بیمارستان مسیح دانشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تاریخچه[ویرایش]

بیوگرافی دکتر مسیح دانشوری[ویرایش]

سیدعلی دانشوری پدر دکتر مسیح دانشوری از اهالی نیشابور؛ طبیبی حاذق، مشهور و ملقب به حافظ‌الصحه مجدالحکما بود. پدربزرگ مسیح دانشوری نیز از افراد سرشناس و علمای نیشابور به نام سیداسماعیل محض‌اله بوده است. او در نیشابور به سال ۱۲۷۸ تولد یافت. سه سال بعد از تولد مسیح، خانواده وی از نیشابور به ترشیز (نام قبلی کاشمر) می‌روند و در آنجا سکونت میکنند. مسیح تا کلاس ۶ دبستان در ترشیز تحصیل می‌کند و بعد پدرش وی را برای ادامهٔ تحصیل به مشهد می‌فرستد. بعدازدوسال تحصیل در مشهد، به پیشنهاد والی مشهد برای ادامة تحصیل به تهران فرستاده می‌شود و در مدرسه سن‌لوئی تحصیلات خود را تا ۱۷ سالگی ادامه می‌دهد. درآن‌زمان در تهران فرانسوی‌ها به کمک مبلغین مذهبی خود دو مدرسه سن‌لوئی و ژاندارک را در تهران دایر کرده و اداره می‌کردند. در همان سال به پدر خود اصرار می‌کند که باید در رشته طب تحصیل کند و برای این کار باید به فرنگ برود. دکتر مسیح دانشوری پس از خاتمه تحصیلات در رشته بیماری‌های ریوی و سل از فرانسه مراجعت می‌کند و بیمارستان مسیح دانشوری فعلی را محلی مناسب برای تبدیل به یک مرکز استراحت و درمان بیماران مبتلا به سل یافت و در این زمینه تلاش فراوانی کرد و در ۲۶ مرداد ماه ۱۳۱۶ شمسی این مرکز رسماً به‌عنوان آسایشگاه سل شاه‌آباد افتتاح شد. او زمینه‌ساز جذب متخصصین جراح ریه از خارج نظیر دکتر صادق قاضی شد و سرانجام توانست آنجا را به صورت یک بیمارستان و آسایشگاه مطابق با استانداردهای زمان برای بیماران سلی تبدیل نماید. به‌دنبال آغاز رسمی فعالیت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال ۱۳۶۵، مرکز پزشکی مسیح دانشوری زیرمجموعة این دانشگاه قرار گرفت. در سال ۱۳۷۷ شمسی، «مرکز تحقیقات سل و بیماریهای ریوی» و «بیمارستان مسیح دانشوری» با یکدیگر ادغام و به‌عنوان مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی (بیمارستان دکتر مسیح دانشوری) تغییر نام یافت. درحال‌حاضر بیمارستان مسیح دانشوری در زمینی به مساحت ۱۳۷۰۰۰ مترمربع واقع شده است و دارای ۲۱ درمانگاه و ۱۳ بخش است. این مرکز پژوهشی و درمانی در حال حاضر با ریاست دکتر علی اکبر ولایتی، فوق تخصص بیماری های عفونی از دانشگاه جانز هاپکینز بالتیمور آمریکا و وزیر اسبق امورخارجه کشورمان مشغول بکار است.

فعالیت‌های پژوهشی[ویرایش]

مراکز تحقیقاتی
مرکز تحقیقات مایکروباکتریولوژی. مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی. مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی. مرکز تحقیقات پزشکی ازراه‌دور. مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات. مرکز تحقیقات پرستاری و مدیریت سلامت تنفس. مرکز تحقیقات بیماری‌های تنفسی کودکان. مرکز تحقیقات بیماری‌های مزمن تنفسی. مرکز تحقیقات بیماری‌های نای. مرکز تحقیقات پیوند ریه.

فعالیت‌های درمانیI[ویرایش]

درمانگاه‌ها
ریوی.ENT. ترک سیگار. پوست‌ومو. داندانپزشکی. جراحی. قلب‌وعروق. جراحی قلب. عفونی (مسلولین). آنکولوژی. آنکولوژی و هماتولوژی اطفال. پیوند ریه. طب کار. آلرژی. اطفال. نفرولوژی. نفرولوژی اطفال. PPH. اعصاب‌وروان. ریوی روماتولوژی. درد. کاهش آسیب.

