ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات ربات‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میانبر:

این صفحه برای بررسی مسائل مرتبط با ربات‌های فعال در ویکی‌پدیای فارسی‌است. این مسائل می‌توانند گزارش مشکلات و درخواست از ربات‌داران برای کارهای رباتیکی باشند. لطفاً هر مورد را در بخشی جداگانه بنویسید. از ربات‌داران انتظار می‌رود این صفحه را به فهرست پی‌گیری‌های خود بیفزایند.

لطفا برای درخواست کپی الگو ناوباکس به مقاله‌هایش به ویکی‌پدیا:تار/کپی ناوباکس مراجعه کنید.


برای درخواست انتقال رده به اینجا رجوع کنید


انتقال عنوان/ویرایش پیوند نوشتارهای اسامی مکان‌های جغرافیایی خارجی[ویرایش]

سلام. طبق ویکی‌پدیا:قواعد نام‌گذاری (اسامی جغرافیایی) اسامی مکان‌های جغرافیایی خارجی باید با پرانتز ابهام‌زدایی شود، نه با ویرگول. اکنون هزاران صفحه باید از «،» به «()» منتقل و پیوند به آنها نیز اصلاح شود. آنطور که من می‌فهمم مراحل انجام این کار چنین است:

 1. فهرستی از همهٔ صفحه‌هایی که در عنوان خود فقط یک تک‌ویرگول دارند تهیه شود.
 2. عنوان‌هایی از فهرست بند ۱ که ویرگول در آنها نقش ابهام‌زدایی ندارد (مانند من، ترانه ۱۵ سال دارم، در مقابل من، ویرجینیای غربی) حذف شوند.
 3. فهرستی از همهٔ صفحه‌هایی که در عنوان خود علاوه بر یک تک‌ویرگول کاراکتر دیگری دارند (مانند ویرگول دوم (لیبرتی، شهرستان سیکویا، اکلاهما) یا پرانتز (لئون، اسپانیا (ابهام‌زدایی))) تهیه شود.
 4. عنوان‌هایی از فهرست بند ۳ که جایگزینی «،» با «()» عنوان نوشتار را خراب می‌کند حذف شوند.
 5. فهرست‌های بند ۲ و ۴ تجمیع شوند.
 6. نوشتارهای فهرست بند ۵ بدون بر جای گذاشتن تغییرمسیر از ویرگول به پرانتز منتقل شوند، یعنی از «الف، ب» به «الف (ب)».
 7. پیوندهای داخلی به نوشتارهای فهرست بند ۵ از ویرگول به پرانتز ویرایش شوند، یعنی از [[الف، ب]] به [[الف (ب)|الف]] و از [[الف، ب| به [[الف (ب)|.

نکته ۱: بند ۱ و ۳ توسط کوئری بدست می‌آید. بند ۶ و ۷ بطور رباتیک انجام می‌شوند.

نکته ۲: بند ۲ و ۴ بطور دستی انجام می‌شود. منتهی برای سبک شدن فهرست بند ۲ بهتر است ابتدا نوشتارهایی که بر مبنای رده‌شان با احتمال قریب به یقین مکان‌های جغرافیایی خارجی ابهام‌زدایی شده هستند (مانند نوشتارهای رده:شهرهای اوهایو) را از فهرست حذف کرد. فهرست باقی‌مانده را من دستی بررسی و غربال خواهم کرد.

نکته ۳: در صفحه‌های ابهام‌زدایی نام‌پوشی مجاز نیست. پس بند ۷ برای صفحه‌های ابهام‌زدایی بصورت [[الف، ب]] به [[الف (ب)]] و [[الف، ب|X]] به [[الف (ب)]] باید باشد.

اگر کسی تمایل به همکاری دارد لطفاً اعلام کند. اگر هم کسی در مراحل بالا نقص یا نقطهٔ کوری می‌بیند لطفاً اصلاح کند. سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۴۳ (UTC)

