فاضل‌آباد (گلستان)

مختصات: ۳۶°۵۳′۵۴″شمالی ۵۴°۴۵′۰۳″شرقی / ۳۶٫۸۹۸۴۵۶۰۰°شمالی ۵۴٫۷۵۰۹۲۸۰۰°شرقی / 36.89845600; 54.75092800
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فاضل‌آباد
کشور ایران
استانگلستان
شهرستانعلی‌آباد
بخشکمالان
مردم
جمعیت۱۹٬۴۶۱ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۲۰۰
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۵۰۷
فاضل‌آباد بر ایران واقع شده‌است
فاضل‌آباد
روی نقشه ایران
۳۶°۵۳′۵۴″شمالی ۵۴°۴۵′۰۳″شرقی / ۳۶٫۸۹۸۴۵۶۰۰°شمالی ۵۴٫۷۵۰۹۲۸۰۰°شرقی / 36.89845600; 54.75092800


فاضل‌آباد شهری در شهرستان علی‌آباد استان گلستان ایران است که در ۳۰ کیلومتری گرگان واقع شده‌است. این شهر در شرق گرگان و در غرب علی‌آبادکتول واقع شده‌است.

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر برابر با ۱۹٬۴۶۱ نفر جمعیت بوده‌است.[۱] مردم فاضل‌آباد به گویش کتولی زبان مازندرانی و فارسی گویش سیستانی صحبت می‌کنند.[۲]

مردم[ویرایش]

اکثریت جمعیت این شهر از مردم کتول که ازبومیان اصلی این شهرو سیستانیها تشکیل شده‌است. زبان محلی مردم این شهر زبان طبری است که توسط اقوام طبری‌تبار (کتولی، مازندرانی، فیوجی، شهمیرزادی) در این شهر گویش می‌شود.[۳] علاوه بر اقوام طبری همچنین از اقوام شاهرودی، سیستانی، بلوچ، خراسانی نیز در این شهر ساکن هستند.

نقشهٔ زبانی استان گلستان

گردشگری[ویرایش]

دهنه محمدآباد (تنگه) با آب و هوای خنک در تابستان‌ها در این شهر از اماکن تفریحی این شهر می‌باشد. همچنین امامزاده‌های موجود در ارتفاعات این شهر نظیر امامزاده گنو و… از اماکن زیارتی این شهر می‌باشد. آبشارهای زیاد و جنگل‌های زیبایی نیز در دهنه محمدآباد وجود دارد و یکی از این مکان‌ها دره بیزاران و جنگل ادان می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
  2. نصری اشرافی، جهانگیر (١٣٧٧). واژه‌نامه بزرگ تبری. به کوشش حسین صمدی و سید کاظم مداح و کریم الله قائمی و علی اصغر یوسفی نیا و محمود داوودی درزی و محمد حسن شکوری و عسکری آقاجانیان میری و ابوالحسن واعظی و ناصر یداللهی و جمشید قائمی و فرهاد صابر و ناعمه پازوکی. تهران: اندیشه پرداز و خانه سبز. ص. صفحه ۳۱ جلد اول. شابک ۰-۵-۹۱۱۳۱-۹۶۴ مقدار |شابک= را بررسی کنید: checksum (کمک).
  3. میردیلمی، سیدضیاء، تاریخ کتول، ناشر مؤلف، ص ۲۸ و ۲۱.