چندپارگی هند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از چندپارگی هندوستان)
پرش به: ناوبری، جستجو
چندپارچگی هندوستان
کلونی هند
a rigged sailing ship
مرد هند شرقی ریپالس (۱۸۲۰)
کلونی هند
هند مستعمره پرتغال ۱۵۱۰–۱۹۶۱
هند مستعمره هلند ۱۶۰۵–۱۸۲۵
هند مستعمره دانمارک ۱۶۲۰–۱۸۶۹
هند مستعمره فرانسه ۱۷۵۹–۱۹۵۴
هند مستعمره بریتانیا ۱۶۱۳–۱۹۴۷
کمپانی هند شرقی ۱۶۱۲–۱۷۵۷
نقش کمپانی در هند ۱۷۵۷–۱۸۵۷
راج انگلیس ۱۸۵۸–۱۹۴۷
نقش بریتانیایی‌ها در برمه ۱۸۲۴–۱۸۶۷
ایالت‌های شاهزاده‌نشین ۱۷۶۵–۱۹۴۷
چندپارگی هندوستان
۱۹۴۷

چندپارگی هند ( هندی: भारत का विभाजन Bhārat ka vibhajan ) ، ( اردو: تقسیمِ بھارت Taqsim-e-Bharat ) ، (پنجابی : ਭਾਰਤ ਦਾ ਬਟਵਾਰਾ بهارات دا ban̐ṭvārā) چند تکه شدن هند تحت مستعمره انگلستان براساس دین، که منجر به تشکیل کشورهای مستقل پاکستان (بعدا جمهوری اسلامی پاکستان و جمهوری خلق بنگلادش) و اتحادیه سکولار هند (بعدا جمهوری هند) شد.

این جدایی در قطع‌نامهٔ استقلال هند ۱۹۴۷ ذکر شد و به انحلال امپراطوری هندی-بریتانیایی انجامید. این جدایی باعث آوارگی بیش از ۱۲٫۵ میلیون نفر شد و تخمین کشته‌شده‌ها از ۱۰۰ها هزار نفر تا ۱ میلیون است.[۱] طبیعت خشن این جدایی و وقایعی که در حین آن اتفاق افتاد، جوی از نفرت و شک را در روابط میان هند و پاکستان به وجود آورد که هنوز ادامه دارد.

چندپارگی، شامل تقسیم استان بنگال هند بریتانیا به پاکستان شرقی و بنگال غربی (هند)، و تقسیم استان پنجاب به پنجاب غربی (بعدا پنجاب پاکستان و سرزمین پایتخت اسلام‌آباد) و پنجاب شرقی (بعدا پنجاب هند، هاریانا و هیماچال پرادش) شد. این قرارداد شامل تقسیم مالکیت‌های دولتی نیز می‌شد، از آن‌ها می‌توان به ارتش هند و بریتانیا، خدمات عمومی هند و دیگر خدمات مدیریتی، راه‌آهن هندوستان و خزانهٔ مرکزی اشاره کرد.

پس این جدایی، ایالت‌های شاهزاده‌نشین هندوستان این انتخاب را داشتند که به هند یا پاکستان بپیوندند[۲]، یا اینکه خود خارج از این دو مستقل بمانند. بیشتر آن‌ها با یک دیگر متحد شدن و یک قلمرو واحد را تشکیل دادند. البته این انتخاب‌ها باعث درگیری‌هایی نیز شد که از آن‌ها می‌توان به جنگ هندو-پاکستان سال ۱۹۴۷ اشاره کرد که بر سر جدایی جامو و کشمیر بود. در عین حال پس از آن نیز بر سر مناطق مختلف درگیری‌های گوناگونی رخ داد.[۳]

پانویس[ویرایش]

  1. Metcalf & Metcalf 2006, pp. 221–222
  2. بانک اطلاعات اصلاح اساسنامه از انگلستان اساسنامه قانون : قانون استقلال هند ۱۹۴۷ (c.۳۰) در opsi.gov.uk
  3. بره Alastair ، کشمیر : میراث جنجالی ، ۱۸۴۶-۱۹۹۰ ، Roxford کتاب سال ۱۹۹۱، شابک ۰-۹۰۷۱۲۹-۰۶-۴

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Partition of India»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲ مارس ۲۰۱۱).