ویکی‌پدیا:پیوند بین زبان‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پیوند بین زبانی، نوعی پیوند میان‌ویکی است که صفحه‌ای از ویکی‌پدیای یک زبان را به صفحۀ معادل آن در ویکی‌پدیای زبان‌ دیگر پیوند می‌دهد.

هم‌اکنون پیوند بین زبان‌ها توسط ویکی‌داده نگهداری می‌شود و پیوندهای قدیمی که زیر مشاهده می‌کنید توسط ربات‌ها حذف می‌گردند و به ویکی‌داده افزوده می‌شوند.

پیوندهای بین زبان‌ها به روش قدیمی

پیوندهای بین زبانی به صورت [[عنوان صفحه:کد زبان]] در انتهای مقاله درج می‌شوند.

کد زبان با استناد به استاندارد ISO 639-1 دو حرفی است (فهرست کامل زبان‌های در دسترس ویکی‌پدیا را ببینید. انگلیسی به صورت en، آلمانی به صورت de و...). برای مثال، برای مقالۀ پلانکتون که در بسیاری از ویکی‌ها موجود است، پیوند میان زبانی به شکل زیر است:

[[ar:عوالق]]
[[de:Plankton]]
[[eo:Planktono]]
[[en:Plankton]]
[[es:Plancton]]
[[fr:Plancton]]
[[nl:Plankton]]
[[ja:プランクトン]]
[[ko:플랑크톤]]
[[pl:Plankton]]
[[ru:Планктон]]
[[simple:Plankton]]
[[zh:浮游生物界]]

نکته: این پیوندها به صورت خاصی رفتار می‌کنند و در متن مقاله دیده نمی‌شوند ولی در قسمت زبان‌های دیگر در ستون سمت راست صفحات فهرست می‌شوند. به طور فنی، این پیوندها می‌توانند در هرکجای کد مقاله اضافه شوند و مکان آن‌ها تأثیری در نحوۀ نمایش‌شان ندارد، به جز ترتیب آن‌ها. به هر حال، عرف این است که این پیوندها در انتهای متن ویکی قرار بگیرند.

برای مطالۀ بیشتر به نسخۀ انگلیسی این صفحه مراجعه کنید.

افزودن میان‌ویکی به ویکی‌داده[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: وپ:ویکی‌داده
شکل ۱:محل دکمهٔ افزودن میان‌ویکی در نوار سمت راست.
شکل ۲:پنجرهٔ واردکردن میان‌ویکی

افزودن میان‌ویکی به صفحات جدید یا صفحات موجود به دو روش مقدور است:

  1. روش اول:با کلیک کردن بر روی دکمهٔ افزودن میان‌ویکی در نوار سمت راست (در شکل ۱) پنجره‌ای باز می شود (در شکل ۲) که می توانید نام زبان مورد نظر و عنوان صفحه در آن زبان را وارد کنید و بعد از زدن دکمهٔ تائید میان‌ویکی به ویکی‌داده افزوده می شود.مثلاً در قسمت زبان en برای ویکی‌پدیای انگلیسی و در بخش عنوان test برای عنوان مقاله را وارد می‌کنیم.
  2. روش دوم:به روشی سنتی به صفحه ویکی‌فارسی میان‌ویکی بیفزایید مثلاً [[en:test]] را در پایین صفحه قرار دهید. ربات‌ها آن را به ویکی‌داده می‌افزایند.

برای اطلاعات بیشتر وپ:ویکی‌داده را مطالعه نمایید.

الگو و رده[ویرایش]

الگو:میان‌ویکی-نیاز به مقاله‌هایی که نیازمند پیوند بین زبانی هستند، افزوده می‌شود؛ این مقالات در رده:مقاله‌های نیازمند میان‌ویکی فهرست می‌شوند.