ویژوال بیسیک دات‌نت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ویژوال بیسیک دات نت یکی از زبانهای معرفی شده به منظور نوشتن برنامه‌های مبتنی و با استفاده از چهارچوب دات نت است. دستورهای این زبان مشابه بیسیک است. چون این زبان جزو مجموعه چهارچوب دات نت است کد تولید شده توسط آن(MSIL)در بیشتر مواقع فرقی با کدهای تولید شده توسط سی‌شارپ ندارد و کتابخانه‌های تولید شده در هر یک از این دو زبان مستقیماً در دیگری قابل استفاده‌است.

محیط برنامه

اشتباهی که معمولاً در مورد ویژوال بیسیک دات نت می‌شود این است که با توجه به ویژگی‌های بیسیک کلاسیک که زبانی ساده و مخصوص غیرحرفه‌ای‌ها بود، این زبان نیز غیرحرفه‌ای تلقی می‌شود، در حالی که قابلیت‌های آن کاملاً با سی‌شارپ برابر است. در ضمن زبان مفسری نیست. وی بی دات نت علاوه بر امکانات عادی مثل برنامه نویسی برای ویندوز قابلیت برنامه نویسی برای کنسول‌ها و دستگاه‌های هوشمند (Smart Device) را هم دارد. سیستم کدها بسیار منظم تر از وی بی ۶ شده و تمام کدها در کلاسها طبقه بندی می‌شود.

هم اکنون ویژوال بیسیک دات نت در بسته نرم‌افزاری ویژوال استودیو (Visual Studio) همراه با ویژوال سی شارپ (Visual C#)، ویژوال جی شارپ (Visual J#)، ویژوال سی پلاس پلاس (Visual C++) و ویژوال وب دولوپر (Visual Web Developer) ارائه می‌شود.

در مقایسه بین سی شارپ و ویژوال بیسیک دات نت طبق گفته مسئولان ماکروسافت همواره ویژوال بیسیک دات نت از سهولت در کد نویسی بر خوردار بوده است و شباهت آن با ویژوال بیسیک نگارش ششم قابل چشم پوشی نیست

توسعه نرم‌افزار های ویندوز فرم (WinForms) ، بنیان نمایش ویندوز (WPF) ، برنامه های مخصوص ویندوز فون ، برنامه های ویندوز 8 و ... همگی با زبان ویژوال بیسیک دات نت امکان پذیر هستند. برای همین ویژوال بیسیک دات نت یکی از زبان های محبوب دولوپر های ویندوز است.

تصورات غلطی هم که در مورد ضعف vb.net نسبت به زبانهای دیگری چون C# وجود دارد به شدت بی اساس و نشات گرفته از مقایشه زبان c و basic می باشد در حالیکه این تصور کاملاً اشتباه است . تمام زبانهای موجود در چهارچوب دات نت پس از کامپایل به یک زبان حدواسط (CLR) یا زبان حین اجرا یا واسطه مایکروسافتی MSIL تبدیل می شوند و سپس توسط ماشین اجرا می شوند . مقالات زیر حداقل 10 برتری VB.net را نسبت به C# بیان می نمایند. https://www.simple-talk.com/dotnet/.net-framework/10-reasons-why-visual-basic-is-better-than-c/ http://www.vbrad.com/article.aspx?id=63 بنظر می رسد سیاست مایکروسافت برای توسعه زبانهای دیگری که بر پایه c هستند بیشتر برای جلب نظر برنامه نویسان سکوهای شرکت های رقیب بوده لذا با این رویکرد مایکروسافت در مقابل سکوی قدرتمندی مانند جاوا میدان را خالی نگذارده است و طیف وسیعی از برنامه نویسان را با قرار دادن زبانهایی چون C++ و C# و J# و F# در ویژوال استودیو به خود جذب نموده است . ناگفته نماند سینتکست VB.net که شباهت زیادی با vb6 و vba دارد در این میان از یک جهت بسیار بسیار مهم می نماید و آن اینکه ویژوال بیسیک زبان برنامه نویسی مستقیم و بی واسطه در محصولات مهمی مانند آفیس مایکروسافت می باشد . ماکرو نویسی با VBA به سرعت امکان توسعه برنامه های کاربردی را فراهم می کند .