پرل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


زبان برنامه نویسی پرل در سال ۱۹۸۷ توسط لری وال ساخته شد. پرل از قابلیت‌های زبان برنامه‌نویسی سی، دست‌نوشته شل، أک، لیسپ و دیگر زبان‌های دیگر وام گرفته‌است.

پیشینه[ویرایش]

پرل در سال ۱۹۸۷ توسط لری وال منتشر شد. زبان پرل بطور وسیعی ساختار خود را از زبان C و بسیاری از خصوصیات خود را مدیون زبانهای AWK , LISP , SED , SH می‌باشد. در حال حاضر می‌توان پرل را در بیش از ۴۰ سیستم‌عامل بکار گرفت، و کتابخانه CPAN تا کنون 100,999 ماژول های پرل در 23،659 توزیع، نوشته شده توسط 9,308 نویسنده، بر روی 270 سرور میرور با کد منبع در اختیارتان می‌گذارد که روز به روز بر تعداد آن افزوده می شود. در سال ۱۹۸۸ لری وال زبان برنامه نویسی به همگان معرفی کرد که می‌توانست به جای awk و sed به کار رود.در واقع پرل زبان مفسر داری است که برای کار بر روی فایل‌های متنی مناسب است. نسخه شماره ۲ برنامه در همان سال و چند ماه بعد از آن ارایه شد که شبیه نسخه‌های فعلی پرل بود.و پیشرفت‌های بسیار خوبی داشت...تا جاییکه زبان پرل را برابر با زبان قدرتمند C می‌دانستند.و بیراه هم نبود چون ساختار زبان پرل شبیه زبان C می‌باشد.

قابلیت‌ها[ویرایش]

یکی از کاربردهای مهم زبان برنامه نویسی PERL در نوشتن اکسپلوییت‌ها و کدهای تخریب است. این زبان برنامه نویسی پیشینه‌ای قدیمی در UNIX دارد. اما عمر آن در ویندوز به ۷ سال هم نمی‌رسید. به طوری که زبان پرل را زبانی جدا نشدنی از Unix میدانند و به همین دلیل است که در LINUXهایی مثل red hat , … نیز که اساس آنها UNIX است نیز این زبان برنامه نویسی هنوز که هنوز است در آنها جایگاه خاصی دارد.

کاربرد پرل[ویرایش]

پرل امروزه در زمینه‌های هوش مصنوعی، ژنتیک، نظامی، تحقیقاتی، صنعتی بطور گسترده‌ای کاربرد دارد. نوشتن یک بانک اطلاعاتی، صفحه گسترده و یا یک وب سرور شاید با پرل کار عاقلانه‌ای به نظر نرسد، ولی امکانپذیر است.

پرل به عنوان یک زبان چسبنده (Glue Language)[ویرایش]

پرل به عنوان یک زبان چسبنده می‌تواند در زبان‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال می‌توانید در برنامه‌های.NET از پرل برای پردازش متن و یا هر چیز دیگری استفاده کنید. این قابلیت تنها به.NET محدود نمی‌شود و پرل را می‌توان در زبان‌های دیگر برنامه نویسی بدون در نظر گرفتن پلتفرم ان استفاده کرد.

پرل به عنوان یک زبان کراس پلتفرم (Cross Platform)[ویرایش]

جالب است بدانید نرم‌افزاری که شما تحت سیستم‌عامل LINUX و یا MAC نوشته‌اید روی سیستم‌عامل WINDOWS و UNIX هم اجرا می‌شود. قابلیت (Cross Platform) به شما امکان توسعه نرم‌افزارتان را بر روی هر سیستم‌عاملی فراهم می‌کند.

پرل و CGI[ویرایش]

با پا به عرصه گذاشتن CGI به صفحات وب زبان پرل به خاطر قدرت بالا در پردازش متن و تطبیق الگو (Regular Expressions)، در جمله زبانهایی قرار گرفت که بطور وسیعی برای نوشتن CGI بکار گرفته می‌شود.در اینصورت یک سیستم برنامه نویسی پویای تحت وب و با استفاده از تکنولوژی CGI پیاده سازی میشود .

پرل و شبکه[ویرایش]

به خاطر قدرت بسیار پرل درزمینه برنامه نویسی سیستم‌های شبکه بسیاری از متخصصین شبکه و هکرها از این قافله عقب نمانده و امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از برنامه‌های مدیریت شبکه، سیستم‌های Spidering و Exploitها به زبان پرل نوشته می‌شود.

نکته‌ای که باعث محبوبیت زبان پرل در میان برنامه نویسان شده‌است متن‌باز بودن این زبان می‌باشد.

ساختار زبان[ویرایش]

نمونه برنامه[ویرایش]

در نمونه های قبل تر پرل برای نوشتن در برنامه به صورت زیر عمل می شده:

#!/usr/bin/perl 
print "Hello world!"\n;

در نمونه های جدیدتر پرل که از دستور say پشتیبانی می کردند یک روش دستور زیر است:

use 5.01;
say "Hello world!"


جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ پرل موجود است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Perl»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۳).