ویکی‌پدیا:صداقت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

صداقت در تمامی زمانها در ویکی‌پدیا انتظار میرود، منجمله هنگام بحث در مورد متن مقالات و رفع اختلافات. کاربران باید آگاه باشند که اگر چه شما ممکن است انتظار فرض حسن نیت از دیگران داشته باشید، ولی این بر پایه فرض رعایت صداقت در رفتارهای شما است.

صداقت در رفتار[ویرایش]

یک ویرایشگر صادق ویکی‌پدیا:

  • از منابعی که می‌داند قابل اعتماد نیستند استفاده نمی‌کند. آن‌ها را به صورت غیر بیطرفانه خلاصه سازی و به مقالات اضافه نمیکند؛ بصورت عامدانه هنگام خلاصه سازی آن‌ها را تغییر نمیدهد. هنگامی که مقاله‌ای لیست بلندی از منابع را دارد، همه آن‌ها دقیقاً بررسی نمی‌شوند، و کاربران نباید از این موضوع سوء استفاده کنند یا از منبع دهی جملات اجتناب کنند.
  • بصورت عمدی هویت یا مدرکش را جعل نمیکند. شما در ویکی‌پدیا این انتخاب را دارید که کاملاً یا تا حدی ناشناس باقی بمانید، ولی این مجوزی برای جعل مدرک نیست. اگر دوست ندارید چیزی از هویت خود را آشکار نکنید، اکیداً توصیه میشود که آن را بیان نکنید ولی جعل مدرک هم اعتبار شما و هم اعتبار پروژه را زیر سؤال میبرد.
  • چیزی‌هایی نمیگوید که خود میداند ناصحیح است ولی از استدلالش دفاع میکند.
  • از چیزی که میداند اشتباه است دفاع نمیکند.
  • هنگام ویرایش ویکی‌پدیا نقطه نظر شخصی اش را مخفی نمی‌کند. اگر چه کاربران باید تلاش کنند که از نقطه نظر بی طرفانه ویرایش کنند، ولی تعارض منافع تنها زمانی قابل ارزیابی است که کاربران انگیزه هایشان برای ویرایش کردن را مخفی نکنند.
  • هر اطلاعاتی که دارد که به بحث مربوط است را در اختیار همه می‌گذارد، حتی اگر آن اطلاعات به نفع استدلالش نباشد. عدم بیان اطلاعات یا گلچین کردن آن‌هایی که با فرضیات شما در تضاد هستند، عدم صداقت از طریق حذف است.

صفحات مرتبط[ویرایش]