سوپر ماریو ۶۴

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سوپر ماریو ۶۴
N64 Clear Blue with Super Mario 64 20100603.jpg
توسعه‌دهنده(ها)نینتندو ای‌اِی‌دی
ناشر(ها)نینتندو
کارگردان(ـان)شیگرو میاموتو
طراح(ـان)شیگرو میاموتو
آهنگساز(ان)کوجی کوندو
سریسوپر ماریو
سکو(ها)نینتندو ۶۴
آی‌کیو پلیر
تاریخ(های) انتشار
  • JP ‏۲۳ ژوئن، ۱۹۹۶‏
  • NA ‏۲۶ سپتامبر، ۱۹۹۶‏
  • EU ‏۱ مارس، ۱۹۹۷‏
ژانر(ها)سکوبازی
حالت(ها)تک‌نفره
رسانهرام کارتریج

سوپر ماریو ۶۴ (به ژاپنی: スーパーマリオ64 ,Sūpā Mario Rokujūyon) یک بازی پلتفرمی 1996 برای Nintendo 64 و اولین بازی Super Mario است که دارای گیم پلی سه بعدی است. این توسط Nintendo EAD توسعه یافته و توسط Nintendo منتشر شده است. Super Mario 64 دارای آزادی حرکت سه بعدی در یک جهان باز بزرگ بر اساس چند ضلعی های سه بعدی است. این بازی بر اساس سنت ماریو در زمینه عناصر گیم پلی ، سبک بصری و شخصیت ها ساخته شده است. به عنوان ماریو ، بازیکن کاخ پرنسس پیچ را نجات می دهد تا او را از شر باوزر نجات دهد.

کارگردان شیگرو میاموتو یک بازی سه بعدی ماریو را در طول تولید Star Fox (1993) تصور کرد. توسعه Super Mario 64 تقریباً سه سال به طول انجامید: یکی در طراحی و دو در تولید. گرافیک با وفاداری بالا با استفاده از جعبه ابزار Nichimen N-World ایجاد شده است. این آهنگ توسط کوجی کوندو ساخته شده است. حالت چند نفره با حضور برادر ماریو لوئیجی قطع شد ، اما شایعات درباره حضور او به عنوان یک شخصیت مخفی منتشر شد. اولین کتابخانه بازی نینتندو 64 شامل Pilotwings 64 و Super Mario 64 است. نینتندو آن را در 23 ژوئن 1996 در ژاپن و بعداً در آمریکای شمالی و اروپا منتشر کرد.

با داشتن سیستم دوربین پویا و کنترل آنالوگ 360 درجه ، نمونه ای جدید برای ژانر سه بعدی ایجاد کرد ، همانطور که Super Mario Bros برای بازی های پلتفرم پیمایش جانبی انجام داد. بازی Super Mario 64 به عنوان یکی از برترین بازی های ویدئویی تمام دوران مورد استقبال منتقدان قرار گرفت. منتقدان جاه طلبی ، جلوه های بصری ، گیم پلی و موسیقی آن را ستودند ، اگرچه از سیستم دوربین غیرقابل اعتماد آن انتقاد کردند. این بازی پرفروش ترین بازی نینتندو 64 است که بیش از یازده میلیون نسخه آن تا سال 2003 فروخته شده است. بسیاری از توسعه دهندگان از Super Mario 64 به عنوان تأثیرگذار یاد کرده اند. این بازی در سال 2004 به عنوان Super Mario 64 DS برای Nintendo DS بازسازی شد و به سایر کنسول های نینتندو منتقل شد.

گیم پلی

Super Mario 64 یک بازی پلتفرمی سه بعدی است که در آن بازیکن ماریو را از طریق دوره های مختلف کنترل می کند. هر دوره یک دنیای محصور است که در آن بازیکن آزاد است در هر جهتی پرسه بزند و محیط را بدون محدودیت زمانی کشف کند. جهان مملو از دشمنانی است که به ماریو حمله می کنند و موجودات دوستانه ای که به شما کمک می کنند یا از آنها درخواست لطف می کنند. بازیکن در هر دوره ستاره جمع می کند. برخی از ستارگان تنها پس از انجام برخی کارها ظاهر می شوند ، که اغلب با نام دوره اشاره می شود. این چالش ها شامل شکست باس فایت ، حل معماها ، مسابقه دادن با حریف و جمع آوری سکه است. با جمع آوری ستارگان قفل بیشتری از مرکز توابع قلعه باز می شود. بازیکن قفل درهای قلعه را با کلیدهایی که با شکست دادن باوزر در دوره های مخصوص به دست آمده باز می کند. مینی دوره های پنهان و اسرار دیگر ممکن است شامل ستاره های اضافی مورد نیاز برای تکمیل کامل بازی باشد.

سه پاور آپ ویژه در مراحل مختلف ظاهر می شود. Wing Cap به ماریو اجازه پرواز می دهد. کلاه فلزی او را در برابر بیشتر آسیب ها مصون می کند ، به او اجازه می دهد تا در برابر باد مقاومت کند ، در زیر آب راه برود و در برابر گازهای مضر مصون باشد. و کلاه Vanish او را تا حدی غیر مادی و آسیب ناپذیر می کند و به او اجازه می دهد از موانع عبور کند. قارچ های 1 تایی که در مکان های مختلف مانند درختان پنهان شده اند ، ممکن است ماریو را در هوا تعقیب کرده وگرنه در صورت عدم جمع آوری روی زمین افتاده و به زودی ناپدید می شوند. برخی از دوره ها حاوی توپ هایی هستند که ماریو را می توان در مکان های دور شلیک کند.

توانایی های ماریو در بازی Super Mario 64 بسیار متفاوت از بازی های قبلی ماریو است. بازیکن می تواند با استفاده از دسته و دکمه های آنالوگ کنترل کننده بازی ، ماریو را مجبور به راه رفتن ، دویدن ، پرش ، خم شدن ، خزیدن ، شنا ، صعود ، لگد یا مشت کند. پرش های ویژه را می توان با ترکیب یک پرش معمولی با سایر اقدامات ، از جمله پرش های دو و سه تایی ، پرش از راه دور ، برگشت به عقب و پرش از دیوار برای رسیدن به مناطق بلند اجرا کرد. بازیکن می تواند موارد خاصی را برداشته و حمل کند تا معماهای مختلف را حل کند و در زیر آب شنا کند. انرژی زندگی ماریو در حالی که زیر آب است به آرامی کاهش می یابد و نشان می دهد که چقدر می تواند نفس خود را نگه دارد و در سطح بهبود می یابد.

منابع

  1. ویکی‌پدیای انگلیسی