بازی تخته‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بازی تخته‌ای روی یک سینی سفالی فرانسوی، ۱۷۵۰–۱۷۲۰
North American board games

بازی‌ رومیزی یا بازی‌ تخته‌ای به بازی‌هایی گفته می‌شود که روی یک سطح از پیش طراحی شده (کاغذی، پارچه‌ای یا تخته‌ای) انجام می‌شود. در این بازی‌ها مهره‌ها یا ژتون‌ها بر اساس قوانین مشخصی روی صفحهٔ بازی قرار می‌گیرند، حرکت داده می‌شوند یا از روی آن برداشته می‌شوند. گاه به همراه مهره‌ها و ژتون‌ها، تاس یا تماس‌هایی هم در بازی‌های تخته‌ای استفاده می‌شوند. این بازی‌ها ممکن است از نوع بازی‌های راهبردی مجرد باشند، یا مبنای آن بخت و اقبال باشد یا ترکیبی از این دو. معمولاً هدفی وجود دارد که بازیکن تلاش می‌کند به آن دست یابد. بازی‌های رومیزی اولیه بازنمایی نبردی بود میان دو ارتش. در بازی‌های رومیزی متأخرتر نیز هدف شکست بازیکن حریف است که ممکن است معنای آن ضربه زدن به مهره‌های حریف باشد، یا به دست آوردن یک موقعیت یا کسب امتیاز.

تاریخچه بازی رومیزی یا بازی تخته ای به بیش از 5000 هزار سال می رسد. برخی از بازی های یافته شده در مصر، بین النهرین، چین و هند یافته شده اند. بازی سنت، بازی مهان و بازی های دیگر که در بقایای یافته شده مربوط به این مناطق پیدا شده است.

بازی‌های رومیزی از نظر انواع و شیوه‌های بازی بسیار متفاوتند. گاهی بازنمایی یک وضعیت در زندگی واقعی هستند، مانند سرنخ و گاهی مضمون آن ارتباطی با زندگی ندارد، مانند دام. قوانین آن ممکن است بسیار ساده باشد، مانند ایکس او و دوز، یا بسیار پیچیده به نحوی که یک جهانِ بازی کامل با جزئیات فراوان خلق شود، مانند بازی سیاه‌چال‌ها و اژدهایان. مدت زمانی که برای یادگیری و به دست آوردن مهارت در یک بازی تخته‌ای لازم است نیز بر حسب نوع بازی متفاوت است. یادگرفتن یک بازی لزوماً ارتباطی به پیچیدگی قوانین ندارد، برخی بازی‌های تخته‌ای، نظیر شطرنج و گو، قوانین ساده‌ای دارند که به حالت‌های پیچیده منجر می‌شوند.

بعضی بازی های تخته ای فقط با شانس هستند و اصلا به هوش خود انسان مربوط نیست مانند منچ اما بعضی بازی ها هستند که با استراتژیک درست خود انسان میتوان برد مانند : شطرنج و روپولی و مونوپولی

منابع[ویرایش]

  1. تاریخچه بازی رومیزی

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Board game». ویکی‌پدیای انگلیسی. دریافت‌شده در ۲۹ خرداد ۱۳۹۰.