ویکی‌پدیا:سیاست ربات‌رانی/درخواست مجوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

برای راندن ربات در ویکی‌پدیای فارسی نخست باید درخواست مجوز (پرچم) کنید درخواست گرفتن پرچم ربات در این صفحه انجام می‌شود.

برای این کار مطابق مراحل زیر عمل کنید. اگر با برنامه‌نویسی آشنا نیستید بهتر است از ربات‌داران بخواهید تا برایتان ربات برانند اگر علاقه‌مند به یادگیری کار کردن با ربات‌ها هستید راهنمای شروع کار با ربات پایتون را مطالعه نمایید.

این ویکی از ربات‌های سراسری نیز پشتیبانی می‌کند. ربات‌هایی که از سیاست ربات‌رانی در فراویکی پیروی می‌کنند می‌توانند همان‌جا درخواست پرچم کنند و سایر ربات‌ها باید در این صفحه درخواست پرچم کنند. فهرست ربات‌هایی که پرچم گرفته‌اند به همراه تاریخ دریافت پرچم را در سیاههٔ تغییر وضعیت ربات می‌توانید ببینید.

بایگانی۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱


درخواست‌های انگلیسی/English Requests[ویرایش]

درخواست‌های فارسی[ویرایش]

HujiBot (وظیفه ۱۴)[ویرایش]

ربات‌ران: Huji (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)

خودکار، نیمه‌خودکار یا دستی: خودکار

کد ربات: Pywikibot

خلاصهٔ عملکرد: صفحه‌های خورشیدگرفتگی که سرشناس نیستند را به تغییرمسیر تبدیل می‌کند

تناوب اجرا: یک بار

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: ۵٬۰۵۴ صفحه

گذر از الگوی {{nobots}} (بله/خیر): خیر

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر): خیر

شرح روش اجرا: در این پرسمان، پنج‌هزار و خرده‌ای مقاله پیدا شده‌است که عنوانشان با خورشیدگرفتگی شروع می‌شود و میان‌ویکی ندارند. مثلاً خورشیدگرفتگی ۱ آوریل ۱۳۷۲ پیش از میلاد یا خورشیدگرفتگی ۷ ژانویه ۸۳. این صفحه‌ها به صورت رباتیک ساخته شده‌اند اما به جز اشاره به تاریخ وقوع خورشیدگرفتگی هیچ اطلاعات دیگری در خود ندارند. همین سطح از اطلاعات در فهرست‌های خورشیدگرفتگی موجود است (مثلاً فهرست خورشیدگرفتگی‌های قرن ۱۴ پیش از میلاد یا فهرست خورشیدگرفتگی‌های قرن ۱ میلادی) و مقاله‌های مذبور خودشان به فهرست درست پیوند دارند. مقاله‌های مذبور فقط یک منبع دارند که آن هم فقط به وجود و تاریخ این خورشیدگرفتگی‌ها اشاره کرده‌است و در مورد هر کدامشان بحث نکرده‌است. همگی‌شان حجمی حدود هزاربایت دارند و از زمان ایجاد گسترش نیافته‌اند. تمام این‌ها به همراه نداشتن میان‌ویکی را می‌توان سندی برای عدم سرشناسی این موضوعات در نظر گرفت.

این ربات، هر کدام از این مقاله‌ها را تبدیل می‌کند به تغییرمسیری به همان فهرستی که خودشان به آن پیوند دارند. این ربات هیچ چیزی را حذف نمی‌کند؛ اگر بعداً خواستیم یکی از این مقاله‌ها را گسترش بدهیم، می‌شود ویرایش ربات را خنثی‌سازی کرد و مقاله را گسترش داد و تاریخچه هم محفوظ می‌ماند.

این ربات فقط وقتی رانده می‌شود که تعداد مقاله‌های ویکی‌پدیای فارسی دست کم ششصد و شش هزار تا باشد. وقت ربات رانده شود تعداد کل مقاله‌های ویکی‌پدیای فارسی پنج‌هزارتایی کم می‌شود (چون صفحه‌های تغییرمسیر جزو مقاله‌ها شمرده نمی‌شوند). با صبر کردن تا زمان ششصد و شش‌هزارگی مطمئن می‌شویم که آمار مقالات زیر ششصد هزار نمی‌افتد و دوباره لازم نیست ششصدهزارگی را جشن بگیریم!

