جیپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جیپ
نوع شرکت صنعت خودروسازی
محدوده فعالیت جهان
بنیانگذاری ۱۹۴۱
دفتر مرکزی پرچم ایالات متحده آمریکا تولدو، آمریکا
مدیر عامل مایکل مانلی
محصولات خودرو
مالک(ان) کرایسلر
وب‌گاه www.jeep.com

جیپ (به انگلیسی: Jeep) خودروساز آمریکایی و عضوی از گروه خودروسازی کرایسلر است. کرایسلر که خود اکنون تحت مالکیت فیات است، جیپ را در سال ۱۹۸۷ خرید. جیپ خودروهای بیابانی و دو دیفرانسیل می‌سازد که از عهده حرکت در جاده‌های ناهموار برمی‌آید.

جیپ اولین تولیدکننده خودروهای بیابانی در جهان است. اولین مدل جیپ، ویلیز ام بی در سال ۱۹۴۱ برای ارتش ساخته شد. اولین مدل غیرنظامی جیپ در سال ۱۹۴۵ ساخته شد.

جیپ در اصل در زمان جنگ جهانی دوم برای ارتش آمریکا طراحی و ساخته شده بود و بعدها برای مصرف همگانی به بازار آمد. با اینکه بسیاری خودروها امروزه مارک اصلی جیپ را ندارند ولی این نام در میان مردم بصورت نام مدل درآمده و به خودروهایی مانند لندرور دیفندر هم گاهی جیپ گفته می‌شود.

گفته می‌شود نام جیپ هم از عبارت نظامی "GP" برای این خودرو الهام گرفته شده است. جی پی مخفف عبارت انگلیسی «General Purpose» (استفاده عمومی) یا «Government Purpose» است. برخی این تئوری را رد می‌کنند و می‌گویند جیب برای استفاده‌های عمومی ساخته نشد و با هدف مصرفی مشخص ساخته شد. براساس تئوری دیگری، نام جیپ از یک شخصیت کارتونی به نام یوجین جیپ گرفته شده است.

خودروی شناسایی بنتام[ویرایش]

خودروی شناسایی بنتام

هنگامی که مشخص شد آمریکا در جنگ جهانی دوم شرکت خواهد کرد، ارتش این کشور از ۱۳۵ شرکت خواست تا برای ساخت یک خودروی شناسایی دو دیفرانسیل طرح بدهند. تنها دو شرکت امریکن بنتام و ویلیز-اوورلند به این تقاضا پاسخ دادند. ارتش فرصت اندک ۴۹ روزه‌ای تعیین کرده بود تا طرح‌های آزمایشی آماده شوند. ویلیز تقاضای وقت بیشتر کرد اما این تقاضا پذیرفته نشد. شرکت ورشکسته امریکن بنتام هم چون به اندازه کافی مهندس نداشت از کارل پروبست (به انگلیسی: Karl Probst) که طراحی باذوق در شهر دیترویت بود کمک خواست. پروبست پیشنهاد بنتام را رد کرد اما بعد با درخواست ارتش کار در این پروژه را قبول کرد.

پروبست در فاصله دو روز طرح‌های خودرویی به نام بی‌آرسی که مخفف (به انگلیسی: Bantam Reconnaissance Car) یا خودروی شناسایی بنتام را آماده کرد. بیشتر بخش‌های این خودرو از قطعات موجود در بازار ساخته شده بود.

فورد پیگمی و ویلیز ام بی[ویرایش]

ارتش آمریکا به این نتیجه رسید که بنتام برای تولید انبوه این خودرو شرکت کوچکی است. به همین دلیل طرح بنتام را به ویلیز و فورد داد تا با ایجاد تغییراتی آن را تولید کنند. در نتیجه دو خودروی فورد پیگمی (به انگلیسی: Ford Pygmy') و ویلیز کواد (به انگلیسی: Willys Quad) با شباهت زیاد به خودرو بنتام تولید شد.

از هر سه مدل ۱۵۰۰ دستگاه ساخته شد و در شرایط مختلف و سخت آزمایش شد و در نهایت خودروی ویلیز با ایجاد تغییراتی توانست قرارداد ارتش را ببرد. تولید خودرو در کارخانه‌ای در شهر تولدو در ایالت اوهایو آغاز شد.

