان، گشایش بیمارستان تا سال ۱۳۸۰ به تأخیر افتاد.

سرانجام بیمارستان در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۸۰ با حضور رئیس‌جمهور وقت، سید محمد خاتمی، و تحت مدیریت و نظارت علمی-آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران گشایش یافت.[۲]

ویژگی‌های بیمارستان[ویرایش]

  • مساحت: ۱۷۰۰۰ مترمربع
  • تعداد تخت: ۵۰۰ تخت ثابت و فعال که ۲۵۰ تخت مجهز به دستگاه پایش قلب است.
  • بخش‌ها:۴ بخش بستری عادی، ۴ بخش CCU، اورژانس، ۲ بخش ICU قلب باز، ۲ بخش Post ICU، کت‌لب، بخش احیاء، بخش بیماران VIP، بخش تحقیقات.
  • امکانات پاراکلینیک: آنژیوگرافی، رادیولوژی، آزمایشگاه، فیزیوتراپی
  • باند فرود بالگرد روی بام بیمارستان

مدیریت[ویرایش]

در حال حاضر این بیمارستان زیر نظر هیئت امنا و دانشگاه علوم پزشکی تهران اداره می‌شود. ریاست کنونی بیمارستان بر عهده دکتر پورحسینی است.

کتابخانه[ویرایش]

این کتابخانه که به نام بنیانگذار بیمارستان، کتابخانه دکتر سید حسن عارفی نامیده شده‌است دربرگیرنده منابع تخصصی پزشکی به ویژه در زمینه بیماری‌های قلب و عروق به زبان‌های فارسی و انگلیسی است.

مجله مرکز قلب تهران[ویرایش]

ژورنال پزشکی مرکز قلب تهران با نام Journal of Tehran University Heart Center از سال ۱۳۸۴ زیر چاپ رفت. این مجله تخصصی پژوهشی که به زبان انگلیسی است هر ۳ ماه یک بار منتشر می‌شود. در تابستان ۱۳۹۰ این مجله برای فهرست شدن در بانک‌های اطلاعاتی PubMed و PubMed Central پذیرفته شد.[۳]

منابع[ویرایش]

وبگاه مرکز قلب تهران

  1. «موافقت مقدماتی بانک توسعه اسلامی با اعطای وام به مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی دکتر شریعتی». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱.
  2. http://publicrelations.tums.ac.ir/content/?contentID=28 بایگانی‌شده در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine وبگاه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بازدید ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱
  3. «نمایه شدن مجله مرکز قلب تهران در بانک‌های اطلاعاتی PubMed و PubMed Central». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱.