نیکو بلیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیکو بلیک
Niko Bellic.jpg
سریاتومبیل دزدی بزرگ
اولین حضوراتومبیل دزدی بزرگ ۴
صداپیشهمایکل هولیک

نیکو بلیک یا نیکو بلیچ (صربی سیریلیک: Нико Белић - صربی لاتین: Niko Belić) شخصیتی ساختگی در مجموعه بازی رایانه‌ای اتومبیل‌دزدی بزرگ است. او نقش اصلی و شخصیت قابل بازی در اتومبیل دزدی بزرگ ۴ است.

مقدمه[ویرایش]

نیکو بلیک(بلیچ) اهل صربستان ،شخصیت اصلی قابل کنترل بازی اتومبیل دزدی بزرگ 4 است.وی که در جنگ صربستان و بوسنی حضور داشته برای انتقام و همچنین ساختن زندگی بهتر از کشورش به آمریکا می آید. پسرعموی او (رومن بلیک)اصلی ترین مشوق او برای سفر است؛ که با دروغ او را برای زندگی در کاخ و ماشین های اسپرت و برای حل مشکلات خودش به آمریکا می کشاند.

شخصیت[ویرایش]

نیکو از نظر شخصیتی کمی سطح پایین باشد، اما حامی فوق‌العاده‌ای برای اعضای خانواده و دوستانش، بخصوص رومن است. در طول بازی اکثر دخترهایی که با او آشنا می‌شوند به او می‌گویند که شخصیت پیچیده‌ای دارد و خیلی نجیب به نظر می‌رسد.

او یک فرد منطقی است، و چندین بار در طول بازی مشاهده می‌کنیم که درگیری‌های بین دو نفر یا دو گروه را بدون بکارگیری خشونت حل می‌کند. البته او نشان داده که در مقابل خیانت و رفتارهای این چنینی تاب نمی‌آورد.

نیکو شخصی مهربان به نظر می‌رسد؛ در بازی، بازیکن می‌تواند توسط نیکو به کمک بعضی افراد در خیابان که مشکلی دارند، برود، همچنین در قسمت دیگری از بازی او خانواده دوستش را که یکی از اعضای خانواده‌شان از دست داده‌اند دلداری داده و به آنها کمک می‌کند. بنظر می‌آید او نسبت به بقیه آشنایانش عاقل‌تر و دارای شخصیت کاملتری باشد. با این حال خیلی کم پیش می‌آید که از حرف خودش برگردد، برای مثال وقتی که فرانسیس مک‌رری از نیکو می‌خواهد مردی را که او را تهدید کرده است، از سر راه بردارد-نیکو اعلام می‌کند تنها در صورتی قبول خواهد کرد که فرانسیس پول مناسبی برای این کار بپردازد، و وقتی که فرانسیس می‌گوید این مرد به کودکان مواد مخدر می‌فروشد، نیکو باز هم سر حرفش مانده و می‌گوید: «دنیا پر از آدمهای بد است، آقای مک‌رری».

او بعضی از ویژگی‌های شخصیتی را نیز از زمان جنگ با خود همراه دارد؛ او همراهانش را بخاطر اینکه در شرایط خطرناک همه چیز را به بازی می‌گیرند، سرزنش می‌کند. بزرگترین ضعف نیکو این است که قادر نیست گذشته را فراموش کند و همین ضعف، زمانی که تصمیم می‌گیرد کسانی که در جنگ به او و گروهشان خیانت کرده‌اند را پیدا کند، بارها به ضررش تمام می‌شود. نیکو چندین بار بخاطر ضعفی که دارد از سوی دوستانش، مخصوصاً رومن مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

علاوه بر آن نیکو عقیده دارد یکی از اصلی‌ترین دلایلی که او را به آمریکا کشانده، فراموش کردن و خاتمه دادن به خاطرات گذشته‌اش از جنگ است. نیکو با مواد مخدر میانه‌ای ندارد-او پیشنهاد جیکوب را برای کشیدن حشیش رد می‌کند، همچنین گهگاه تنفر خود را از هروئین ای که معامله می‌کردند، اعلام می‌کند.

حس انتقامی که نیکو از گذشته خود نسبت به خیانت کاران و سربازان روستا که افراد بیگناه زیادی را به قتل رسانده اند از ابتدای داستان تا پایان آن با او همراه است. مانند حس انتقامی که از دیمیتری راسکولو هنگام آسیب رساندن به رومن و حتی کشته شدن او در جشن عروسی اش (انتخاب معامله کردن با دیمیتری) تا آخرین مرحله از روند بازی با او همراه بوده که در نتیجه دیمیتری توسط نیکو کشته میشود.

منابع[ویرایش]