مدل‌های فعلی[ویرایش]

کانسپت‌های جیپ[ویرایش]

جیپ رنگید کانسپت در نمایشگاه اتومبیل ۲۰۰۸ پاریس

جیپ از سال ۲۰۰۲ در جشنواره بیابان نوردی مواب جیپ کانسپت‌هایی را به هزاران طرفدار رانندگی آف رود معرفی می‌کند که بیشترشان مدل‌های تقویت شده با وسائل اضافی است که به طور جداگانه توسط موپار، شرکت قطعه‌سازی متعلق به گروه کرایسلر ساخته شده و جداگانه فروخته می‌شود. [۱][۲]

فروش[ویرایش]

در پایان سال مالی ۱۹۹۹ شمار خودروهای فروخته‌شده توسط جیپ در مجموع به ۶۷۵٫۴۹۴ دستگاه رسید. در سال ۲۰۱۲ این رقم از مرز ۷۰۰ هزار خودرو گذر کرد و در پایان سال مالی ۲۰۱۲ تعداد خودروهای به‌فروش رفته توسط جیپ، ۷۰۱٫۶۲۶ دستگاه، اعلام شد.

فروش در روسیه[ویرایش]

خودروهای برند جیپ که در فاصله سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ در روسیه بفروش رسیده،با توجه به نوع مدل آنها بصورت زیر می‌باشد.

سال چروکی کاماندر کامپس گرند چروکی لیبرتی رانگلر Всего دینامیک
۲۰۰۶[۳][۴] ۳۲۱ ۱۲۹ ۲۷۰ ۸۰۵ ۱۵۶۹ ۷۷٪
۲۰۰۷[۵][۶] ۲۳۰ ۲۲۲ ۵۴۷ ۵۴۶ ۲۰۹ ۱۳۶ ۱۸۹۰ ۲۰٪
۲۰۰۸[۷][۸] ۳۶۵ ۲۴۸ ۴۷۹ ۹۰۶ ۶۶۹ ۲۳۴ ۲۹۰۱ ۵۳٪
۲۰۰۹[۹][۱۰][۱۱] ۷۳ ۹۴ ۴۰ ۱۴۰ ۲۵ ۴۴ ۴۱۶ زیان  ۸۶٪
۲۰۱۰[۱۲][۱۳] ۱۴۷ ۷۱ ۱۳ ۳۶۵ ۱۳۰ ۸۳ ۸۰۹ ۹۴٪
۲۰۱۱[۱۴][۱۵] ۱۸۱ ۲۳۷ ۱۳۸۱ ۱۵۵ ۱۳۹ ۲۰۹۳ ۱۵۹٪
۲۰۱۲[۱۶][۱۷] ۲۶۲ ۷۶۴ ۳۱۹۴ ۱۳۷ ۳۴۷ ۴۷۰۴ ۱۲۵٪

منابع[ویرایش]

 1. «کانسپت‌های جیپ برای جشنواره مواب». سایت خودرو، ۱ آوریل ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۴ آوریل ۲۰۱۳. 
 2. «جیپ شش کانسپت بیابانی جدید رو کرد». سایت خودرو، ۲۸ مارس ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۴ آوریل ۲۰۱۳. 
 3. Результаты продаж легковых и лёгких коммерческих автомобилей в России за 2006 год, официальный пресс-релиз на aebrus.ru, 12 января 2007 г.
 4. Статистика автомобильного рынка России в 2006 году, газета «Авторевю» № 3 2007 г.
 5. Результаты продаж легковых и лёгких коммерческих автомобилей в России за 2007 год, официальный пресс-релиз на aebrus.ru, 14 января 2008 г.
 6. Статистика: Авторынок в России — итоги 2007 года, газета «Авторевю» № 3 2008 г.
 7. Результаты продаж легковых и лёгких коммерческих автомобилей в России за 2008 год, официальный пресс-релиз на aebrus.ru, 14 января 2009 г.
 8. Автомобильный рынок: итоги 2008 года, газета «Авторевю» № 3 2009 г.
 9. Результаты продаж легковых и лёгких коммерческих автомобилей в России за 2009 год, официальный пресс-релиз на aebrus.ru, 14 января 2010 г.
 10. Отрезвление, газета «Авторевю» № 3 2010 г.
 11. Автомобильный рынок России за 2009 год ужался вдвое, drive.ru, 25 января 2010 г.
 12. Результаты продаж легковых и лёгких коммерческих автомобилей в России за 2010 год, официальный пресс-релиз на aebrus.ru, 13 января 2011 г.
 13. Реабилитация, газета «Авторевю» № 3 2011 г.
 14. Результаты продаж легковых и лёгких коммерческих автомобилей в России за 2011 год, официальный пресс-релиз на aebrus.ru, 12 января 2012 г.
 15. Газета «Авторевю» № 3 2012 г.
 16. Результаты продаж легковых и лёгких коммерческих автомобилей в России за 2012 год, официальный пресс-релиз на aebrus.ru, 15 января 2013 г.
 17. Газета «Авторевю» № 3 2013 г.

Wikipedia contributors, "Jeep," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Jeep&oldid=199993024