با تشکر از جنابان Saeidpourbabak و 4nn1l2 که بنده را از وجود این حجم از مقاله‌های ناسرشناس آگاه کردند. — حجت/بحث ‏۲۶ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۰۱:۵۴ (UTC)

بحث[ویرایش]

آیا می‌توان در یک ستون موجود (یا جدید)، پیوند به صفحهٔ تغییر مسیری که اطلاعات آن سطر را دربر داشته حفظ کرد؟ اگر امکان‌پذیر باشد، آن احتمال گسترشی که بخاطرش تغییر مسیرها را حذف نمی‌کنیم، در صورت وقوع، راحت‌تر قابل اجرا است. حال پس از استقلال یک مورد از فهرست قاعدتا می‌خواهیم آن را همچنان در فهرست نیز نگه داریم، بنابراین متن ستون جدیدی که این پیوند را ذکر می‌کند بسته به مورد می‌تواند «تغییر مسیر از» یا «نوشتار اصلی» باشد.-- آلفا۸۰ (بحث) ‏۲۶ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۰۳:۴۶ (UTC)

@Alfa80:فکر خوبی نیست چون پیوند حلقوی ایجاد می‌کند (یعنی وقتی روی آن پیوند بزنید به فهرست بر می‌گردید) و پیوندهای حلقوی تا جایی که یادم است روی رتبهٔ صفحه در نتایج جستجوی گوگل و نظایر آن اثر منفی دارند — حجت/بحث ‏۲۶ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۱۱:۳۹ (UTC)
به عنوان روش جایگزین، اگر برای فهرست مورد نظر، رده‌ای تعریف شود، که آن فهرست، در واقع نوشتار اصلی آن رده باشد؛ می‌توان هر تغییر مسیری که پردازش می‌شود را به آن رده اضافه کرد. (به هرحال هر طور صلاح می‌دانید، شاید چندان ضروری هم نباشد، چراکه استقلال تعداد زیادی از اینگونه مقالات نیز چندان محتمل نیست).-- آلفا۸۰ (بحث) ‏۲۶ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۱۲:۴۶ (UTC)
  • نظر: درود. با احترامِ کامل به هوشمندی، تشخیص و حسن‌نیتِ وصف‌نشدنیِ جناب حجت، معتقدم حذف این مقالات نیازمند نظرخواهی است؛ همانطور که برای حذف یک مقاله نیز می‌فرستیمش به نظرخواهی برای حذف. اینجا بحثِ بیش از ۵۰۰۰ مقاله است. به نظرم عدم سرشناسی محرز نیست و نمی‌توان حذف سریع کرد (الان شبیه حذف سریع است)
دلایل:
  1. موضوع کاملا دانشنامه‌ایست و فرق دارد با اینکه مقاله بگوید فلان قنات فلان جاست و سه تا مالک دارد.
  2. احتمال اینکه در تحقیقات علمی به این مقالات مراجعه شود بسیار بالاست.
  3. معتبرترین منبعِ ممکن را دارند: ناسا.
  4. همواره گفته‌ایم و آموزش داده‌ایم که داشتنِ میان ویکی دلیلی بر اثباتِ سرشناسی نیست و بر همین اساس بوده‌اند مقالاتی که با وجود داشتنِ میان‌ویکی حذف شده‌اند؛ بنابراین نمی‌شود نداشتنِ میان‌ویکی را دلیلی بر عدم سرشناسی بدانیم.
این توضیحات را همان اول می‌خواستم عرض کنم اما در بحث آقای حجت دلیل ننوشتن را گفتم، بعد هم درگیر سفر شدم و تا الان به تعویق افتاد. با احترام، مهرنگار (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۰۶:۲۹ (UTC)
@ حجت، این موضوع را در توضیحات ویکی‌پدیا:نظرخواهی/تغییر مسیر ریزسیاره‌ها به فهرست‌شان مطرح کرده بودم که چون آن نظرخواهی به نتیجه نرسید از صرافتش افتادم. از پیگیری شما متشکرم. Wikimostafa (بحث) ‏۲۸ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۰۸:۳۳ (UTC)
@مهرنگار:ایجادشان از طریق نظرخواهی نبوده که تبدیلشان به تغییرمسیر هم نظرخواهی بخواهد. من اتفاقاً کاملاً موافقم که روالی ایجاد کنیم که ساختن مقاله به روش رباتیک منوط به نظرخواهی باشد.
ضمناً اینجا چیزی حذف نمی‌شود، فقط تبدیل به تغییرمسیر می‌شود. ما نظرخواهی برای تبدیل به تغییرمسیر نداریم، داریم؟ — حجت/بحث ‏۲۸ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۲۰:۳۰ (UTC)
درود. مقالاتی که به نبح می‌روند نیز با نظرخواهی ساخته نشده‌اند. تغییرمسیر، به نوعی حذفِ مقاله است. البته من فقط نظر دادم و بدیهی است که مجوز دادن به ربات، ربطی به من ندارد. امیدوارم اگر دارم اشتباه می‌کنم، اشتباهم موجب نشود که ناخواسته چوبی لای چرخ امور جاری ویکی گذاشته شود؛ بنابراین از مجوزدهندگان گرامی خواهش می‌کنم صرفا بر اساس تشخیص خودشان اقدام کنند و به نظر من توجهی نکنند. ارادتمند، مهرنگار (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۰۹:۲۷ (UTC)
  • در ویکی‌پدیا:سیاست ربات‌رانی/درخواست مجوز/DarafshBot/وظیفه ۲۰ مبحثی درباره سرشناسی این موضوعات انجام نشده است.--SunfyreT ‏۲۹ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۰۹:۴۷ (UTC)
  • اینکه برای ایجاد دسته‌جمعی این مقاله‌ها نظرخواهی نشده، اشتباه بوده است. اینکه برای ساماندهی دسته‌جمعی این مقالات اجماع‌سازی نشود و با اجتماع مشورت نشود نیز کاری اشتباه است. اشتباه را با اشتباه پاسخ نمی‌دهند. غلط ضربدر غلط، درست نمی‌شود. اینطوری فقط در یک چرخهٔ معیوب می‌مانیم. یک عده می‌سازند و یک عده حذف می‌کنند. لطفاً ابتدا تفاهم ایجاد، و سپس اقدام شود. ناگفته نماند که در نظرخواهی احتمالی، بنده رأی به ساماندهی مقالات (تغییرمسیر به فهرست) خواهم داد. ساختن اجماع برای ساماندهی مقالات نباید کار دشواری باشد. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۱۰:۳۶ (UTC)
  • شایان ذکر است که گویی مجوز محدود به قرن ۲۰ بوده و برای حداکثر ۴۰۰ مقاله، ولی ظاهراً برای قرن‌های دیگر هم ساخته شده است. بد نیست از ربات‌ران بخواهید قضیه را بشکافد. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۱۱:۰۶ (UTC)

ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف/خورشیدگرفتگی‌های پیش از قرن بیستم را ساختم تا اجماع حاصل شود. — حجت/بحث ‏۲۹ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۱۵:۰۰ (UTC)

عالی. لطفاً در قهوه‌خانه، اطلاع‌رسانی شود. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۰۹ (UTC)
@4nn1l2:نظرخواهی جمع‌بندی شد. حالا چه کنیم؟ — حجت/بحث ‏۹ ژوئن ۲۰۱۸، ساعت ۱۸:۳۸ (UTC)
@Huji: به نظرم طبق گزارش کاربر:Mensis Mirabilis عمل کنید. مقاله‌های رده:خورشیدگرفتگی‌های پیش از میلاد و رده:خورشیدگرفتگی‌های سده ۱ (میلادی) تغییرمسیر شوند و بقیه بمانند. فهرست‌ها از قبل موجود است (الگو:خورشیدگرفتگی‌ها) بنابراین فکر نکنم کار سختی در پیش رو داشته باشید. اگر کمکی هم از دست من بر می‌آید، در خدمتم. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۸، ساعت ۲۲:۱۸ (UTC)
چون عضو گمر نیستید کمک دیگری فعلاً از شما بر نمی‌آید. باید صبر کنیم کاربر:Darafsh یا کاربر:Ladsgroup یا یکی دیگر از اعضای فعال گمر مجوز صادر کنند. — حجت/بحث ‏۹ ژوئن ۲۰۱۸، ساعت ۲۳:۵۷ (UTC)

شرمنده بابت پاسخ بسیار دیر. کاربر:Huji: مچوز آزمایشی برای صد مورد را دارید. بعدش پیوند به مشارکت‌ها را اینجا بگذارید تا بررسی کنم و مجوز نهایی را صادر. :)امیرΣυζήτηση ‏۱۳ ژوئن ۲۰۱۸، ساعت ۲۳:۰۵ (UTC)

بایگانی درخواست‌ها (موقت)[ویرایش]

فارسی[ویرایش]