دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۳′۵۰″ شمالی ۵۱°۲۳′۱۸″ شرقی / ۳۵.۷۳۰۴۱۹° شمالی ۵۱.۳۸۸۴۳۹° شرقی / 35.730419; 51.388439 دانشکده زبانها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران یکی از دانشکده‌های دانشگاه تهران است.

تاریخچه[ویرایش]

احداث دانشکده زبانها و ادبیات خارجی در واقع به مرکز زبانهای خارجی دانشکده ادبیات بازمی گردد. این مرکز از سال ۱۳۴۸ فعالیت خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۶۷ با عنوان دانشکده زبانها و ادبیات خارجی به رسمیت شناخته شد و سپس به دنبال آن گروه‌های زبان آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی، روسی و فرانسه که از زمان تاسیس دانشگاه تهران در دانشکده ادبیات مشغول به فعالیت بودند به این دانشکده منتقل شدند. پس از گذشت حدود سه سال از آغاز فعالیت رسمی این دانشکده، زبان و ادبیات اردو و به دنبال آن زبان و ادبیات ژاپنی نیز به رشته‌های قبلی اضافه شدند. از جمله برنامه‌های دراز مدت این دانشکده تاسیس چندین رشته جدید ازجمله ترکی استانبولی، چینی، سوئدی، کره‌ای، یونانی و همچنین گسترش گرایش‌ها و تاسیس مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا می‌باشد.

گروه‌ها[ویرایش]

گروه زبان اسپانیایی[ویرایش]

رشتهٔ زبان اسپانیایی در سال ۱۳۸۷ در دانشکدهٔ زبان‌های خارجی در مقط کارشناسی تاسیس شد و تا قبل از آن به صورت درس زبان دوم ارائه می‌شد. با توجه به روابط حسنهٔ ایران و کشورهای آمریکای لاتین تدریس این رشته در دانشکدهٔ زبانها می‌تواند دریچه‌ای به سوي هر چه بهتر شدن این روابط باشد. با توجه به جدیدالتاسیس بودن این رشته, اساتید گروه هنوز تصمیمی برای تاسیس دورهٔ کارشناسی ارشد اتخاذ نکرده‌اند. از اساتید اين رشته ميتوان خانم ایرما نوابی، خانم دکتر حق روستا و آقای دکتر فیض الهی را نام برد.

گروه زبان آلمانی[ویرایش]

رشته زبان آلمانی در سال ۱۳۳۴ در دانشکدهِ زبان‌های خارجی تاسیس شد و تا سال ۱۳۵۸ تنهادر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرفت. پذیرش دانشجو از سال ۱۳۶۲ تا سال ۱۳۸۰ محدود به مقطع کارشناسی بود ولی از مهر ماه ۱۳۸۰ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد از سر گرفته شده‌است. از سال ۱۳۸۴، دانشکدهِ زبان‌های خارجی، گروه آلمانی در راستای توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی و در جهت فراهم نمودن زمینه‌های همکاری مشترک با مراکز مهم علمی و تحقیقاتی جهان و به دنبال امضای تفاهم نامه‌ای درخصوص تاسیس دوره دکترای مشترک، در مقطع دکترای رشتة آموزش زبان نیز دانشجو می‌پذیرد.

عناوین دروس[ویرایش]

 • دکترای زبان آلمانی
 • کارشناسی ارشد زبان و ادبیات آلمانی
 • کارشناسی ارشد مترجمی زبان آلمانی
 • کارشناسی مترجمی زبان آلمانی

(به فرانسوی: )

گروه اردو[ویرایش]

بخش زبان اردو در سال ۱۳۷۰ در دانشکده زبان‌های خارجی تاسیس شد و در حال حاضر در مقطع کارشناسی، دانشجو می‌پذیرد. هم اکنون مطالعات اولیه برای تاسیس دورة کارشناسی ارشد این رشته توسط اساتید این گروه به اتمام رسیده‌است و امید می‌رود که بزودی در این مقطع نیز دانشجو پذیره شود. نکتهِ مهم ایت است که وجود شباهت‌های فراوان بین زبان فارسی و اردو و تاثیرپذیری زبان اردو از زبان و ادبیات فارسی یادگیری این زبان را برای فارسی زبانان آسان و دلنشین کرده‌است. از طرف دیگراردو زبان رسمی کشور پاکستان است اما با این وجود کم و بیش در تمام کشورهای مجاور خصوصا در شبه قارة هندوستان به آن تکلم می‌شود. همچنین یادگیری زبان اردو و رسوم واژه سازی این زبان راه‌های جدیدی برای غنی تر کردن واژگان زبان فارسی در اختیار ما قرار می‌دهد.

گروه انگلیسی[ویرایش]

گروه زبان انگلیسی با توجه به نقش و اهمیت این زبان در جهان و این حقیقت که زبان انگلیسی در حال حاضر زبان علمی جهان است، تأسیس شد. این گروه در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد (با دو گرایش ادبیات و آموزش زبان) و دکترا (با دو گرایش ادبیات و آموزش زبان) دانشجو می‌پذیرد و در نظر دارد در آیندة نزدیک، در مقطع کارشناسی ارشد، گرایش مترجمی را نیز ایجاد کند.

