الدر اسکورولز ۴: آبلیویئن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الدر اسکورولز ۴: آبلیویئن
Oblivion Cover.JPG
جلد نسخه آمریکای شمالی
توسعه‌دهنده(ها) بتزدا
ناشر(ها) ۲کا گیمز
بتزدا
طراح(ها) تاد هاوارد
(مدیر تولید)
کن رالستون
(رهبری طراحی)
هنرمند(ها) متیو کاروفانو
آهنگساز(ها) جرمی سول
سری الدر اسکورولز
موتور Gamebryo
هاوک (فیزیک)
اسپیدتری (درختان)
سکو(ها) مایکروسافت ویندوز، اکس‌باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۳
تاریخ(های) انتشار ویندوز و اکس۳۶۰
  • NA ۲۰ مارس، ۲۰۰۶
  • EU ۲۴ مارس، ۲۰۰۶
  • AUS ۲۳ مارس، ۲۰۰۶

پلی‌استیشن ۳

  • NA ۲۰ مارس، ۲۰۰۷
  • EU ۲۷ آوریل، ۲۰۰۷
  • AUS ۲۶ آوریل، ۲۰۰۷
سبک(ها) اکشن نقش آفرینی، دنیای آزاد
حالت(ها) یک نفره ( با دید اول شخص و سوم شخص)
توزیع دی‌وی‌دی، دیسک بلو-ری

الدر اسکورولز ۴: آبلیویئن (به انگلیسی: The Elder Scrolls IV: Oblivion)، یک بازی ویدئویی در سبک اکشن نقش آفرینی که دارای یک دنیای آزاد می‌باشد و توسط استودیو بازی‌سازی بتزدا ساخته شده، و بوسیلهٔ بتزدا و تیک تو منتشر شده است. آبلیویئن ابتدا در مارس ۲۰۰۶ برای مایکروسافت ویندوز و ایکس‌باکس ۳۶۰ منتشر شد اما نسخه پلی‌استیشن ۳ آن یک سال بعد در مارس ۲۰۰۷ در آمریکای شمالی و آوریل ۲۰۰۷ در اروپا و استرالیا توزیع گردید. این چهارمین قسمت از سری بازی‌های اکشن نقش‌آفرینی کتیبه‌های کهن است که دنباله الدر اسکورولز ۳: موروویند و پیش از الدر اسکورولز ۵: اسکایرم است. بعد از انتشار چندین محتوای کوچک، یک بسته بزرگ با نام جزایر لرزان برای خرید توزیع شد. نسخه سالیانه بازی نیز که شامل جزایر لرزان و شوالیه‌های خدایان می‌شد در سپتامبر ۲۰۰۷ برای مایکروسافت ویندوز، ایکس‌باکس ۳۶۰ و پلی‌استیشن ۳ منتشر شد.

روند و محیط بازی[ویرایش]

بازی در قاره تامریل و در ایالت سیرودیل اتفاق افتاده و از نوع دنیای آزاد است. این بازی از قوانین نسل سوم نقش آفرینی پیروی می‌کند. بازیکن می‌تواند تا حد دلخواه داستان اصلی را به تاخیر انداخته و ماجراهای جانبی را دنبال کند و المان‌های زندگی مجازی می‌تواند این تأخیر را افزایش دهد. مأموریت‌های جانبی بسیار متنوع بوده و گاهی از داستان اصلی جذابتر می‌باشند. ماموریت‌های گروه‌ها از مهم‌ترین مأموریت‌های جانبی می‌باشد که از داستان مستقل و قوی بهره‌مند هستند.

داستان[ویرایش]

بازی با به هوش آمدن بازیکن در زندان امپراتوری آغاز می‌شود. امپراتور یوریل سپتیم وارد سلول بازیکن شده و او را می‌شناسد. با خروج امپراتور و محافظانش از راه مخفی داخل سلول، بازیکن آزاد می‌شود. امپراتور به بازیکن اعتماد کرده و گردنبند خود را به او می‌دهد تا آن را به دست وارثش برساند، امپراتور می‌گوید راهبی به نام جفری را بیاد و گردند را به او واگذار کن و بعد از آن کشته می‌شود. بعد از یافتن جفری او در می‌یابد امپراتور پسری به نام مارتین دارد که او نیز یک راهب است و در شهری به نام کوواچ کار می‌کند. بازیکن از زندان فرار کرده و آزاد است خواسته امپراتور را اجرا کند یا به دنبال داستان خود برود.[۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]