پرش به محتوا

اسپانیای هابسبورگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پادشاهی هسپانیا[ب]
امپراتوری اسپانیا
۱۵۱۶–۱۷۰۰
نشان هابسبورگ اسپانیا (۱۶۶۹–۱۷۰۰) امپراتوری اسپانیا
نشان هابسبورگ اسپانیا (۱۶۶۹–۱۷۰۰)
نقشه شبه جزیره ایبری، ۱۵۷۰
نقشه شبه جزیره ایبری، ۱۵۷۰
پایتختمادرید (۱۵۶۱–۱۶۰۱);(۱۶۰۶–۱۷۰۰)
وایادولید (۱۶۰۱–۰۶)
دین(ها)
کاتولیک رومی
حکومتسلطنت مرکب
پادشاهی 
• ۱۵۱۶–۱۵۵۶ (first)
کارل یکم
• ۱۶۶۵–۱۷۰۰ (last)
کارلوس دوم
قوه مقننهمجلس کاستیا
مجلس آراگون
مجلس کاتالان
مجلس والنسیا
مجلس ناوار
مجلس پرتغال
دوره تاریخیابتدای دوران مدرن اروپا
• الحاق از فیلیپ یکم کاستیا
۲۶ نوامبر ۱۵۰۴
• ارث بردن توسط کارل یکم
۲۳ ژانویه ۱۵۱۶
۱۵۶۸–۱۶۴۸
۱۵۸۰–۱۶۴۰
۱۶۳۵–۱۶۵۹
۱۶۴۰–۱۶۶۸
۱ نوامبر ۱۷۰۰
۱۷۰۱–۱۷۱۴
واحد پولرئال اسپانیا و دیگر ارزها
پیشین
پسین
تاج کاستیا
تاج آراگون
پادشاهی ناوار
پادشاهی ناپولی
هلند هابسبورگ
بوربون اسپانیا
جمهوری هلند
پادشاهی ساردنی
اتحادیه ایبری
شوالیه‌های مهمان‌نواز

منظور از اسپانیای هابسبورگ، اسپانیای قرن ۱۶ و ۱۷ (۱۵۱۶–۱۷۰۰) بود که توسط پادشاهان دودمان هابسبورگ (همچنین با نقش آن در تاریخ اروپای مرکزی و شرقی همراه است) اداره می‌شد. حاکمان هابسبورگ با به دست گرفتن پادشاهی اسپانیا (عمدتاً کارل یکم و فیلیپ دوم) به اوج نفوذ و قدرت خود رسیدند. آنها قلمروهایی را کنترل کردند که شامل قاره آمریکا، هند شرقی، کشورهای سفلی، بلژیک، لوکزامبورگ و سرزمین‌هایی که اکنون در ایتالیا هستند، فرانسه و آلمان در اروپا، امپراتوری پرتغال از سال ۱۵۸۰ تا ۱۶۴۰ و سرزمین‌های مختلف دیگر مانند قلمروهای کوچک مانند سئوتا و وهران در شمال آفریقا بود. از این دوره از تاریخ اسپانیا به عنوان "عصر کاوش" نیز نام برده شده‌است.

با حضور هابسبورگ‌ها، اسپانیا یکی از بزرگترین قدرت‌های سیاسی و نظامی در اروپا و جهان در بیشتر سال‌های قرون شانزدهم و هفدهم بود. هابسبورگ عصر طلایی اسپانیا را نیز در زمینه هنر و ادبیات آغاز کرد. برخی از برجسته‌ترین نویسندگان و نقاشان جهان در این دوره زندگی می‌کردند، از جمله سانتا ترسا، پدرو کالدرون، میگل د سروانتس، ال گرکو، دومینیک د سوتو، فرانسیسکو سوارز، دیه‌گو ولاسکس، و فرانسیسکو د ویتوریا.

نشان کارل پنجم، با نمادهای سرزمین‌های خود در اسپانیا (بالا) و سایر دارایی‌های اروپایی خود (پایین)

اسپانیا یا «اسپانیایی‌ها»، اشاره به سرزمین‌های اسپانیا در قاره‌های مختلف در این دوره، در ابتدا کل شبه جزیره ایبری از جمله پادشاهی‌های آراگون کاستیا، لئون، ناوار (محدوده جنوبی آن که در شبه‌جزیره ایبری قرار داشت) و از ۱۵۸۰, پرتغال را پوشش می‌داد.

ازدواج ایزابلا اول کاستیا و فردیناند دوم آراگون در سال ۱۴۶۹ منجر به اتحاد دو تاج اصلی کاستیا و آراگون شد، که سرانجام به اتحاد رسمی اسپانیا منجر شد، پس از اوج بازپس‌گیری اندلس با فتح گرانادا در ۱۴۹۲، ایزابلا و فردیناند عنوان پادشاهان کاتولیک را توسط پاپ الکساندر ششم و اصطلاح "Monarchia Catholica" (سلطنت کاتولیک) برای سلطنت تحت هابسبورگ اسپانیایی دریافت کردند. دوره هابسبورگ مفهوم اسپانیا است به معنایی که در قرن ۱۸ نهادینه شد.

پس از احکام Nueva Planta ۱۷۰۷ که به‌طور غیررسمی جانشین چندین پادشاهی در قلمروهای سابق خود شد، پس از مرگ آخرین پادشاه هابسبورگ اسپانیا کارلوس دوم در سال ۱۷۰۰، جنگ جانشینی اسپانیا منجر به رسیدن فیلیپ پنجم شاهزاده فرانسوی به پادشاهی اسپانیا و تأسیس بوربون اسپانیا و تشکیل دولت متمرکز جدیدی را آغاز کرد.

یادداشت‌ها

[ویرایش]
  1. Also known as Kingdom of Spain (Old Spanish: Reyno de España (often also spelled, Eſpana, Eſpaña or Eſpanna), Modern Spanish: Reino de España).[۲]
  2. In modern Spanish: Monarquía de España.

منابع

[ویرایش]
  1. Monarchia Hispanica.google.com, Monarchia Hispaniae. digital.ub.uni.
  2. Reyno de España, google.com