محدودکردن انتقال‌ها به زیررده‌های رده:مناطق مسکونی بر پایه کشور و یا مقاله‌هایی که از {{Infobox settlement}} استفاده کرده‌اند شاید روش مطمئنی باشد. حدس می‌زنم استفاده از آن رده بهتر باشد (چون بعضی از این مقاله‌ها ممکن است از آن الگو استفاده نکرده باشند). ‏Dalba ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۰۱ (UTC)
حذف تغییرمسیرهای برجای‌مانده از انتقال‌ها خیلی لازم نیست؛ حتی نظرم این است که نگهشان داریم. ولی به هر حال اگر قرار به حذف شد، اصلاح پیوندها باید پیش از حذفشان انجام شود تا در ویکی شاهد پیوندهای قرمز، هرچند موقت، نباشیم. ‏Dalba ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۴۱ (UTC)
(تعارض ویرایشی)@Dalba: سلام. چند پرسش:
 1. آیا امکان گرفتن کوئری مطابق با این پیشنهادی که برای استفاده از آن رده یا الگو دادید وجود دارد؟ که بتوانیم از پیش ببینیم چه صفحه‌هایی می‌مانند یا می‌روند؟
 2. آیا برای انتقال بدون بر جای گذاشتن تغییرمسیر هم نیاز به ربات مدیر هست؟
 3. نکتهٔ خیلی مهمی که از الان باید دیده شود این است که هم در آینده باز هم چنین صفحه‌هایی با ویرگول ساخته خواهند شد و هم این پرانتزی‌ها توسط کاربران به ویرگول منتقل خواهند شد (نمونه). در نتیجه باید بلافاصله پس از انجام انتقال‌ها فهرستی از ویرگولی‌ها گرفت و هر چند وقت یک بار ویرگولی‌ها را با آن مقایسه کرد تا اصلاح و اطلاع‌رسانی انجام شود. شاید حتی بهتر باشد انتقال با بر جای گذاشتن تغییرمسیر انجام شود و پس از آن یک ویرایش ساختگی (مثلاً تغییر مسیر به تغییرمسیر) روی صفحه انجام شود تا راهِ انتقالِ بدون دردسر و بدون سروصدای این صفحه‌ها مسدود شود. Saeidpourbabak (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۴۶ (UTC)
 1. از آن رده فکر نمی‌کنم بشود کوئری گرفت (اما ربات‌ها می‌توانند رده و مقاله‌هایش را به صورت بازگشتی دنبال کنند). ولی برای infobox settlement بله باید بشود.
 2. بله.خیر
 3. [در صورت امکان] تهیهٔ فهرستی از برجای‌مانده‌هایِ صحیح، ایدهٔ خیلی خوبی است. ‏Dalba ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۳۵ (UTC)
انتقال بدون بر جای گذاشتن تغییرمسیر نیاز به ربات مدیر ندارد. هر رباتی که پرچم داشته باشد می‌تواند بدون ایجاد تغییرمسیر صفحات را منقل کند.--چالاک بحث ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۴۴ (UTC)
درست است. ظاهراً از تنظیمات پیش‌فرض مدیاویکی هم هست. جالب و در عین حال برای من غیرمنتظره بود. ممنون. ‏Dalba ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۴۳ (UTC)
فعلاً این دو فهرست را تهیه کردم:
 1. مقاله‌های که تنها یک ویرگول در عنوان دارند و تغییرمسیر نیستند
 2. مقاله‌هایی (غیر از تغییرمسیر) با دو ویرگول یا یک ویرگول و پراتنز در عنوان
Dalba ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۳:۰۵ (UTC)
@Dalba: سلام و تشکر. چند پرسش دیگر:
 1. فهرست اول: دلیل خاصی داشته پرانتزی‌ها را مستثنی نکرده‌اید یا جا افتاده؟
 2. فهرست دوم: کوئری نسبت به جابجایی کاراکترها حساس است؟ یعنی اضافه کردن شرط '%(%،%' نتایجی علاوه بر حالت فعلی (که تنها '%،%(%' دارد) خواهد داد؟
 3. فهرست اول و دوم: من دوویرگولی‌ها و پرانتزی‌ها را اتفاقی پیدا کردم. ممکن است کاراکترهای دیگری هم باشند که وجودشان عنوان صفحه را پس از انتقال خراب کند. امکانش هست فهرست اول مقاله‌هایی را که فقط یک تک‌ویرگول علاوه بر حروف الفبای فارسی دارند (و نه هیچ کاراکتر دیگری) در بر بگیرد و فهرست دوم مقاله‌هایی که هر کاراکتری علاوه بر حروف الفبای فارسی و یک تک‌ویرگول دارند؟
 4. آن کاری که گفتم (انتقال با بر جای گذاشتن تغییر مسیر و سپس انجام ویرایش ساختگی در صفحهٔ تغییرمسیر) به لحاظ سیاست‌ها و مجوز و بهره‌وری سیستم و این حرف‌ها امکانپذیر است؟ آخر فقط مورد حاضر نیست، فهرست بلندبالای دیگری از نوشتارهای رویدادها را هم برای انتقال در راهِ این صفحه دارم که در مورد آنها هم خطر برگرداندن نوشتار به عنوان قبلی بالاست. اگر تکلیف این موضوع بطور کلی معلوم شود خیلی خوب است.
سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۴۷ (UTC)
 1. دلیلش همین بود که شما در بالای این بخش در مراحل انجام کار ذکر نکرده بودید، فکر کردم دلیل خاصی داشته.
 2. بله حساس است. (هر دو فهرست را به‌روز کردم)
 3. با اندکی چشم‌پوشی می‌توان گفت آماده کردم:
  در این لحظه که می‌نویسم هنوز نتیجه آماده نشده و باید از نظر اشتباه بررسی شوند، با این حال تا جایی که می‌فهمم به تعریف شما نزدیک هستند؛ فقط به جای حروف فارسی در آن تعریف، از کل نویسه‌های بلوک عربی یونیکد استفاده شده (که فارسی و تعدادی نویسهٔ خاص را هم شامل می‌شود). اگر فکر می‌کنید نیاز است تفکیک شوند، یک رشته از نویسه‌های مورد نظرتان که فارسی هستند بدهید تا اصلاح کنم، مثلاً [آبپتثجچح...].
 4. من هنوز راضی نشده‌ام که ضروری باشد و امیدوارم با جاافتادن این شیوهٔ نام‌گذاری، کاربران خودشان کمک کنند که انتقال‌های اشتباه برگردانده شوند. از طرف دیگر باید در نظر داشت که کاربران همچنان ممکن است رونوشت‌برداری به جای انتقال انجام دهند. با این حال آن روش، از محافظت مقاله در برابر انتقال بهتر است (کمتر محدودکننده است). بیشتر به نظر مجوزدهندهٔ ربات برمی‌گردد، من اگر جای مجوزدهنده باشم، نگاه می‌کنم ببینم آیا اجماعِ پشتِ این انتقال به اندازهٔ کافی محکم هست؟ و اینکه باید مطمئن شد درصدی از مقاله‌ها که ممکن است اشتباه منتقل شوند ناچیز باشد تا بعداً مشکل دوتا نشود (کاربران در برگرداندنشان به مشکل بر نخورند). از نظر مصرف منابع سیستمی مشکلی نیست.
Dalba ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۳۳ (UTC)
@Dalba:سلام.
 1. کوتاهی از من بود. ببخشید.
 2. ممنون، ولی فهرست‌های جدید خیلی بهتراند. قدیمی‌ها را کنار می‌گذاریم.
 3. خیلی خوب است. فقط ۲ اصلاح لازم دارد: ۱. ظاهراً نیم‌فاصله در نویسه‌های بلوک عربی یونیکد نبوده، چون تمام نیم‌فاصله‌دارها رفته‌اند فهرست دوم، حال اینکه بسیاری‌شان باید در فهرست اول باشند (آب‌نو، بردسکن). ۲. در اجرای مجدد در هر دو فهرست اعداد (۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰) و علامت سؤال (؟) را از نویسه‌های بلوک عربی یونیکد مستثنی کنید (تا عنوان‌هایشان از فهرست اول به دوم بروند: ای برادر، کجایی؟ و کاندیداهای ریاست جمهوری حزب_دموکرات ، ۲۰۱۶). اگر نویسه‌های فارسی مورد نیاز است: [آابپتثجچحخدذرزژسشصضطظعغفقکگلمنوهیءةؤئ].
 4. صحبت‌هایی در این مورد دارم، ولی باشد بعدتر که کار به نتیجه نزدیک‌تر شد.
سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۱۲ (UTC)
دو فهرست جدید با توجه نویسه‌هایی که دادید (فقط نیم‌فاصله، ویرگول و زیرخط که طبیعتاً لازم بودند اضافه شدند):
Dalba ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۲:۵۰ (UTC)
@Dalba:سلام. عالی. فهرست‌ها آمادهٔ شروع کار است. مرحلهٔ چارم و پس از آن دوم را شروع می‌کنم. اینطور که در نگاه اول به نظر می‌رسد بررسی فهرست دوم مستلزم تعداد زیادی انتقال و ادغام خواهد بود، در نتیجه در آیندهٔ نزدیکی به ثمر نخواهد رسید. خبر از من. سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۲۲ (UTC)
@Dalba:سلام. بروزرسانی: فهرست دوم (که باید مورد به مورد بررسی شود) مملو از عنوان‌هایی‌ست که باید منتقل شوند، منتها اینکه به چه عنوانی در رهنمود مربوطه مطرح نشده و در نتیجه کار گره خورده. می‌شود آنها را جدا کرد و فعلاً بدون مشکل‌ها را انجام داد، بعد برگشت سراغ مانده‌ها، ولی ترجیح می‌دهم کار دوتکه نشود و کلک همه با هم کنده شود. فعلاً دنبال کاربری آماده برای مشورت راجع به تکمیل آن رهنمود می‌گردم. پیدا که شد باید بر سر دستورالعملی برای نام‌گذاری مکان‌های جغرافیایی خارجی به نتیجه برسیم و بعد به نظرخواهی‌اش بگذاریم. از طرفی از فردا به مدت ۵ هفته بسیار پرمشغله خواهم بود و حداکثر بتوانم بحث راجع به رهنمود را پیش ببرم. اینها همه معنی‌اش این است که عمر این اقدام از عمر سال ۹۴ بیشتر خواهد شد، ولی بالاخره به انجام خواهد رسید. لازم دیدم به اطلاع‌تان برسانم. سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۲۲:۴۰ (UTC)

