همشهری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از همشهری (روزنامه))
پرش به: ناوبری، جستجو
همشهری
نوع روزنامه
قالب اجتماعی - فرهنگی - اقتصادی

صاحب امتیاز شهرداری تهران
ناشر مؤسسه همشهری
مدیر مسئول مهدی ذاکری
سردبیر حسین قربانزاده
بنیانگذار غلامحسین کرباسچی
زبان فارسی
بها ۵۰۰ تومان

وب‌گاه: www.hamshahrionline.ir
خبر
خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری ایران
خبرگزاری ابناخبرگزاری برناخبرگزاری ایرناخبرگزاری ایسناخبرگزاری مهرخبرگزاری فارسخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری تسنیمخبرگزاری کردپرسخبرگزاری کتاب ایرانخبرگزاری موجخبرگزاری تقریبباشگاه خبرنگاران جوانتابناکانتخابکلمهالفایلناجهان نیوزسحام نیوزاکونیوزعصر ایرانخبر آنلاینهمشهری‌آنلاین
شبکه‌های خبری تلویزیونی
بی‌بی‌سی (جهانی) • ABC (آمریکا و اروپا) • سی‌ان‌ان (جهانی) • فرانس ۲۴ (فرانسه و جهان) • فاکس نیوز (فقط آمریکا) • ام‌اس‌ان‌بی‌سی (فقط آمریکا) • پرس تی‌وی (جهان) • الجزیره (دنیای عرب و جهان) • یورونیوز (اروپا) • دویچه وله (آلمان و جهان) • شبکه خبر(ایران و جهان) • خبرگزاری صدا و سیما(ایران و جهان)
فهرست روزنامه‌های ایران
آفتاب یزدآفرینشابرارابرار ورزشیاعتمادافتخارایرانبامدادروزنامه تابناکتماشاتهران تایمزهفته‌نامه پرشینجام جمجمهوری اسلامیروزنامه جوانخراسانخردادخورشیددنیای اقتصادراه مردمرسالتسرمایهشرقروزنامه شهروندعصر آزادگانعصر رسانهعصر ماقدسروزنامه وطن امروزروزنامه قانونکیهانمردم‌سالارینیم‌نگاههم‌میهنهمشهرییاس نو

روزنامهٔ همشهری روزنامه صبح ایران است که به صاحب امتیازی شهرداری تهران توسط مؤسسه همشهری منتشر می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

روزنامه همشهری که از ۲۴ آذر ۱۳۷۱ منتشر گردید از ابتدا به صاحب امتیازی شهرداری تهران منتشر می‌شد هم اکنون توسط مؤسسه همشهری منتشر می‌گردد.[۱] روزنامه همشهری از شماره‌های آغازین توانست با جذب آگهی به خود کفایی برسد.

روزنامه همشهری از بهمن ۱۳۸۶ به مدت ۶ ماه صفحاتی را نیر تحت عنوان «همشهری عصر» منتشر می‌کرد. همشهری عصر پس از انتشار خبری حاکی از اختلاف میان تیم اقتصادی محمود احمدی‌نژاد پیرامون طرح تحول اقتصادی دولت، توقیف گردید.[۲] همشهری کتابی رایگان نیز هر هفته در روزهای پنج‌شنبه ضمیمه روزنامه خود کرده‌است. این ضمیمه دیگر منتشر نمی‌شود ولی هم اکنون ضمیمه‌ای به نام ۶ و ۷ در ۲۴ صفحه به ضمیمه روزنامه همشهری در روزهای پنج شنبه منتشر می‌شود.

