ویکی‌پدیا:مالکیت مقاله‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

همهٔ صفحه‌های ویکی‌پدیا (مقاله‌ها، رده‌ها، الگوها و ...) می‌توانند توسط هر کاربری ویرایش شوند، همان‌گونه که ایجادکننده و نویسندهٔ اصلی مقاله می‌تواند؛ صرف‌نظر از اینکه آن کاربر چقدر [در آن زمینه] تخصص دارد و سابقهٔ مشارکت‌هایش چگونه‌است.

بعضی کاربران احساس مالکیت شدیدی نسبت به موضوع (هایی) در پروژه که در ایجاد آن نقشی داشته‌اند دارند (که می‌تواند رده‌ها، مقاله‌ها، تصاویر، انشاها، درگاه‌ها و الگوها باشد). بعضی پا را از این فراتر گذاشته و از موضوعات ایجاد شده در برابر دیگران دفاع می‌کنند. اینگونه افراد هیچگونه تغییری در موضوع مربوطه را به هیچ‌کس نمی‌دهند و یا گمان می‌کنند که تنها آنان هستند باید مورد اینکه کی، کجا و چگونه باید مقاله تغییر کند، تصمیم بگیرند.

شما نمی‌توانید زمین و زمان را از ویرایش مطالب خود باز دارید و وقتی مطلبی وارد ویکی نمودید دیگر کنترلی بر آن نخواهید داشت و مطلب می‌تواند آزادانه توسط دیگران ویرایش شود. با توجه به این که ویکی‌پدیا دانش‌نامه‌ای آزاد است احساس مالکیت دربارهٔ هیچ‌یک از مقالات آن معنا ندارد و هر کاربری در صورتی که مطالب نادرست در مقالات درج نکند حق ویرایش آزاد در همه مقالات ویکی‌پدیا را دارد. درصورت درج مطالب فاقد منبع معتبر، ویرایش دیگر کاربران به تصحیح مقاله‌ها خواهد انجامید چون مالکیت مقاله‌ها در ویکی‌پدیا در اختیار هیچ کاربری نیست.

نمونه‌ها[ویرایش]

  • برخی مقالات در ویکی‌پدیا مربوط به سیاستمداران ممکن است توسط برخی کاربران مورد کنترل ویرایشی قرار گیرد.

پیغام‌ها[ویرایش]

پیغام‌هایی مانند مثال‌های زیر نشان‌دهنده سعی کاربر (انی) بر مالکیت بر مقالات است.

  • آیا شما صلاحیت لازم برای ویرایش فلان مقاله را دارید؟
  • واگردانی. شما خیلی دارید مقاله را ویرایش می‌کنید. نمی‌توانی آرام‌تر ویرایش کنی؟
  • مشخص است که شما تجربه‌ای در فلان چیز ندارید.
  • من/او/ما این مقاله را بوجود آورده‌ام/است/ایم.
  • تازمانی که کیفیت کارت در این حد نیست لطفاً دست به مقاله من نزن.
  • مطالبی که من نوشته‌ام را تغییر ندهید تا دیگران نظرشان را در صفحه بحث این مقاله بدهند.