شهرستان آزادشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان آزاد شهر
اطلاعات کلی
کشورFlag of Iran.svg ایران
استانگلستان
مرکز شهرستانآزادشهر
سایر شهرهاآزادشهر، نوده خاندوز، نگین شهر (نظام آباد)
بخش‌هامرکزی، چشمه‌ساران
نام‌های پیشینشاه پسند
مردم
جمعیت۹۶٬۱۱۰ نفر (۱۳۹۰)

شهرستان آزادشهر یکی از شهرستان‌های ایران است که در استان گلستان قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر آزادشهر است.

نام کهن این شهر «قره تکن» می‌باشد که قریه‌ای کوچک بوده و گسترش می‌یابد. قره در زبان ترکی به معنی سیاه و تکن به معنای تلو می‌باشد. رضا شاه نام این شهر را «شاه‌پسند» می‌نامد؛ گفته می‌شود در اوایل حکومت رضاشاه وقتی وی از این منطقهٔ خوش آب وهوا و جنگلی عبور می‌نموده ضمن آنکه دستور احداث یک پاسگاه ژاندارمری را در این محل -که اکنون در میدان مرکزی شهر قرار گرفته‌است می‌دهد و ازین پس این محل را شاه پسند نامیدند و کم‌کم‌رو به توسعه نهاد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ نام این شهر به آزادشهر تغییر یافت. جمعیت شهری آزادشهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۷۳۶۰ نفر بوده‌است. از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می‌توان بقاع امامزادگان محمد بن زید و محمد بن جعفر صادق (آق امام)، پارک جنگلی شبنم و پارک زیتون تپه وبنیادنیمروز ونخستین نشریه استان گلستان بنام گلستان نو وهفته نامه نیمروزدرسال۱۳۷۶ را نام برد.

آزادشهر به لحاظ قرار داشتن در جاده بین‌المللی و محل تلاقی جاده‌های گنبد کاووس _گرگان (تهران) - شاهرود - مینودشت (مشهد) به نوعی چهار راه محسوب می‌شود. متعاقب تفکیک منطقه شرقی مازندران از استان مازندران، استان گلستان تشکیل می‌شود به مرکزیت شهر بزرگ گرگان. و آزادشهر نیز از همان زمان در تقسیمات کشوری از شهر به شهرستان تغییر می‌نماید. آزادشهر اقوام مختلفی از سراسر ایران را در خود گنجانده‌است به همین لحاظ می‌توان آنرا ایران کوچک نامید. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۰ شمسی برابر با ۹۶۱۱۰ نفر بوده‌است.[۱] از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می‌توان پارک جنگلی و آبشار کوهمیان، بقعهٔ امامزاده محمد بن زید (آق امام)، پارک تفریحی و گردشگری زیتون که در جنوب شهر بر فراز تپه ای موسوی به زیتون تپه قرار دارد می‌توان نام برد.[۲]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهر: نوده خاندوز

شهرها: آزادشهر و نگین‌شهر

جایگاه جغرافیایی[ویرایش]

آزاد شهر از غرب به شهرستان رامیان و مرکز استان گرگان متصل می‌باشدشهرستان آزادشهر شهری است که تمام مسافران امام رضا ع از این شهرستان عبور می‌کنند. آزادشهر از شمال به شهرستان گنبد کاووس و ازسمت شرق به شهرستان مینودشت وازجنوب به شهرستان شاهرود و استان سمنان متصل است.

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.