امیر علی‌اکبری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
امیر علی‌اکبری
مدال‌ها
شرکت‌کنندهٔ کشور  ایران
کشتی فرنگی مردان
مسابقات جهانی
برنز هرنینگ ۲۰۰۹ ۹۶ ک‌گ
طلا مسکو ۲۰۱۰ ۹۶ ک‌گ
سلب صلاحیت بوداپست ۲۰۱۳ ۱۲۰ ک‌گ
مسابقات قهرمانی آسیا
طلا ۲۰۰۹ پاتایا ۹۶ ک‌گ
مسابقات جهانی MMA
نقره ۲٠۱۶ ریزین ۱۲٠ ک‌گ

امیر علی‌اکبری (زادهٔ آذر۱۳۶۶) استان فارس کنارتخته کشتی‌گیر کشتی فرنگی‌کار ایرانی با اخلاق و مبارز هنرهای رزمی ترکیبی اهل کشور ایران است. وی برندهٔ مدال طلای قهرمانی کشتی فرنگی جهان در سال ۲۰۱۰ و برنز قهرمانی جهان ۲۰۰۹ و مدال طلای قهرمانی ۲۰۰۹ آسیا است.

شایعات دوپینگ و محرومیت[ویرایش]

وی در سال ۱۳۹۰ با شایعات استفاده از مواد نیروزا و دو سال محرومیت از شرکت در مسابقات مواجه شده بود، اما برای دومین بار در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ در نمونه خون وی ماده ممنوعه استروئید آنابولیک دیده شده و به همین دلیل فیلا وی را به علت تکرار دوپینگ مادام‌العمر محروم کرد. اما خود او معتقد بود که اگر از او تست بگیرند موادی در خون او نیست و همه را شایعه و پاپوش می‌دانست.

مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی MMA[ویرایش]

یک سالی پس از محرومیت از کشتی از وی خبری نبود تا در صفحات مجازی خود شرکت در ورزش هنرهای رزمی ترکیبی (MMA/Mixed Martial Arts) را اعلام کرد. چندی بعد او مبارزات خود را شروع کرد که همه آنها با پیروزی مواجه بود.داشتن رکوردهای جالب او در شکست دادن حریفهای خود در ۱۷ ثانیه و 30 ثانیه است.

مسابقات گراند پری ۲۰۱۶ رایزن[ویرایش]

در ادامه مسابقات گراند پری ۲۰۱۶ رایزن، یکی از تورنمنت‌های مسابقات ورزش‌های رزمی ترکیبی، که در دسامبر ۲۰۱۶ در ژاپن برگزار شد، امیر علی‌اکبری، موفق شد با شکست دادن هیت هرینگ، مبارز آمریکایی، به مرحله نیمه‌نهایی این مسابقات راه یابد. هیث هرینگ ۳۸ ساله که سابقه حضور در رشته‌های کیک بوکسینگ، سامبو (ورزش رسمی روسی) و کشتی را دارد به «اسب دیوانه تگزاس» معروف است.[۱] وی همچنین در مرحله نیمه نهایی با پیروزی مقابل والنتین مولدافسکی از روسیه فینالیست شد. در فینال مسابقات گراند پری ۲۰۱۶ رایزن، امیر علی‌اکبری با شکست مقابل میرکو فیلیپوویچ، نایب قهرمان شد.[۲]

علی اکبری برادر بزرگتر خود را عامل آشنایی او با کشتی معرفی می‌کند. وی الگوی خود را علی ابن ابیطالب امام اول شیعیان معرفی کرده است. 3

پانویس[ویرایش]