حسابدار عمومی گواهی‌شده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حسابدار عمومی گواهی‎شده (به انگلیسی: Certified Public Accountant یا CPA) یک عنوان قانونی برای حسابداران باکیفیت در آمریکا است. این افراد آزمون‎های یک‎شکل حسابدار عمومی گواهی‎شده را گذرانده‎اند و دیگر الزامات تکمیلی هر ایالت برای آموزش و تجربه را احراز کرده‎اند.

در ایران[ویرایش]

در ایران، طبق «قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به عنوان حسابدار رسمی» (مصوب ۲۱ دی ۱۳۷۲ و اصلاحیهٔ مورخ ۱۷ بهمن ۱۳۷۲، مجلس شورای اسلامی) حسابداران عمومی گواهی‎شده «حسابدار رسمی» نامیده می‎شوند.[۱]
طبق «آیین‌نامه تعیین صلاحیت حسابداران رسمی و چگونگی انتخاب آنان» (مصوب ۲۲ مرداد ۱۳۷۴، هیئت وزیران)[۲] متقاضیان عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران - که پس از عضویت دارای عنوان حسابدار رسمی می‌شوند - به شرط داشتن مدرک دانشگاهی یا حرفه‌ای معتبر و پیشینه انجام کار حرفه‌ای مربوط می‌توانند در آزمون کتبی برگزاری توسط هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران رسمی شرکت کنند؛ و در صورت موفقیت در این آزمون به عضویت جامعه حسابداران رسمی ایران پذیرفته شوند. هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران رسمی مرکب از ۷ عضو است که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به مدت ۲ سال منصوب می‌شوند.

شمار حسابداران رسمی ایران

هم اکنون، شمار اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران، به نقل از وب‎گاه رسمی آن به شرح زیر است[۳]:

وضعیت اعضا تعداد اعضا
شاغلین انفرادی ۱۵۱
شاغل در سازمان حسابرسی ۲۳۴
شاغل در موسسات عضو ۱۸۵
غیر شاغل ۵۳۹
مجموع اعضای حقیقی ۱۱۰۹
موسسات حسابرسی عضو (اعضای حقوقی) ۲۴۷منابع[ویرایش]

  • ویکی‎پدیا انگلیسی، مقاله: Certified Public Accountant