مدیریت همشهری از خرداد ۱۳۸۷ کناره گیری کرد و حسین انتظامی جای خود را به علی‌اصغر محکی داد. انتظامی به اتهام نقض قانون حقوق مؤلفان به جزای نقدی محکوم گردید.[۳] محکی نیز در دی ماه ۸۹ از سمت مدیر عاملی همشهری برکنار شد و جای خود را به ‍‍رسول بابایی داد.[۴]

جنجال‌ها[ویرایش]

توقیف[ویرایش]

روزنامه همشهری با چاپ آگهی تبلیغاتی در تاریخ اول آذر ۱۳۸۸ که عکسی از مشرق‌الاذکار نیلوفر آبی معبدی بهائی در دهلی نو هندوستان همراه بود توقیف موقت شد. این تصویر یک چهارم صفحه اول همشهری را به خود اختصاص داده بود. با رایزنی‌های انجام گرفته روزنامه همشهری که با اعلام هیئت نظارت بر مطبوعات از ۲ آذر به مدت یک هفته توقیف شده بود، بعد از یک روز انتشار را بازیافت.[۹] عباس سلیمی نمین معتقد است با توجه به اینکه همین آگهی در گذشته در روزنامه‌های ایران و خورشید (روزنامه‌های طرفدار دولت احمدی‌نژاد) چاپ شده‌بودند، توقیف همشهری را به خاطر شائبه‌های سیاسی دانسته از آن ابراز تاسف کرده بود.[۱۰] در پی چاپ سهوی تصویر معبد لوتوس هندوستان در متن یک آگهی مربوط به گردشگری در شماره یکشنبه روزنامه همشهری، هیئت نظارت بر مطبوعات دوشنبه تشکیل جلسه داد و بنا بر اطلاعیه اولیه، دبیرخانه این هیئت به این روزنامه تذکر کتبی داده و پرونده این تخلف را نیز برای رسیدگی به دادگاه ارسال کرده بود. همشهری نیز در شماره دوشنبه خود از این اشتباه عذرخواهی کرده بود؛ ولی از چاپ این شماره در چاپخانه جلوگیری به عمل آمده بود. در عین حال محمدعلی رامین معاون وزیر ارشاد و دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات در همان روز از استمرار توقیف روزنامه همشهری و کلیه ضمائم آن تا زمان تشکیل دادگاه خبر داده بود؛ که این توقیف با تلاش مهدی ذاکری مدیرعامل همشهری در ۳ آذر پایان یافت.[۱۱]

برند همشهری[ویرایش]

برند همشهری در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.[۱۲]

ضمیمه‌ها و نسخه‌های محلی[ویرایش]

همشهری اصفهان[ویرایش]

از اوایل سال ۱۳۸۷، همشهری ویژه‌نامه‌ای برای استان اصفهان منتشر کرد که به صورت یک ضمیمه منتشر می‌شد. این ویژه نامه ابتدا در ۴ صفحه و هفته‌ای یکبار منتشر می‌شد که به مرور به هفته‌ای ۲ و ۳ شماره هم رسید. با قوت گرفتن تحریریه استانی، از نیمه دوم سال ۹۰ تاکنون ویژه نامه استان اصفهان همشهری در روزهای شنبه تا چهارشنبه به صورت ضمیمه روزنامه سراسری روی پیشخوان کیوسک‌های مطبوعاتی قرار می‌گیرد. این ۴ صفحه، به انضمام ۸ صفحه داخلی که به مطالب عمومی می‌پردازد، همراه با روزنامه همشهری توزیع می‌شود.[نیازمند منبع]

دوچرخه[ویرایش]

دوچرخه نشریه‌ای از ضمیمه‌های همشهری (روزنامه) است. دوچرخه، نشریه‌ای است که به عنوان ضمیمه روزنامه همشهری پنچشنبه هرهفته چاپ می‌شود. این نشریه ازسال ۸۰آغازبه کارکرده‌است. خوانندگان این نشریه اغلب از کودکان و نوجوانان می‌باشند. هم اکنون مناف یحیی پور سردبیری این نشریه رابرعهده داراست.


6و 7 همشهری[ویرایش]

6و 7 همشهری يكی از ضمايم هفتگی روزنامه همشهری است كه روزهای پنچ شنبه به همراه روزنامه چاپ مي شود.

