سرخنکلاته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سرخنکلاته
سُرخَن‌کُلا
کشور  ایران
استان گلستان
شهرستان گرگان
بخش بهاران
نام(های) قدیمی قبرستان‌محله،
بش‌محله
مردم
جمعیت ۶٫۶۸۸ آمار ۱۳۹۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۵۱ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه

ده دار= حسن احمدی

پیش از : محمد رضا مقصودلو ، غفور صیدانلو

سُرخَنکَلاته روستایی است در استان گلستان ایران. این شهر در بخش بهاران از توابع شهرستان گرگان در این استان قرار دارد.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶٫۵۱۱ نفر بوده‌است.[۱]

پیشینه[ویرایش]

تاجیک ها از ساکنان اصلی این روستا بوده اند. در اوایل دوره قاجار امیر علی‌بیک با عده‌ای از بستگان و افراد طایفه خود به همراه قشونی که ریاست آنرا حاجی محمدوردی‌بیک به عهده داشت جهت امنیت استرآباد از ارسباران آذربایجان به این منطقه آمدند. از آن‌جا که شهر استرآباد ظرفیت پذیرش این طایفه و قشون را نداشت این افراد قبرستان‌محله را برای اقامت برگزیدند و در آن‌جا ماندگار شدند. آن‌ها به خاطر این‌که از پنج گروه (تاجیک، مقصودلو، مارزلو، جلایری، قجر (جرجانی)) تشکیل می‌شدند قبرستان‌محله را بش‌محله (پنج‌محله) نامیدند و بعداً خروس‌محله نیز به آن اضافه شد.[۲]

بعدها مقصودلوها و شماری از اهالی سرخنکلاته در جنبش مشروطیت ایالت استرآباد نقش مهمی داشتند. عبدالصمد خان که در سال ۱۲۵۲ ه. ق با فرمان محمدشاه قاجار به ریاست و سرکردگی اهالی سرخنکلاته برگزیده شده‌بود در سفر ناصرالدین شاه به خراسان با تفنگداران خود به ناحیه شاهکوه به دیدار وی رفت. از همین زمان بش‌محله با نام سُرخَن‌کَلاته (در اصل سر خان کلاته) معروف شد. کلاته در زبان مازندرانی به معنای روستا و آبادی است.[۲] سرخنکلاته در ابتدا و در شکل حقیقی گفتاری (سَرِ خان کَلاته، به معنای (آبادیِ محلِ تجمع خَوانین یا همان خان‌ها)) بوده است.

زبان مردم سرخنکلاته گویش سرخنکلاتی است که زبان اصلی طایفه تاجیک نیز می باشد استرآبادی ها و کتول ها نیز به زبان طبری گویش می کنند.

منابع[ویرایش]

  1. پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ معطوفی، اسدالله، استرآباد و گرگان.