روزهای تعطیل در پاکستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

روزهای تعطیل و فستیوالهای بسیاری سالانه در پاکستان جشن گرفته می‌شوند. در حالی که پاکستان یک ملت مسلمان است روزهای تعطیل غیر مذهبی نیز در پاکستان وجود دارد که عبارتند از: روز پاکستان (۲۳ مارس)، روز استقلال (۱۴ آگوست)، روز دفاع پاکستان ۶ سپتامبر، روز نیروی هوایی پاکستان ۷ دسامبر سالگرد تولد (۵دسامبر)، و مرگ (۱۱ سپتامبر) محمد علی جناح، علامه اقبال لاهوری (۹ نوامبر) و تولد (۳۰ ژوئیه) و فوت (۸ ژوئیه) فاطمه جناح (مادر ملت) و همچنین سند کارگر (که به نام سندمی هم شناخته می‌شود) در روز ۱ می.

چند فستیوال مهم توسط مسلمانهای پاکستانی در طول سال گرامی داشته می‌شوند که وابسته به تقویم اسلامی است. در رمضان که نهمین ماه تقویم است ۲۹ یا ۳۰روز را روزه می‌گیرند و سپس جشن عید فطر است دریک جشن دیگر عید العزا حیوانی را به یاد کارهایی که ابراهیم انجام داد قربانی می‌کنند و گوشت آنرا بین دوستان و خانواده و فقرا تقسیم می‌کنند. هر دوعید از تعطیلات عمومی هستند و مردم می‌توانند در این دو روز از خانواده و دوستان دیدن کنند و بچه‌ها لباس نو هدیه و شیرینی می‌گیرند. بعضی از مسلمانان میلاد النبی که جشن تولد محمد (ص) است را در سومین ماه تقویم ربیع‌الاول جشن می‌گیرند. مسلمان‌های شیعه روز عاشورا را در روزهای نهم و دهم اولین ماه تقویم (ماه محرم) گرامی می‌دارند و یاد کشته‌شدن حسین بن علی نوه محمد را زنده می‌کنند.

هندوها، بودایی‌ها، سیکها و مسیحیان پاکستان نیز جشن‌های خودشان را برگزار می‌کنند. سیک‌ها از سراسر جهان می‌آیند تا مکان‌های مقدسی را در پنجاب مانند مقبره‌ها گورو ننک موسس سیکسیم در حسن عبدلی واقع در ناحیه اتوک و محل تولد او نانکانا صاحب را دیدن کنند. فستیوال‌های محلی و منطقه‌ای نیز مانند فستیوال بسنت در پنجاب که شروع بهار را نشان می‌دهد وبا هوا کردن باد بادک‌ها همراه است نیز جشن گرفته می‌شوند.

فهرست[ویرایش]

Yom-e-Difa

تاریخ نام فارسی نام اردو Remarks
۲۳ مارس روز ملی پاکستان یوم پاکستان

Yom-e-Pakistan

Commemorates Pakistan Resolution on ۲۳ مارس، ۱۹۴۰ (میلادی) in لاهور and Republic Day in 1956
۱ مه Labor day (روز جهانی کارگر) یوم کاریگر

Yom-e-Karigar

Labor day in Pakistan
۱۴ اوت روز استقلال یوم استقلال

Yom-e-Istiqlal

استقالا از پادشاهی متحده در ۱۴ اوت، ۱۹۴۷
Defense Day
۹ نوامبر تولد محمد اقبال یوم اقبال

Yom-e-Iqbal

Birthday of national poet محمد اقبال
۲۵ دسامبر Birthday of Quaid-e-Azam محمدعلی جناح;

کریسمس

یوم ولادت قائداعظم

Yom-e-Viladat-e-Quaid-e-Azam

عید میلاد مسیح

Eid-ul-Milad-ul-Masseh

Birthday of Quaid-e-Azam محمدعلی جناح;

کریسمس

اعیادی که مرتبط با تقویم هجری قمری هستند
۱۰ ذی‌الحجه عید الاضحی عید الاضحٰی Commemorates ابراهیم's willingness to sacrifice his son، occurs on the 10th day of the month of ذی‌الحجه
شوال 1 عید فطر عید الفطر Commemorates end of رمضان (Ramazan). It occurs on the 1st day of شوال
۱۲ ربیع‌الاول Eid-e-Milad-un-Nabi عید میلاد النبی Birthday of Prophet محمد. It occurs on the 12th of ربیع‌الاول(holiday this year ۲۱ مارس ۲۰۰۸ (میلادی))
۱۰ محرم عاشورا عاشوراء Martyrdom of Hazrat Imam حسین (نام). It occurs on the 10th day of محرم (ماه)
آخرین جمعه ماه رمضان جمعه الوداع جمعۃ الوداع It occurs on last Friday in رمضان before عید فطر
رمضان last ten nights of the month شب قدر لیلۃ القدر It occurs on last ten nights in رمضان