همشهری ورزشی[ویرایش]

همشهری ورزشی نام صفحات 17 تا 24 روزنامه همشهری است كه هر روز منتشر می شود و اخبار و مطالب ورزشی را به اطلاع مخاطبان می رساند.

همشهری محله[ویرایش]

نشريات «همشهری محله» اولين نشريات جدی شهری با رويكرد منطقه‌ای و محلی هستند كه با گستره انتشار در 22 منطقه شهر تهران به صورت هفته‌ای منتشر می شوند.

همشهری استانی[ویرایش]

انتشار منظم ويژه‌نامه‌های استانی از خردادماه سال 1385 شروع شد‌. در اين مدت اين رسانه‌ها توانستند با رويكردی بومی و منطقه‌ای، نقش بسزايی در ارتباط بيشتر با مخاطبان استان‌ها و شهرستان‌های مختلف كشور داشته باشند.

همشهری حقوق[ویرایش]

حقوق همشهری يكی از ضمايم هفتگی روزنامه همشهری است كه روزهای سه شنبه به همراه روزنامه چاپ مي شود و به يكي از مهمترين رسالت های شهرداری كه آموزش و ترويج «حقوق شهروندی» است، می پردازد .

همشهری فرهنگ شهر[ویرایش]

فرهنگ شهر همشهری يكی از ضمايم هفتگی روزنامه همشهری است كه روزهای دوشنبه به همراه روزنامه چاپ می شود.

همشهری همراه[ویرایش]

همراه همشهری يكی از ضمايم هفتگی روزنامه همشهری است كه روزهای شنبه به همراه روزنامه چاپ می شود.

همشهری شهرنگار[ویرایش]

شهرنگار دوهفته‌نامه‌ای كه از سال 92 شنبه‌ها همراه همشهری توزيع می شود،كه در حوضه های شهری و پوشش خبری شورای شهر تهران و مصوبات و رويدادهای صحن اين سازمان به ايفای نقش می پردازد .

همشهری حوادث[ویرایش]

«حوادث» ضميمه روزهای دوشنبه، مختص كسانی است كه اخبار دنيای شگفت و تعجب‌آور جرم و جنايت را پيگيری می كنند.

همشهری آشپزی[ویرایش]

«آشپزی» ضميمه روزهای چهارشنبه، يک آشپزخانه كاغذی است تا غذا را با بهترين روش و سريع‌ترين زمان ممكن البته در نهايت خلاقيت مهمان سفره‌های ما كند.

مجلات همشهری[ویرایش]

همشهری جوان[ویرایش]

مجله «همشهری جوان» به صورت هفته ‏نامه منتشر می شود.

همشهری بچه‌ها[ویرایش]

مجله «همشهری بچه‌ها» به صورت دوهفته ‏نامه، برای مخاطبان سنين 9 تا 12سال منتشر می شود.

همشهری داستان[ویرایش]

مجله «همشهری داستان» اول هر ماه منتشر می شود.

همشهری دانستنيها[ویرایش]

مجله «همشهری دانستنيها » هر 2هفته يک‏بار منتشر می شود.

همشهری سرزمين من[ویرایش]

مجله «همشهری سرزمين من» اول هر ماه منتشر می شود.ماهنامه همشهری سرزمين من، متفاوت‌ترين مجله برای معرفی داشته‌های تاريخی و طبيعی ايران است.

همشهری 24[ویرایش]

ماهنامه سينمايی همشهری 24 که برای مخاطبان علاقه‌مند به سينما و رسانه‌های تصويری منتشر می شود، يک قرار سينمايی دلنشين و جذاب ماهانه است.

همشهری تندرستی[ویرایش]

همشهری تندرستی هرماه منتشر می شود و در يک جمله مي‏خواهد شعار «همه برای سلامت، سلامت برای همه» را به يک خواست عمومی و هرروزه تبديل كند.

همشهری ديپلماتيک[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]