آندره گدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
موزه ملی ایران در تهران، طراحی شده توسط آندره گدار

آندره گدار (به فرانسوی: André Godard) متولد سال ۱۸۸۱ میلادی معمار و باستان‌شناس فرانسوی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او در اوایل دوره پهلوی به ایران وارد شد و به استخدام دولت ایران درآمد. مسئولیت‌های او نظیر مدیر اداره عتیقیات (باستانشناسی و موزه)، فعالیتهای پژوهشی و شناسایی و ثبت آثار فرهنگی ایران (با همکاری همسرش یدا گدار و ماکسیم سیرو)، انتشار نشریه باستان‌شناسی، بنیان‌گذاری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، ریاست و استادی همین دانشکده در آغاز، وی را مهم‌ترین شخصیت خارجی معماری دوره پهلوی اول قرار می‌دهد که نزدیک به ربع قرن در ایران حضور داشت. ....

آثار معماری[ویرایش]

از مهمترین کارهای اجرا شده وی می توان به موزه ایران باستان، کلاه فرنگی حافظ در شیراز و مدرسه ایرانشهر در یزد اشاره کرد.

ایده طراحی موزه ایران باستان در زمان وزارت علی اصغر حکمت شکل گرفت.طراحی موزه به آندره گدار واگذار شدو او به سال 1313 خورشیدی نقشه های ساختمان را تهیه کرد.ساختمان موزه سال 1316 به اتمام رسید و ریزه کاری های داخلی و نصب ویترین ها و چیدن اشیا و تهیه زیر نویس برای آن ها و سایر موارد فنی دو سال طول کشید و موزه رسما در سال 1318 خورشیدی افتتاح شد(شیبایی،1355: 54-53).

گدار در سال 1316 خورشیدی یادمان بنای حافظ را با الگو برداری از عناصر معماری اسلامی_ایرانی، به صورت کلاه فرنگی در وسط بغی سرسبز اجرا نمود.

مدرسه ایرانشهر یکی از ماندگارترین کارهای آندره گدار است که به سال 1313 خورشیدی در یزد به مساحت 15000 متر مربع طراحی و ساخته شده است(بانی مسعود،1388: 195-194).

برای اطلاعات بیشتر به کتاب معماری معاصر ایران نوشته امیر بانی مسعود مراجعه شود.

کتابشناسی[ویرایش]

نهضت مقاومت ملی فرانسه در جنگ جهانی دوم وی را به عنوان نماینده خود در ایران برگزید. در این مدت گدار دست به چاپ نشریه ای به نام «فرانسه آزاد» در تهران زد وی در سال ۱۹۶۵ میلادی و در سن ۸۴ سالگی در فرانسه درگذشت.[۱]

از کتابهای گدار که به فارسی برگردانده شده می‌توان به: آثار ایران در چهار جلد و هنر ایران اشاره کرد.

منابع[ویرایش]

  • کیانی، مصطفی. معماری دوره پهلوی اول. چاپ نخست. تهران: موسسه مطالعات تاریخ معاصر، ۱۳۸۳. 
  1. هفته نامهٔ «امرداد»، شمارهٔ ۲۲۹، صفحهٔ ۳

پیوند به بیرون[ویرایش]