کلود اسپید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلود
شخصیت جی تی ای
A computer generated image of a brown haired man. He wears a black shirt and black jacket, grey pants and blue sneakers.
Claude as he appears in Grand Theft Auto III
نخستین حضورGrand Theft Auto III (2001)
آخرین حضوراتومبیل دزدی بزرگ: سان اندریاس (2004)
خلق‌شده توسطDMA Design
اطلاعات در جهان
جنسیتمرد
حرفهگنگستر خیابانی (formerly)
Bank robber (formerly)
Gun-for-hire

کلود (به انگلیسی: Claude) شخصیت قابل کنترل بازی ویدیویی اتومبیل دزدی بزرگ ۳ که در سال ۲۰۰۱ توسط راک‌استار نورث و راک‌استار گیمز و با همکاری نوید خوانساری ساخته شد. او همچنین اولین شخصیت سه بعدی تاریخ بازی GTA می‌باشد.

سازندگان این شخصیت تصور میکردند که او بدون صدا می‌تواند بسیار دوست داشتنی و ماندگار مانند شخضیت گوردون فریمن در سری بازیهای نیمه جان به نظر برسد، در نتیجه برای او صداپیشه ‌ای انتخاب نکردند. اما به دلیل سوم شخص بودن بازی و نبود هیچ احساسی مانند خنده، غم، شادی، گریه و ... در زمینه شخصیت پردازی ضعف دارد.

اتومبیل‌دزدی بزرگ ۲[ویرایش]

در نسخهٔ دوم بازی شخصیتی با نام کلود اسپید (به انگلیسی: Claude Speed) وجود دارد اما با توجه به دو بعدی بودن شخصیت و اینکه ظاهرش شبیه کلود در اتومبیل دزدی بزرگ ۳ نمی‌باشد می‌توان نتیجه گرفت که او شخصیت دیگری است.

اتومبیل‌دزدی بزرگ ۳[ویرایش]

این بازی داستانی بسیار تاریک و جذابی را روایت می‌کند اما به دلیل کم‌کاری سازندگان بر روی این شخصیت تاریکی داستان زیاد جلوه نمی‌کند حتی در مراحل آخر بازی که طبیعتاً باید بسیار حماسی باشد بسیار بد عمل می‌کند(وجود موسیقی طی انجام مراحل بسیار زیبا تر بودن داستان بازی کمک می‌کرد).

بازی با فلش بکی به گذشته شروع می‌شود جایی که کلود و دوست دخترش کاتالینا در حال سرقت از بانکی در لیبرتی سیتی هستند که در حین فرار کاتالینا به او شلیک کرده و با باقی پول‌ها فرار می‌کند و سپس بازی به زمان حال بازمی‌گردد.

کلود در حین انتقال به یک زندان دیگر در بین راه به همراه دوستش ۸- بال فرار کرده و به سمت کلوپ لوئیجی می‌رود و کارهایی برای آن‌ها انجام می‌دهد. او در ادامه وارد رابطه عمیقی با ماریا لاتوره می‌شود تا جایی ماریا نجات جان او را به وفادار بودن به همسره پولدارش سالواتور لئون ترجیح می‌دهد.

اتومبیل دزدی بزرگ سن آندریاس[ویرایش]

کلود حضوری کوتاه اما تأثیرگذار در اتومبیل دزدی بزرگ سان اندرس داشت.

در این نسخه چگونگی به وجود آمدن رابطه کلود و کاتالینا را نشان می‌دهد.

کلود در این نسخه همچنان بدون دیالوگ، بدون احساسات و با همان لباسهایی که در اتومبیل دزدی بزرگ ۳ به تن داشت، یعنی کت چرم سیاه و شلوار سبز زیتونی است، ولی موهای کوتاه تری دارد و فاقد ریش و سبیل است.

ظاهر شخصیت[ویرایش]

کلود قد بلندترین شخضیت تاریخ Gta با ۱۹۳ سانتی‌متر می‌باشد . همچنین قبل از شخصیت فرانکلین کلینتون در اتومبیل دزدی بزرگ ۵ جوان‌ترین شخصیت تاریخ این مجموعه با 28 سال سن می‌باشد .

او در طول بازی تنها یک لباس دارد که یک کت چرم سیاه با یک شلوار سبز زیتونی و کفش های آبی و سفید هستند. اما در منوی بازی قسمتی به اسم Playa 2 وجود دارد که با انتخاب این گزینه، کلود یک لباس دیگر به تن میکند که شامل یک کت چرم قهوه ای، شلوار جین آبی روشن، کفش های سفید، و ریش و سبیل است.

شخصیت پردازی ضعیف[ویرایش]

با وجود نقدهای مثبتی که این بازی از سوی منتقدین دریافت کرد اما شخصیت‌پردازی کلود منفی بود. این شخصیت با وجود اینکه بنیان‌گذار موفقیت‌های راکستار گیمز بود به دلایل زیاد از جمله: نداشتن هیچگونه دیالوگ تا انتهای بازی - انجام ندادن هیچ گونه حرکت خاصی (حتی با صورت) که بیانگر احساساتش در لحظات خاص بازی مانند لحظه دیدن جنازهٔ آسوکا یا فهمیدن خیانت خانواده مافیایی لئون باشد. عرضهٔ سالانهٔ بازی اتومبیل دزدی بزرگ و از بین رفتن باگ‌های بازی در نسخه‌های بعدی و همچنین کامل تر بودن نسخه‌های بعدی نسبت به این نسخه باعث بهتر شدن خود بازی، ولی همچنان ماندگار نشدن این شخصیت شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

اتومبیل‌دزدی بزرگ ۳[ویرایش]

اتومبیل‌دزدی بزرگ: سه‌گانه

اتومبیل‌دزدی بزرگ

فهرست شخصیت های اتومبیل دزدی بزرگ

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کننده‌های ویکی‌پدیا

Https://gta.noeseeker.com[پیوند مرده]/wiki/main/page

https://en.wikipedia.org/wiki/Claude_(Grand_Theft_Auto)