درخواست ایجاد تغییر مسیر برای پیوندهای لاتین ناموجود به پیوندهای فارسی موجود[ویرایش]

از ربات‌داران عزیز درخواست می‌کنم لطفا ربات‌های خود را طوری برنامه‌ریزی نمائید که وقتی یک پیوند لاتین ناموجود در یک مقاله را به پیوند فارسی موجود آن تغییر می‌دهند [جایگزینی پیوند قرمز] آن پیوند لاتین را تغییر مسیر به پیوند فارسی موجود بدهند؛ چند روزه ربات Fatranslator اقدام به انجام تعداد زیادی جایگزینی پیوند قرمز در مقالات کرده ولی پیوندهای لاتین ناموجود را به پیوند فارسی مرتبط با آن تغییر مسیر نمی‌دهد. ویرایشگر-1 (بحث) ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۳۴ (UTC)

تغییرمسیر نام خاص غیرفارسی به مقالهٔ فارسی مشکلی ندارد ولی تغییرمسیر همهٔ عنوان‌های غیرفارسی به فارسی نادرست است مثلا intel به اینتل مشکلی ندارد ولی چه لزومی دارد book به کتاب تغییرمسیر یابد؟ نباید انگلیسی‌گرایی باب شود چون آنگاه این سوال پیش می‌آید چرا واژهٔ چینی کتاب به مقالهٔ کتاب تغییرمسیر نیابد!Yamaha5 (بحث) ‏۱۰ فوریهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۴۸ (UTC)

انتقال عنوان/ویرایش پیوند نوشتارهای زمین‌لرزه[ویرایش]

سلام. در صورتی که عنوان یک نوشتارِ رویداد نیاز به ابهام‌زدایی با تاریخ داشته باشد، این تاریخ باید بدون پرانتز در عنوان نوشتار استفاده شود (ویکی‌پدیا:قواعد نام‌گذاری (رویدادها)). در حال بررسی مورد به مورد و انتقال دستی آنها هستم، ولی چندصدتایی که در زیر فهرست شده‌اند را می‌شود رباتیک انجام داد. یکی از ربات‌رانان لطفاً زحمتش را بکشد. باید:

 1. در نوشتارها پیوندها طبق [[صفحهٔ مبدأ]] > [[صفحهٔ مقصد]] یا [[صفحهٔ مبدأ| > [[صفحهٔ مقصد| ویرایش شود.
 2. انتقال [[صفحهٔ مبدأ]] > [[صفحهٔ مقصد]] بدون بر جای گذاشتن تغییرمسیر انجام شود. از آنجا که میان‌ویکی‌های انگلیسی ویرگول یا پرانتز ندارند احتمال اینکه کاربران بعدها انتقال را به عنوان اشتباه انجام دهند پایین است.

فهرست از این قرار است: کاربر:Saeidpourbabak/برای انتقال سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۱۲ (UTC)

@Saeidpourbabak: سلام لطفاً به موارد زیر توجه کنید:
 1. فهرست‌های طولانی را در زیر صفحه مانند کاربر:Saeidpourbabak/برای انتقال قرار دهید و فقط اینجا پیوند دهید تا وپ:تار شلوغ نشود.
 2. برای تغییراتی که در اینجا دادید نیاز به اجماع وجود دارد به خصوص که ترجمه از ویکی‌پدیای انگلیسی همیشه درست نیست الان در این رهنمود توجهی به گاه‌شمار جلالی نشده‌است (چون ویکی‌انگلیسی برایش اهمیتی ندارد). در ویکی‌فا برای جلوگیری از تداخل و ابهام در تاریخ از میلادی برای گاه‌شماری میلادی استفاده می‌شود در نتیجه عنوان‌های پیشنهادی شما به نظرم مشکل دارند و بدون اجماع نباید انتقال یابند. Yamaha5 (بحث) ‏۱۰ فوریهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۴۲ (UTC)