شهرستان فومن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان فومن
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان گیلان
نام‌های پیشین دارالعماره ، پومن ، فیامین ، فومنات ، کاسیا
سال شهرستان شدن ۱۳۲۳[۱]
مردم
جمعیت ۹۳٬۷۳۷ نفر[۲]
زبان‌های گفتاری گیلکی ، تالشی[۱]
جغرافیای طبیعی
مساحت ۹/۷۷۷ کیلومتر مربع[۱]
داده‌های دیگر
وب‌گاه فرمانداري شهرستان فومن
شهرها
فومن ،ماسوله ،ماکلوان
تعداد بخش‌ها
مرکزی ، سردارجنگل[۱]
شهرستان فومن

شهرستان فومَن از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. جمعیت این شهرستان ۱۰۳٬۱۹۰ نفر است (سال ۱۳۸۳خ.) و مرکز آن شهر فومن است. این شهرستان دارای ۲ بخش و ۶ دهستان است.

مردم[ویرایش]

زبان[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: گیلکی و تالشی

اهالی بومی شهرستان فومن را گیلک ها و تالشان تشکیل میدهند.[۳]تالشان بیشتر در نواحی کوهستانی غرب شهرستان زندگی می کنند.[۳][۱]گیلک ها نیز در قسمت های جلگه ای شهرستان زندگی می کنند.[۱]ترک های آذربایجانی و کردها نیز که از مهاجرین هستند در برخی نقاط شهرستان ساکنند که زبان و فرهنگ مختص به خود را دارا می باشند.[۱]

جاذبه های دیدنی[ویرایش]

شهرستان فومن یکی از قطب های گردشگری ایران است.از جاذبه های دیدنی این شهرستان میتوان به شهرک تاریخی ماسوله و دژ قلعه رودخان اشاره کرد.همچنین چشم انداز ها،دشت ها،رودخانه ها و کوهستان های بسیار زیبایی نیز در این شهرستان قرار دارند.

سوغات[ویرایش]

از سوغات معروف این شهرستان میتوان به کلوچه فومن،برنج،چای،توتون،مرکبات،صیفی جات،حصیر و گمج(ظرف پخت و پز غذا)اشاره کرد.

فومنات[ویرایش]

فومنات یا بیه پس یا شکل امروزی تر آن شهرستان فومن منطقه ای باستانی در گیلان است که اقوام مختلفی همچون کاسپیان و کادوسیان در آن زندگی میکردند.فومنات امروزه بخشی از رشت،فومن،شفت،ماسال،صومعه سرا و طارم واقع در زنجان است که در ابتدا مهمترین تختگاه گیلان غربی بوده است. در سال 980 ه.ق به دستور شاه تهماسب صفوی مرکزیت گیلان از این منطقه به رشت که در آن زمان قریه ای در فومنات بود واگذار شد و به تدریج دیگر مناطق فومنات اهمیت خود را از دست دادند. در دوران قاجاریه فومنات به شهرستان رشت ملحق شد و تا سال 1323 جزوی از َشهرستان رشت به حساب می آمد که پس از آن به شهرستان فومنات تبدیل شد که شهرستان های صومعه سرا،شفت و فومن امروزی را شامل میشد و به مرکزیت شهر فومن بود. در 16 آبان 1338 صومعه سرا و دهات توابغ آن از شهرستان فومنات جدا شده و نام شهرستان فومنات نیز به فومن تغییر کرد. همچنین شفت نیز در سال 1374 از شهرستان فومن جدا شد.

بخش‌ها[ویرایش]

شهر: فومن

شهر: ماسوله ،ماکلوان

منابع[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳خ.