گروه مجلات همشهری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گروه مجلات همشهری، موسسه‌ای رسانه‌ای وابسته به شرکت همشهری متعلق به شهرداری تهران است. این مؤسسه رسانه‌ای ناشر ۱۸ مجله و یک وبگاه اینترنتی است. گروه مجلات همشهری توسط علی قنواتی طراحی و تأسیس شد و پس از او تا کنون به ترتیب مجید حسینی و محمد مشاری مدیریت این گروه را بر عهده داشته‌اند. هر مجله دارای سردبیر، تحریریه و کادر فنی و هنری مستقل است و واحد نظارت محتوایی، ارزیابی و تحلیل محتوا، سردبیران ارشد و مدیر ارشد هنری بر کیفیت کلی مجلات گروه نظارت می‌کنند.

تاریخچه[ویرایش]

تا قبل از سال ۱۳۸۳ مؤسسه همشهری غیر از خود روزنامه نشریه دیگری منتشر نمی‌کرد. البته ضمایمی مانند آفتابگردان، دوچرخه، همشهری ماه، دیپلماتیک و خردنامه در مقاطع مختلف به همراه روزنامه منتشر شد که برخی مانند همشهری ماه شخصیت مستقل و مخاطبان قابل توجهی یافتند. نخستین محصول همشهری که مستقل از روزنامه روی کیوسک مطبوعات قرار گرفت، هفته‌نامه همشهری جوان بود که در سال ۱۳۸۳ توسط علی قنواتی طراحی و تأسیس شد. همشهری جوان با ابتکارات متعدد در فرم و محتوا و ارائه آمیزه‌ای جذاب از زبان و گرافیک شاداب و جوان‌پسند سبک و سیاق جدیدی در روزنامه‌نگاری ایران پایه‌گذاری کرد که بعدها الگوی نشریات مختلف و متعددی قرار گرفت. با موفقیت همشهری جوان تابوی انتشار مجلات مستقل در همشهری شکست و در سال‌های سال ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ ابتدا هفته‌نامه همشهری خانواده و سپس ضمایم خردنامه و دیپلماتیک به شکل مجلات مستقل منتشر شدند ولی هیچ‌یک به موفقیت و موقعیت حرفه‌ای همشهری جوان دست نیافتند. در سال ۱۳۸۷، با دعوت مجدد از علی قنواتی و بر اساس طرحی که توسط او ارائه شد، تأسیس و انتشار بیش از ده مجله جدید در دستور کار همشهری قرار گرفت و به این ترتیب گروه مجلات همشهری توسط وی پایه‌گذاری شد.

در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ مجلات سرزمین‌من، سرنخ، همشهری داستان، آیه، پایداری، همشهری علمی و همشهری ورزشی یکی پس از دیگری طراحی و تأسیس گردیدند و مجلات همشهری خانواده، خردنامه، دیپلماتیک و همشهری ماه بازطراحی و دور جدید انتشار خود را آغاز کردند. بعدتر همشهری ورزشی به نام تماشاگر که امتیاز آن متعلق به علیرضا دبیر است درآمد و همشهری علمی با خرید امتیاز مجله پرخاطره دانستنیها و با این نام کار خود را ادامه داد.

در شهریور سال ۱۳۸۸ مجید حسینی مشاور رسانه‌ای سابق شهردار تهران به گروه مجلات همشهری وارد شد و مجلاتی چون همشهری ۲۴ (با موضوع سینما و تلویزیون)، همشهری الف (با موضوع کتاب) و همشهری سلامت (بعدتر به نام تندرستی) که طراحی آن‌ها پیش‌تر آغاز شده بود، و نیز مجلات همشهری بچه‌ها و همشهری معماری در این دوره منتشر شدند. مجلات دیگری مانند آشپزی مثبت و همشهری دیجیتال نیز در میان مجلات همشهری دیده می‌شد که انتشار آن‌ها پس از مدتی متوقف شد. پس از حسینی محمد مشاری مدیر گروه مجلات همشهری گردید. بعد از وی از تاریخ اول مهر 1397 گروه مجلات همشهری به مدت سه سال به علی رزاقی بهار واگذار شد که تاکنون هم ادامه دارد.

مجلات[ویرایش]

همشهری الف[ویرایش]

الف دوماهنامه‌ای بود که توسط گروه مجلات همشهری به صاحب امتیازی مؤسسه همشهری است، به چاپ می‌رسید.[۱] آخرین سردبیر این نشریه سید عماد حسینی بود.

همشهری ماه[ویرایش]

همشهری ماه یکی از نشریات مؤسسهٔ همشهری است که به صورت ماهانه منتشر می‌شود. این نشریه مطالبی در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی ایران و جهان را شامل می‌شود. پیش از این، سردبیران این ماهنامه رسول بابایی، سید امیرحسین مهدوی و مجید رفیعی بوده‌اند و از آذرماه ۱۳۹۰، سید مجید کمالی سردبیری این نشریه را بر عهده دارد.

همشهری آیه[ویرایش]

همشهری آیه عنوان نشریه ای است که توسط گروه مجلات همشهری منتشر می‌شد. همشهری آیه قبلاً به عنوان ضمیمه قرآنی فعالیت می‌کرد و اکنون به عنوان مجله فرهنگی «همشهری قرآن» فعالیت می‌کند. همشهری آیه از ابتدای سال ۹۱ با تغییر رویکرد، به موضوع سبک زندگی پرداخت و به عنوان نخستین مجله سبک زندگی دینی تا کنون فعالیت خود را ادامه داده‌است. چند ماه پس از انتشار نخستین شماره از آیه جدید، سید علی خامنه‌ای دربارهٔ اهمیت سبک زندگی سخنرانی کرد و پس از آن چندین نشریه دیگر با عنوان‌هایی شبیه همشهری آیه متولد شدند.

خردنامه همشهری[ویرایش]

خردنامه همشهری نشریه‌ای فلسفی است که توسط مؤسسه همشهری منتشر می‌شود.[۲][۳][۴] سردبیر این نشریه جعفر حسن‌خانی بود.

همشهری دیپلماتیک[ویرایش]

همشهری دیپلماتیک نام نشریه‌ای تخصصی در حوزه دیپلماسی در ایران است که توسط گروه مجلات همشهری به صورت دو ماهنامه در ۱۳۲ صفحه منتشر می‌شود.[۵]

فهرست مجلات[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «الف منتشر شد». همشهری آنلاین. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۱۹.
  2. «جدیدترین شماره خردنامه همشهری منتشر شد». خبرگزاری مهر. ۴ شهریور ۱۳۹۶.
  3. «خردنامه همشهری منتشر شد». فرارو. ۵ اردیبهشت ۱۳۹۰.
  4. «ماهنامه «خردنامه همشهری» منتشر شد». تسنیم. ۲ شهریور ۱۳۹۵.
  5. «همشهری دیپلماتیک | دربارهٔ ما». diplomatic.hmg.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۰-۰۲.

پیوند به بیرون[ویرایش]

وبگاه رسمی