گال (سرزمین)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سرزمین گل)
سرزمین گل روم (فرانسه) چنان‌که در تصویر دیده می‌شود به پنج قسمت تقسیم می‌شد: سلتیکا، آکوئیتانیا، بلژیکا (که در مجموع به این سه گالیا کوماتا می‌گفتند)، گالیا کیسالپینا، و گل ناربونی.

گالیا یا گال (به لاتین: Gallia)، (به یونانی: گالانیا) منطقه‌ای در غرب اروپا است که امروزه فرانسه، بلژیک، غرب سوئیس و بخش‌هایی از هلند و آلمان (کرانه غربی رود راین) در آن قرار دارند.

گاهی گل به اقوام سلت گفته می‌شود، که در زمان‌های بسیار دور در این منطقه زندگی می‌کردند. گل‌ها در زمان قدرت روم در سطح اروپا پراکنده بودند و به زبان گالی سخن می‌گفتند. به علاوهٔ گل‌هایی که در سرزمین فرانسه زندگی می‌کردند قوم دیگری به نام لپونتی وجود داشت که در سرزمین‌های شمالی ایتالیا مسکن داشتند. قوم دیگری به نام هلوتی‌ها نیز در شمال رشته کوه آلپ در رائتیا وجود داشت. بر طبق آنچه ژولیوس سزار در ابتدای کتاب خود گفته، گل به سه بخش تقسیم می‌شد: گالیا آکویتانیا، گالیا لوگدوننسیس یا گالیا سلتیکا، و گالیا بلجیکا.

در طول سده‌های دوم و اول پیش از میلاد، گل تحت تسلط جمهوری روم درآمد: گالیا کیسالپینا در ۲۰۳ پیش از میلاد در خلال دومین جنگ کارتاژ تصرف شد، و گالیا ناربوننسیس نیز در ۱۲۳ ق.م. گل پس از ۱۲۰ ق. م مورد هجوم کیمبری‌ها و توتون‌ها واقع شد (جنگ‌های کیمبری)، کسانی‌که بالاخره در ۱۰۳ ق. م از رومیانی که توسط گایوس ماریوس هدایت می‌شدند شکست خوردند. ژولیوس سزار سرانجام بقیه قسمت‌های گل را در جنگ‌های گالی‌اش که از ۵۸ تا ۵۱ ق. م به طول انجامیدند، فتح کرد و گالیا سلتیکا، گالیا بلجیکا، و گالیا آکویتانیا را با عنوان گالیا ترانس‌آلپینا به‌صورت یکی از استان‌های روم درآورد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]