نیکو بلیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیکو بلیک
Niko Bellic.jpg
سری اتومبیل دزدی بزرگ
اولین حضور اتومبیل دزدی بزرگ ۴
صداپیشه مایکل هولیک

نیکو بلیک یا نیکو بلیچ (صربی سیریلیک: Нико Белић - صربی لاتین: Niko Belić) شخصیتی ساختگی در مجموعه بازی رایانه‌ای اتومبیل‌دزدی بزرگ است. او نقش اصلی و شخصیت قابل بازی در اتومبیل دزدی بزرگ ۴ است.

مقدمه[ویرایش]

نیکو به عنوان شخصیت اصلی در بازی اتومبیل دزدی بزرگ ۴ نقش دارد. او یک سرباز سابق ۳۰ ساله است که برای فرار از گذشتهٔ تلخ و در جستجوی «رؤیای آمریکایی» به شهر آزادی آمده است. او توسط پسر عمویش، رومن بلیک، به آمدن به آمریکا ترغیب شده، کسی که در نامه‌هایش به نیکو ادعا داشت که زندگی عالی با زنهای زیبا، ماشین‌های آخرین مدل و پول بسیار در آمریکا دارد. اما بعداً مشخص می‌شود که تمام اینها دروغی بیش نبوده است، رومن فقط یک آژانس تاکسی تلفنی در حال ورشکستگی دارد، مبلغ زیادی بدهی بالا آورده و تمام خلافکاران شهر برای سر او جایزه گذاشته‌اند. در واقع رومن با آگاهی از گذشته وحشتناک پسر عمویش، با این امید که نیکو او را از دست طلبکارانش نجات دهد، یا حتی دروغ او را به واقعیت تبدیل کند، وی را به آمریکا کشانده است. با اینحال نیکو برای آمدن به آمریکا دلایل دیگری هم در پشت پرده داشت، که در طول داستان بازی مشخص می‌شود. نیکو علاوه بر زبان انگلیسی، صربی هم صحبت می‌کند.

شخصیت[ویرایش]

بنظر می‌آید نیکو از نظر شخصیتی کمی سطح پایین باشد، اما حامی فوق‌العاده‌ای برای اعضای خانواده و دوستانش، بخصوص رومن است. در طول بازی اکثر دخترهایی که با او آشنا می‌شوند به او می‌گویند که شخصیت پیچیده‌ای دارد و خیلی نجیب به نظر می‌رسد. او یک فرد منطقی است، و چندین بار در طول بازی مشاهده می‌کنیم که درگیری‌های بین دو نفر یا دو گروه را بدون بکارگیری خشونت حل می‌کند. البته او نشان داده که در مقابل خیانت و رفتارهای این چنینی تاب نمی‌آورد. نیکو شخصی مهربان به نظر می‌رسد؛ در بازی، بازیکن می‌تواند توسط نیکو به کمک بعضی افراد در خیابان که مشکلی دارند، برود، همچنین در قسمت دیگری از بازی او خانواده دوستش را که یکی از اعضای خانواده‌شان از دست داده‌اند دلداری داده و به آنها کمک می‌کند. بنظر می‌آید او نسبت به بقیه آشنایانش عاقل‌تر و دارای شخصیت کاملتری باشد. با این حال خیلی کم پیش می‌آید که از حرف خودش برگردد، برای مثال وقتی که فرانسیس مک‌رری از نیکو می‌خواهد مردی را که او را تهدید کرده است، از سر راه بردارد-نیکو اعلام می‌کند تنها در صورتی قبول خواهد کرد که فرانسیس پول مناسبی برای این کار بپردازد، و وقتی که فرانسیس می‌گوید این مرد به کودکان مواد مخدر می‌فروشد، نیکو باز هم سر حرفش مانده و می‌گوید: «دنیا پر از آدمهای بد است، آقای مک‌رری».

او بعضی از ویژگی‌های شخصیتی را نیز از زمان جنگ با خود همراه دارد؛ او همراهانش را بخاطر اینکه در شرایط خطرناک همه چیز را به بازی می‌گیرند، سرزنش می‌کند. بزرگترین ضعف نیکو این است که قادر نیست گذشته را فراموش کند-و همین ضعف، زمانی که تصمیم می‌گیرد کسانی که در جنگ به او و گروهشان خیانت کرده‌اند را پیدا کند، بارها به ضررش تمام می‌شود. نیکو چندین بار بخاطر ضعفی که دارد از سوی دوستانش، مخصوصاً رومن مورد انتقاد قرار می‌گیرد. علاوه بر آن نیکو عقیده دارد یکی از اصلی‌ترین دلایلی که او را به آمریکا کشانده، فراموش کردن و خاتمه دادن به خاطرات گذشته‌اش از جنگ است. نیکو با مواد مخدر میانه‌ای ندارد-او پیشنهاد جیکاب را برای کشیدن حشیش رد می‌کند، همچنین گهگاه تنفر خود را از هروئین ـی که معامله می‌کردند، اعلام می‌کند.

منابع[ویرایش]