پرش به محتوا

پادشاهی ویزیگوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پادشاهی ویزیگوت

Regnum Visigothorum[۱]
Gutþiuda Þiudinassus
پادشاهی ویزیگوت
۴۱۸–پیرامون ۷۲۰
اوج گستردگی قلمرو پادشاهی ویزیگوت در پیرامون ۵۰۰ میلادی با رنگ نارنجی نشان داده شده‌است. سرزمین‌های ازدست‌رفته پس از نبرد وویه با رنگ نارنجی کمرنگ نشان داده شده‌است.
اوج گستردگی قلمرو پادشاهی ویزیگوت در پیرامون ۵۰۰ میلادی با رنگ نارنجی نشان داده شده‌است. سرزمین‌های ازدست‌رفته پس از نبرد وویه با رنگ نارنجی کمرنگ نشان داده شده‌است.
پایتختتولوز (تا ۵۰۷ میلادی)
ناربون[۲]
بارسلون[۳]
تولدو[۴]
زبان(های) رایجلاتین عامیانه
زبان گوتیک (در میان بزرگان)
دین(ها)
مسیحیت خلقیدونی
آریانیسم
حکومتپادشاهی
پادشاه 
• ۴۱۸–۴۱۹
والیا
• ۴۱۸–۴۵۱
تئودوریک یکم
• ۴۶۶–۴۸۴
اوریک
• ۴۸۴–۵۰۷
آلاریک دوم
• ۵۱۱–۵۲۶
تئودوریک بزرگ
• ۷۱۴-حدود ۷۲۱
آردو
تاریخ 
۴۱۰
• بنیان‌گذاری
۴۱۸
۴۵۱
۵۰۷
• تهاجم امویان
۷۱۱
پیرامون ۷۲۰
۷۱۸ یا ۷۲۲ میلادی
مساحت
۶۲۰–۷۱۰۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع (۲۳۰٬۰۰۰ مایل مربع)
پیشین
پسین
امپراتوری روم غربی
پادشاهی سوئبی
امپراتوری فرانک
خلافت امویان
پادشاهی آستوریاس
امروز بخشی از اسپانیا
 پرتغال
 فرانسه
 آندورا
 جبل طارق
 موناکو

پادشاهی ویزیگوت (لاتین: Regnum Visigothorum؛ گوتیک:Gutþiuda Þiudinassus) دولتی بود که میان سده‌های پنجم تا هشتم میلادی در جنوب باختری فرانسه کنونی و شبه‌جزیره ایبری برقرار بود.

پایه‌ریز این دولت، والیا پادشاه ویزیگوت‌ها بود که نخست در آکیتن در جنوب فرانسه تشکیل شد و سپس با گشودن شبه‌جزیره ایبری گسترش یافت. با گسترش قدرت فرانک‌ها، پادشاهی ویزیگوت بیشتر قلمرو واقع در سرزمین گل را از دست داد.

با فتح اندلس به دست امویان، پادشاهی ویزیگوت بیشتر قلمرویش در ایبری را نیز از دست داد.

تاریخچه[ویرایش]

پادشاهی فدرال[ویرایش]

از سال ۴۰۷ تا ۴۰۹ پس از میلاد، اتحادی از وندال‌های ژرمن، الانانهای ایرانی و سوئبی‌های ژرمن از رودخانه راین یخ‌زده عبور کردند و سراسر فرانسه امروزی و شبه جزیره ایبری را درنوردیدند. به نوبه خود، ویزیگوت‌ها تحت رهبری آلاریک یکم رم را در سال ۴۱۰ غارت کردند و گالا پلاچیدیا، خواهر امپراتور روم غربی هونوریوس را به اسارت گرفتند. [۵]

پادشاهی تولوز[ویرایش]

در سال ۴۶۶، یوریک، که کوچک‌ترین پسر تئودوریک اول بود، به تاج و تخت ویزیگوت رسید. او به خاطر قتل برادر بزرگترش تئودوریک دوم، که خود با قتل برادر بزرگترش توریسموند پادشاه شده بود، به بدنامی شناخته می‌شد. تحت فرماندهی یوریک (۴۶۶–۴۸۴)، ویزیگوت‌ها شروع به گسترش در گال و تحکیم حضور خود در شبه جزیره ایبریا کردند.[۶]

پادشاهی آریان هیسپانیا[ویرایش]

پس از مرگ آلاریک دوم، پسر نامشروع او گسالک قدرت را به دست گرفت تا اینکه تئودوریک کبیر، فرمانروای پادشاهی استروگوت‌ها، او را در بارسلونا مورد حمله قرار داد و او را شکست داد، خلع شد. گسالک فرار کرد و نیروهایش را دوباره جمع کرد، اما دوباره در بارسلونا شکست خورد و دستگیر و کشته شد. [۷]

پانویس[ویرایش]

  1. Also Regnum Gothorum.
  2. (507) and the loss of Toulouse. See: S. J. B. Barnish, Center for Interdisciplinary Research on Social Stress, The Ostrogoths from the migration period to the sixth century: an ethnographic perspective (Boydell & Brewer Ltd, 2007), p. 368.
  3. The Ostrogoths from the migration period to the sixth century: an ethnographic perspective (Boydell & Brewer Ltd, 2007), p. 369.
  4. See: Collins, Roger. Visigothic Spain, 409–711 (Oxford: Blackwell Publishing, 2004), p. 44.
  5. 410 CE — 716 CE: The Rise and Fall of the Visigothic Kingdom
  6. Visigoths in Toulouse
  7. Visigothic Kingdom

منابع[ویرایش]