نبرد شالون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نبرد شالون
Attila in Gaul 451CE.svg
مسیر حرکت آتیلا در گل و نبردهای وی در این منطقه
زمان ۲۰ ژون ۴۵۱
مکان در منطقه شامپانی آردن امروزی
نتیجه توقف پیشروی هون‌ها به رهبری آتیلا
علت جنگ پیشروی آتیلا در داخل قلمرو امپراتوری روم
جنگندگان
هون‌ها امپراتوری روم غربی
ویزیگوت‌ها
فرانک‌ها
آلان‌ها
ساکسون‌ها
بورگوندی‌ها
فرماندهان
فلاویوس آییتیوس
تئودریک یکم
مرووش
آتیلا
نیروها
۵۰٬۰۰۰–۸۰٬۰۰۰ ۵۰٬۰۰۰–۸۰٬۰۰۰
De Neuville - The Huns at the Battle of Chalons.jpg

نبرد شالون که نبرد دشت کاتالونی هم نامیده شده، نبردی بود در سال ۴۵۱ میلادی که در یک‌سوی آن نیروهای فلاویوس آییتیوس ژنرال رومی و تئودوریک یکم، پادشاه ویزیگوت‌ها، قرار داشتند و در سوی دیگر قوم زردپوست هونها به رهبری آتیلا. هون‌ها در این نبرد شکست خوردند و پیروزی رومی‌ها و ویزیگوت‌ها باعث توقف دست‌اندازی هون‌ها به گل روم شد. پس از آن در سال ۴۵۴ هون‌ها در نبرد ندائو به‌دست مردمان ژرمن نابود شدند.

پیشینه[ویرایش]

نبرد شالون در تاریخ ۲۰ ژوئن ۴۵۱ در نزدیکی شامپانی-آردن در شمال خاوری فرانسه امروزی روی داد و هر دو نیروی هماورد، هر یک ۵۰ تا ۸۰ هزار نفر را برای نبرد همراه خود آورده‌بودند.

در ۴۵۱ میلادی آییتیوس فرمانده رومی، با سپاه بزرگی از نیروهای اروپایی در دشت کاتالونی در شمال فرانسه در انتظار آتیلا ماند. آتیلا که از تصرف اورلئان ناامید نشده بود به مصاف با این نیروی بسیار عظیم رفت. «رم ضعیف‌شده» می‌دانست قادر به جلوگیری از سقوط فرانسه (گل) به تنهایی نیست بنابراین از اقوام شمالی اروپا نظیر فرانک‌ها، ویزگوت‌ها و بورگوندی‌ها و قوم ایرانی‌تبار الانان کمک خواست. این اقوام نیز اگر چه تا آن زمان دشمن روم بودند اما اکنون به خوبی می‌دانستند که سرنوشت غرب اروپا به این نبرد بستگی دارد.

آتیلا اگر چه از جنگجوترین سواران جنگی برخوردار بود اما ترکیب نیروهای مدافع نیز اثر مناسبی داشت. پیاده‌نظامی رومی در کنار سواران شمالی قدرت نظامی آتیلا را خنثی کرد. به باور تاریخدانان، اگر در دشت کاتالونی و اورلئان اتحاد بزرگ قبایل و دول اروپا شکل نگرفته بود آتیلا که به کشتار و نابودی شهره بود به احتمال زیاد نابودی گسترده‌ای در غرب اروپا به‌بار می‌آورد.

این شکست موجب شد آتیلا و هون‌ها خاک گل را ترک کنند. آتیلا با باقی‌مانده لشکرش تصمیم می‌گیرد شهر رم را تصرف کند اما از این کار منصرف شده و به سواحل دانوب بازمی‌گردد. در سال ۴۵۳ میلادی آتیلا یک شب به‌طور اسرارآمیزی در اردوگاه خود در ساحل رودخانه دانوب می‌میرد که راز مرگش هنوز مشخص نشده‌است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Battle of the Catalaunian Plains," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Battle_of_the_Catalaunian_Plains&oldid=498719025 (accessed June 29, 2012).