ویکی‌پدیا:پیوند بین زبان‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پیوند میان‌زبانی یا پیوند بین‌زبانی، نوعی پیوند میان‌ویکی است که صفحه‌ای از ویکی‌پدیای یک زبان را به صفحهٔ معادل آن در ویکی‌پدیای زبان‌ دیگر پیوند می‌دهد.

هم‌اکنون پیوند میان‌زبانی توسط ویکی‌داده نگهداری می‌شود و پیوندهای قدیمی، که در زیر مشاهده می‌کنید، توسط ربات‌ها حذف می‌گردند و به ویکی‌داده افزوده می‌شوند.

پیوندهای میان‌زبانی به روش قدیمی

پیوندهای میان‌زبانی به صورت [[عنوان صفحه:کد زبان]] در انتهای مقاله درج می‌شوند.

کد زبان با استناد به استاندارد ISO 639-1 دوحرفی است (فهرست کامل زبان‌های در دسترس ویکی‌پدیا را ببینید. انگلیسی به صورت en، آلمانی به صورت de و...). برای مثال، برای مقالۀ پلانکتون، که در بسیاری از ویکی‌ها موجود است، پیوند میان‌زبانی به شکل زیر است:

[[ar:عوالق]]
[[de:Plankton]]
[[eo:Planktono]]
[[en:Plankton]]
[[es:Plancton]]
[[fr:Plancton]]
[[nl:Plankton]]
[[ja:プランクトン]]
[[ko:플랑크톤]]
[[pl:Plankton]]
[[ru:Планктон]]
[[simple:Plankton]]
[[zh:浮游生物界]]

نکته: این پیوندها به صورت خاصی رفتار می‌کنند و در متن مقاله دیده نمی‌شوند، ولی در قسمت زبان‌های دیگر در ستون سمت راستِ صفحات فهرست می‌شوند. به طور فنی، این پیوندها می‌توانند در هرکجای کد مقاله اضافه شوند و مکان آن‌ها تأثیری در نحوۀ نمایش‌شان ندارد، به‌جز ترتیب آن‌ها. به‌هرحال، عرف این است که این پیوندها در انتهای متن ویکی قرار بگیرند.

برای مطالعۀ بیشتر به نسخۀ انگلیسیِ این صفحه مراجعه کنید.

افزودن میان‌ویکی به ویکی‌داده[ویرایش]

شکل ۱: محل دکمهٔ افزودن میان‌ویکی در نوار سمت راست
شکل ۲: پنجرهٔ واردکردن میان‌ویکی

افزودن میان‌ویکی به صفحات جدید یا صفحات موجود به دو روش مقدور است:

  1. روش اول: با کلیک‌کردن برروی دکمهٔ افزودن میان‌ویکی در نوار سمت راست (در شکل ۱) پنجره‌ای باز می‌شود (در شکل ۲) که می‌توانید نام زبان موردنظر و عنوان صفحه در آن زبان را وارد کنید و بعد از زدن دکمهٔ تأیید، میان‌ویکی به ویکی‌داده افزوده می‌شود. مثلاً در قسمت زبان en برای ویکی‌پدیای انگلیسی و در بخش عنوان test برای عنوان مقاله را وارد می‌کنیم.
  2. روش دوم: به روشی سنتی به صفحهٔ ویکی‌فارسی میان‌ویکی بیفزایید. مثلاً [[en:test]] را در پایین صفحه قرار دهید. ربات‌ها آن را به ویکی‌داده می‌افزایند.

برای اطلاعات بیشتر وپ:ویکی‌داده را مطالعه کنید.

الگو و رده[ویرایش]

الگو:میان‌ویکی-نیاز به مقاله‌هایی که نیازمند پیوند میان‌زبانی هستند، افزوده می‌شود؛ این مقالات در رده:مقاله‌های نیازمند میان‌ویکی فهرست می‌شوند.