فعالیت‌های درمانیII[ویرایش]

پاراکلینک‌ها
آزمایشگاه (پاتولوژی). آزمایشگاه تست خواب. برونکوسکوپی. رادیولوژی و سی‌تی‌اسکن. بازتوانی ریوی.

فعالیت‌های درمانیIII[ویرایش]

بخش‌های بستری بیماران
اورژانس. اطفال. داخلی. مراقبتهای ویژهICU
CCU و Post CCU. بیهوشی. نفرولوژی. آنکولوژی. سل و عفونتهای تنفسی. جراحی توراکس. جراحی ENT. جراحی قلب. آنژیوگرافی.

فعالیت‌های آموزشی[ویرایش]

ارکان اصلی و گرداننده آموزش مرکز اساتید و اعضای هیات علمی هستند. در این مرکز ۶۷ عضو هیات علمی شامل ۶ استاد، ۱۹ دانشیار، ۳۶ استادیار، ۱ پژوهشیار، ۱ مربی و ۴ مامور که به طور تمام وقت در دو قسمت آموزشی و پژوهشی فعالیت می‌نمایند حضور دارند. ضمناً دستیاران فوق تخصصی در آموزشِ دستیاران، کارورزان و کارآموزان همکاری می‌نمایند.

افتخارات[ویرایش]

 • مدیریت دکترعلی اکبر ولایتی، فوق تخصص عفونی اطفال ازدانشگاه جانزهاپکینز آمریکا و مشاوربین‌الملل رهبرمعظم انقلاب اسلامی- استاد نمونه دانشگاه شهید بهشتی تهران
 • بهره گیری از اساتید صاحب نام و هیأت علمی جوان و توانمند.
 • بهره مندی از پرسنل جوان و ماهر و دوره دیده.
 • تربیت نیروی انسانی در هفت رشته فوق تخصصی فلوشیپ در سطح کشور.
 • برگزاری دوره‌های آموزشی کشوری و بین‌المللی.
 • وجود مراکز تحقیقاتی متعدد و پژوهشکده.
 • مرکز تخصصی پیوند اعضا بویژه قلب و ریه و واحد فراهم آوری پیوند اعضا.
 • در سال ۱۳۷۸ مرکز پزشکی مسیح دانشوری به‌عنوان قطب علمی منتخب کشور در زمینة سل و بیماری‌های ریوی توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزیده شد.
 • بهره مندی از اولین دستگاه PET-CT "توسط شرکت تجهیزات پزشکی پیشرفته".
 • درسال ۱۳۸۴ بانک توسعة اسلامی (IDB) این مرکز را به نام مرکز هماهنگی‌های آموزشیِ SRVP/TAO بانک برگزید.
 • سال ۱۳۸۶ این مرکز به‌عنوان مرکز همکاری‌های آزمایشگاهی سلِ اتحادیة جهانی سل و بیماری‌های ریوی (IUATLD) انتخاب گردید.
 • در سال ۱۳۸۶ پژوهشکدة سل و بیماری‌های ریوی شامل ۵ مرکز تحقیقاتی مصوب دانشگاه با حضور دکتر حداد عادل رئیس وقت مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.
 • سال ۱۳۸۷ مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات پژوهشکدة سل به‌عنوان مرکز همکاری‌های کنترل دخانیاتِ سازمان بهداشت جهانی WHO برگزیده شد که تاکنون در سه حوزة دخانیات و سل و آزمایشگاه سل ادامه دارد.
 • درحال‌حاضر مرکز پزشکی مسیح دانشوری مرکز رفرنس برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی سل و آزمایشگاهِ مرجع مایکوباکتریولوژی در سطح کشور است.
 • دومین آزمایشگاه مرجع ویروس‌شناسی کشور در زمینه H1N1.
 • تنها مرکز پزشکی ازراه‌دور کشور در بیمارستان مسیح دانشوری مستقر است.
 • استفاده گسترده از فناوری اطلاعات و فضای مجازی و ارائه خدمات سلامت و پژوهشی از طرق فوق.

جستارهای وابسته[ویرایش]

واحد فراهم آوری اعضاء پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری

منابع[ویرایش]

[ http://nritld.sbmu.ac.ir وب‌سایت بیمارستان]، بازبینی ۱۴ فروردین ۱۳۸۶

www.velayati.ir- امیر رضاقلی-پژوهشگر علمی فرهنگی