هفت خبیث

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هفت کثیف)
پرش به: ناوبری، جستجو

این بازی به فارسی هفت کثیف یا هفت خبیث گفته می‌شود و به انگلیسی اونو (UNO) نام دارد. این بازی، نوعی بازی با کارت است که در قسمت‌های مختلف دنیا بازی می‌شود و در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. این بازی در جمع‌های ۲ تا ۷ نفره بازی می‌شود. برای بیش از پنج نفر معمولاً از ۲ دسته کارت استفاده می‌شود. نحوهٔ شروع بازی به این شکل است که به هر نفر یک سری برگه (معمولاً ۷ برگ) در جهت ساعت‌گرد داده می‌شود و سپس کارت‌های باقی‌مانده را به پشت در وسط گذاشته می‌شوند و روترین کارت از کارت‌های روی زمین را کنار کارت‌هایی که از پشت هستند از رو قرار می‌گیرد. بازی به این شکل است که باید یا آن عدد مورد نظر یا آن خال را در وسط گذاشت. برای مثال اگه ۳ دل رو بود اگر بازیکن کارت دل داشت دل بازی می‌کند در غیر این‌صورت باید ۳ یک خال دیگر را بازی کند. اگر هیچ‌کدام از این حالت‌ها نباشد، باید یک کارت از زمین بردارد. اگر کارت برداشته شده با کارت روی زمین سازگار بود آن را در کنار کارت روی زمین قرار می‌گیرد، در غیر صورت کارت پیش بازیکن مانده و نفر بعد بازی را ادامه می‌دهد.

قوانین[ویرایش]

قانون‌های این بازی از گروهی به گروهی و از منطقه‌ای به منطقه‌ای متفاوت است. گونهٔ ایرانی این بازی با قانون‌های زیر بازی می‌شود.

عدد ۱۰: جهت چرخش بازی را برعکس می‌کند.

عدد ۷: با رو شدن عدد ۷ برای اولین بار، اگر بازیکن کارت ۷ داشته باشد، بازی می‌کند در غیر این‌صورت باید ۲ کارت از روی زمین بردارد. بعد از برداشتن ۲ تا کارت، نوبت شخص سوخته و برای نفر بعدی عدد ۷ یک عدد معمولی در نظر گرفته می‌شود و بازی ادامه پیدا می‌کند.

تبصره: با روشدن عدد هفت، اگر بازیکن عدد ۷ بازی کند، نفر بعد باید ۴ تا کارت بردارد و اگر وی هم ۷ بازی کند، نفر بعدی باید ۶ تا کارت بردارد و به‌همین روال دو کارت اضافه می‌شود.

عدد ۸: جایزه دارد و کسی که عدد ۸ بگذارد می‌تواند یک کارت دیگر هم بگذارد.

آس: نوبت نفر بعد را می‌سوزاند و نفر بعد از آن باید بازی کند.

سرباز: بازیکنی که سرباز بیاورد می‌تواند حکم را به دلخواه خودش تغییر دهد.

وقتی بازیکنی یک ورق دارد، باید با صدای بلند بگوید «تک کارت!»

عدد۲:هرکس که عدد۲بگذارد باید خال۲بازمینه بخورد و هرکس که عدد دو بگذارد به دلخواه باید یک نفر را جریمه کند

هر تخلف در حین بازی ۱ برگ جریمه دارد. (تخلف شامل:استفاده از کلمه "من" در حین بازی،بدون نوبت بازی کردن، تأخیر در بازی کردن، اشتباه بازی کردن، تک کارت نگفتن (بازیکنی که تک کارت نگفته باشد و پیش از متوجه شدن سایر افراد از این موضوع برگ‌های خود را تمام کند مشمول جریمه نمی‌شود))

در این بازی هر کس زودتر برگه‌های دست خود را به پایان ببرد برنده بازی است.

در صورتی که یک نفر با انداختن برگ 7 بازی را پایان دهد نفر آخر باید دوبرگ برداشته و امتیاز منفی در 7 ضرب می‏شود.مگر اینکه نفر آخر برگ 7 بیاندازد که در اینصورت نفر قبل باید 4 برگ بردارد."امتیاز مورچه"

نحوهٔ امتیازدهی[ویرایش]

  • برگهای ۲ تا ۱۰ امتیاز منفی برابر شماره کارت خود ندارند. (غیر از برگ ۷)،
  • برگ بی بی ۱۲ امتیاز منفی دارد،
  • برگ شاه ۱۳ امتیاز منفی دارد و
  • برگ آس ۲۰ امتیاز منفی دارد
  • سرباز ۱۱ امتیاز منفی دارد و
  • در صورتی که هفت داشته باشد آن را می‌گذارد و دو کارت دیگر می‌کشد.

بازی با سرباز تمام نمیشه و باید یک برگه دیگر اضافه برداشت.

پایان بازی[ویرایش]

برای خاتمه بازی باید مقدار حداکثر امتیاز منفی را مشخص کرد (عددی از ۵۰ تا ۱۰۰۰) و هر کس به این امتیاز برسد حذف و بقیه بازی را ادامه می‌دهند تا در نهایت نفری که امتیاز منفی وی از همه کمتر است برنده بازی حساب شود.

بازی را می‌توان به صورت حذفی و بدون سقف امتیاز منفی انجام داد. در این روش در پایان هر دست بازی، هر کس مجموع امتیازات منفیش بیشتر از دیگران باشد، از جریان بازی حذف می‌شود (بدون توجه به حد نصاب امتیاز بازی) و بقیه نفرات بازی را ادامه می‌دهند. اگر در این روش، مجموع امتیازات دو یا چند نفر برابر باشد، فردی از دور بازی خارج می‌شود که در این دست، بیشترین امتیاز منفی رو به دست آورده باشد.

منابع[ویرایش]

رده امريكايي