بنیاد نرم‌افزار آزاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بنیاد نرم‌افزار آزاد
Free Software Foundation logo and wordmark.svg
بنیادگذاری ۴ اکتبر، ۱۹۸۵
گونه سازمان مردم‌نهاد و سازمان ناسودبر
وضعیت حقوقی بنیاد
هدف آموزشی
جایگاه بوستون، ماساچوست، آمریکا
گسترهٔ کاری جهانی
دبیرکل ریچارد استالمن
سازمان‌های وابسته مرکز حقوقی آزادی نرم‌افزار
شمار کارکنان ۱۰[۱]
شعار نرم‌افزار آزاد، جامعه‌ی آزاد
وب‌گاه www.fsf.org

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد (به انگلیسی: Free Software Foundation) یک سازمان ناسودبر است که در ماه اکتبر سال ۱۹۸۵ میلادی توسط ریچارد استالمن تأسیس شد تا از جنبش نرم‌افزارهای آزاد و بویژه پروژهٔ گنو حمایت کند.

از زمان تأسیس این بنیاد تا اواسط دهه ۱۹۹۰ سرمایه‌های آن بیشتر از همه صرف استخدام برنامه‌نویسانی برای نوشتن نرم‌افزارهای آزاد شده بود.

تاریخچه[ویرایش]

بنیاد نرم‌افزار آزاد در سال ۱۹۸۵ به عنوان یک سازمان ناسودبر که از توسعه‌ی نرم‌افزار آزاد حمایت می‌کند، تاسیس شد. این بنیاد پروژه‌های کنونی گنو از جمله فروش راهنماها و نوار مغناطیسی ذخیره داده را ادامه داد و برای سیستم نرم‌افزار آزاد برنامه‌نویس استخدام کرد و از آن موقع تاکنون به اندازه‌ی ترویج نرم‌افزار آزاد، این فعالیت‌ها را ادامه داده‌است. همچنین بنیاد نرم‌افزار آزاد مباشر تعدادی از مجوزهای نرم‌افزار آزاد است به این معنی که آن‌ها را منتشر کرده و این امکان را دارد که در صورت نیاز در مورد آن‌ها تجدید نظر کند.

بنیاد نرم‌افزار آزاد صاحب کپی‌رایت قسمت‌های مختلفی از سیستم گنو مانند جی‌سی‌سی است. بنیاد به عنوان صاحب این کپی‌رایت‌ها وقتی نقض قوانین حق تکثیر روی این‌نرم‌افزارها اتفاق می‌افتد، این قدرت را دارد که نیازمندی‌های کپی‌لفت در پروانه عمومی همگانی گنو را اجرا کند.

کارهای فعلی بنیاد نرم‌افزارهای آزاد[ویرایش]

پروژه گنو[ویرایش]

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در راه رسیدن به هدف خود، سیستم‌عامل گنو/لینوکس را هم توسعه داده‌است.

اجرای جی پی ال[ویرایش]

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد قصد اجرای جی پی ال و دیگر مجوزهای گنو را دارد.

مجوزهای گنو[ویرایش]

GNU/GPL پراستفاده‌ترین مجوز پروژه‌های نرم‌افزارهای آزاد است. نسخه کنونی (۲) در سال ۱۹۹۱ منتشر شده‌است؛ ولی بنیاد هم‌اکنون روی نسخه ۳ کار می‌کند. همچنین بنیاد مجوز حد LGPL و GFDL را هم منتشر کرده‌است.

انتقاد ها[ویرایش]

بنیاد نرم‌افزار های ازاد بر خلاف شعار اش اشکارا ازادی کاربران و توسعه دهندگان را محدود میکند ، طبق شیوه نامه های بنیاد نرم‌افزار های ازاد کاربران یا توسعه دهندگان نباید هیچ نرم‌افزار یا درایور متن بسته ای(که برای کارکرد کامل سخت افزار ضرروری هستند) را استفاده کنند. [۲] [۳]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]