جی‌سی‌سی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جی‌سی‌سی
GNU Compiler Collection logo.svg
انتشار پایدار 4.7.2
وضعیت توسعه فعال
نوشته‌شده به سی,سی++,آبجکتیو سی,فورترن,پاسکال,جاوا,گو,ایدا
سیستم‌عامل گنو/لینوکس، بی‌اس‌دی، اواس ده
حجم 80,703 کیلوبایت برای tar.bz2.
پروانه جی‌پی‌ال
وب‌گاه http://gcc.gnu.org

مجموعه کدمترجم‌های گنو (یا کلکسیون کامپایلر های گنو) (به انگلیسی : GNU Compiler Collection)(که به اختصار GCC خوانده می‌شود) مجموعه‌ای از کامپایلرهاست برای زبانهای برنامه نوسی مختلف که بوسیله پروژه گنو بوجود آمده است.

جی‌سی‌سی یکی از کلیدی‌ترین اعضای سلسله‌برنامه‌های گنو (به انگلیسی : Gnu ToolChain) است. جی سی سی در ابتدا فقط کامپایلری استاندارد برای سیستم گنو بود ولی امروزه در بسیاری از سیستم‌عاملهای مشابه یونیکس از آن استفاده می‌شود؛ مانند گنو/لینوکس، خانواده بی‌اس‌دی، او اس ایکس. همچنین جی‌سی‌سی برای معماریهای سخت‌افزاری مختلف نیز پورت شده.

جی‌سی‌سی در اوایل سرنام کلمات GNU C Compiler بود. زیرا فقط توانایی کامپایل برنامه‌های نوشته شده به زبان C را داشت. که با مرور زمان قادر به ترجمه زبانهای بیشتری مانند سی‌پلاس‌پلاس، فورترن، پاسکال، جاوا، آبجکتیو سی و ایدا شد. پس از آن جی سی سی سرنام کلمات GNU Compiler Collection شد.

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد جی‌سی‌سی را تحت اجازه‌نامه آزاد گنو ( جی‌پی‌ال ) و ال‌جی‌پی‌ال منتشر کرده‌است. جی‌سی‌سی نرم‌افزار آزاد است.

پیشینه[ویرایش]

ریچارد استالمن نوشتن جی‌سی‌سی را در سال ۱۹۸۵ شروع کرد. او یک کامپایلر موجود را برای استفاده از آن برای کامپایل برنامه C گسترش داد. و در سال ۱۹۸۷ بعنوان کامپایلر پروژه گنو منتشر کرد. تاریخچه کاملی از مراحل انتشار را می‌توانید در اینجا بیابید: [۱]

ویژگی ها[ویرایش]

پشتیبانی جی سی سی (به ویژه در C و ++C) از سخت افزار های گوناگون , بهینه سازی مناسب و همچنین ارائه ویژگی های نزدیک به استاندارد سبب شده تا قابلیت حمل کد آن بسیار افزایش پیدا کند.

پشتیبانی از سخت افزارها[ویرایش]

جی سی سی معماری های پردازنده های گوناگونی را پشتیبانی میکند. به دلیل ماهیت پروژه گنو بخش عقب بندی کامپایلر هم اسمبلری به نام گنو اسمبلر از همین پروژه است (X86).

چند معماری مهم که جی سی سی پشتیبانی می کند.