[۱]==== عناوین مقاطع و گرایش‌ها ====

 • دکتری ادبیات انگلیسی
 • دکتری آموزش زبان انگلیسی
 • کارشناسی ارشد زبان وادبیات انگلیسی
 • کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی
 • کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی

گروه ایتالیایی[ویرایش]

در سال ۱۳۵۴ دورة کارشناسی زبان ایتالیایی دایر گردید. در واقع به دنبال عقد قرارداد فرهنگی بین ایران و ایتالیا در سال ۱۳۳۸ در زمینة تاسیس رشتة زبان ایتالیایی، در ابتدا امکان تدریس این زبان به عنوان زبان دوم فراهم شد و سپس این دوره رسما ایجاد گردید ودر پی آن این گروه اقدام به پذیرش دانشجو کرد. از جمله اهداف این گروه پرورش ذوق و استعداد ادبی دانشجویان جهت پژوهش در متون ادبی زبان ایتالیایی و آماده ساختن آنها برای ترجمة آثار ایتالیایی به فارسی و بالعکس با هدف مبادلة فرهنگ، دانش و تمدن دو کشور ایران و ایتالیا می‌باشد.

عناوین دروس[ویرایش]

 • کارشناسی زبان و ادبیات ایتالیایی

گروه روسی[ویرایش]

قرار داشتن در مجاورت کشور روسیه و روابط دیرینة فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با این کشور و توان بالای علمی دانشگاه‌های روسی زبان، به خصوص در رشته‌های علوم انسانی و فنی از یک سو و جایگاه زبان روسی در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق از سوی دیگر، موجب افزایش شمار علاقمندان به فراگیری زبان روسی شده‌است. گروه روسی فعالیت آموزشی خود را هم زمان با تاسیس دانشگاه تهران آغاز کرده‌است و در مقطع کارشناسی (گرایش زبان و ادبیات) و در مقطع کارشناسی ارشد از سال ۱۳۸۰ در گرایش آموزش زبان و از سال ۱۳۸۳ در گرایش زبان و ادبیات روسی دانشجو می‌پذیرد. همچنین مطالعات اولیه درخصوص تاسیس مقطع دکترا توسط اساتید این گروه در دست انجام است.

عناوین دروس[ویرایش]

 • کارشناسی ارشد آموزش زبان روسی
 • کارشناسی ارشد زبان و ادبیات روسی
 • کارشناسی زبان و ادبیات روسی
 • کارشناسی مترجمی زبان روسی

گروه چینی[ویرایش]

گروه چینی هنوز در حال تشکیل است با این وجود از سال ۱۳۸۷ زبان چینی به عنوان زبان دوم در دانشکده زبان‌ها و توسط اساتید چینی تدریس می‌شود.

گروه ژاپنی[ویرایش]

گروه زبان ژاپنی از سال ۱۳۶۶ به صورت زبان دوم تدریس می‌شد. این بخش از سال ۱۳۷۳ رسماًً اقدام به پذیرش دانشجـو در مقطع کارشناسی کرده‌است. بخش زبان ژاپنی استاد رسمی ندارد اما براساس هماهنگی‌های به عمل آمده با بنیاد فرهنگی ژاپن همه ساله اساتیدی از ژاپن، مامور تدریس در این دانشـکده می‌شوند.

رشته‌ها[ویرایش]

 • کارشناسی زبان و ادبیات ژاپنی (از سال ۱۳۷۳)
 • کارشناسی ارشد زبان ژاپنی (از سال ۱۳۸۷)

گروه سایر زبانها[ویرایش]

این گروه از سال ۱۳۴۲ در قالب مرکز زبان‌های خارجی و هم اینک به عنوان گروهی مستقل، مسئولیت آموزش زبان عمومی برای تمامی رشته‌های موجود در دانشکده‌های مختلف را به عهده دارد.

عناوین دروس[ویرایش]

 • زبان پیش دانشگاهی
 • زبان عمومی

گروه فرانسه[ویرایش]

قدمت گروه زبان و ادبیات فرانسه به تاریخ تاسیس آن در سال ۱۳۱۵ باز می‌گردد. زبان فرانسه از گذشته در ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده‌است. این گروه در سال ۱۳۱۵ اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نمود و فعالیت‌های علمی و آموزشی خود را با گشایش مقطع کارشناسی ارشد (گرایش ادبیات) در سال ۱۳۴۸ گسترش داد. دکترای زبان و ادبیات فرانسه با گرایش ادبیات تطبیقی در سال ۱۳۸۰ تاسیس گردید. این دوره با همکاری دانشگاه‌های مارک بلوک استراسبورگ و سوربن نوول پاریس ارائه می‌گردد.

عناوین دروس[ویرایش]

 • دکتری زبان و ادبیات تطبیقی فرانسه
 • کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فرانسه
 • کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه

منابع[ویرایش]

 1. لیست منابع کتب کارشناسی ارشد اموزش زبان انگلیسی
 • وب‌گاه رسمی دانشگاه تهران
 • وب‌گاه رسمی دانشکدهِ زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران
 • شناسان دانشگاه تهران، ۱۳۸۳

پیوند به بیرون[ویرایش]