کارزار تبلیغاتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کارزار تبلیغاتی یا پویش تبلیغاتی در مدیریت تبلیغات به مجموعه عملیات برنامه‌ریزی شده برای تبلیغ کردن یک مؤسسه یا کالاهای آن می‌گویند. کارزار تبلیغاتی توسط یک دفتر تبلیغاتی (یا یک شخص یا گروه که وظایف دفتر تبلیغاتی را انجام می‌دهد.) تدوین و اجرا می‌شود و در واقع، سازمان‌بندی داخلی دفتر تبلیغاتی برای اجرای برنامه تبلیغاتی است. کارزارهای تبلیغاتی به صورت ماهانه، فصلی، سالیانه یا مقطعی توسط تبلیغاتچی‌ها، مدیران تبلیغات یا شرکت‌ها و آژانس‌های تبلیغاتی اجرا می‌گردد.

در اجرای یک کارزار تبلیغاتی کلیه پیام‌ها با یک مسیر خاص شروع می‌شوند و با ابزاری متفاوت روایت همان مطلب هستند و تا انتهای کمپین تنها بر روی همان شعار اولیه تأکید دارند.

کمپین تبلیغاتی یک دانش روز و توانایی تشخیص اهداف و ویژگی‌های یک کمپین (اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و …) برای فعالان حوزه رسانه و کسب و کار بسیار ضروری است. بعد از تسلط به مفاهیم اولیه به مرور و آهسته آهسته می‌توانیم به طراحی یک کمپین فکر کنیم.

کمپین تبلیغاتی به معنای استفاده از کانال‌های مختلف برای رساندن پیام تبلیغاتی است. یک پیام یکسان با تمی مشترک از طریق رسانه‌ها و بسترهای مختلف، که در برخی مواقع ثابت هستند، به اشتراک گذاشته می‌شود. چارچوب زمانی کمپین‌های تبلیغاتی عموما ثابت بوده و به دقت تعریف می‌شوند.

کمپین‌های بازاریابی به صاحبان کسب و کار و تیم‌هایشان کمک می‌کنند تا بهترین استراتژی‌های ترفیع را برای محصولات و خدمات شرکت مشخص کنند. چه پیشنهاد محصولات یا خدمات جدید بدهید، یا برنامه‌ای برای ترفیع محصولات خود از طریق آنلاین یا آفلاین داشته باشید، کمپین بازاریابی می‌تواند شما را از طریق فرآیندهای تعریف شده هدایت کند.

پس‌زمینه[ویرایش]

در الگوی سیستمی مدیریت تبلیغات، برنامه تبلیغاتی، عنصر نیست؛ بلکه خروجی عنصر دفتر تبلیغاتی است. مثلاً یک دفتر تبلیغاتی فرضی که دارای سازمان داخلی متشکل از شش مدیریت است، یک ورودی شرح وظایف تبلیغات و یک خروجی برنامه تبلیغاتی دارد.

کمپین تبلیغاتی، برخلاف باور بسیاری، الزامی به چند وجهی بودن ندارد. در حقیقت کمپین‌های تبلیغاتی می‌توانند تنها در بستر آنلاین اجرایی شوند یا به صورت کامل بر بسترهای آفلاین باشند. هر کمپین تبلیغاتی برای معرفی، افزایش فروش یا تغییر نگاه کاربران نسبت به یک محصول یا خدمت طراحی می‌شود و پیش و پس از اجرای آن می‌بایست میزان تأثیرگذاری آن را ارزیابی نمود.

در تعریف کمپین‌های تبلیغاتی، پیش از اجرا، اهدافی که می‌بایست توسط کمپین به دست بیایند، ثبت می‌شود و چیزی حدود ۱۰٪ از درآمد شرکت برای اجرایی شدن کمپین تعیین می‌شود.

روش‌ها[ویرایش]

هر برنامه تبلیغاتی بسته به اوضاع و نوع بازار و مخاطبان تبلیغات ممکن است به روش مخصوص به خود انجام شود. اما به‌طور کلی، براساس الگو سازی سیستمی و تعریف دفتر تبلیغاتی، در همه برنامه تبلیغاتی‌ها مراحل کم و بیش مشابهی طی می‌شوند که عبارتند از:

  1. ارزیابی «بازار»

در آن مشخص می‌شود بازار یا مشتریان کالای عرضه شدنی چه خصوصیاتی دارد، عکس‌العمل رقبای تبلیغاتی با مشاهده و آگاهی از برنامه تبلیغاتی چگونه پیش‌بینی می‌شود، «سهم از بازار» فعلی آگهی دهنده چقدر است و چه عواملی را می‌توان به عنوان عوامل بزرگ و کوچک فهرست کرد که در تعیین استراتژی ارزیابی بازار کاربرد داشته باشد و نیز ممکن است از آمارهای موسسات پژوهشی تبلیغات استفاده شود.

  1. تعیین «هدف‌های تبلیغات» که در آن وظایف هر یک از قسمت‌های «دفتر تبلیغاتی» طرح‌ریزی می‌شود؛ مثلاً «سهم از بازار» مطلوب و مورد درخواست آگهی دهنده چقدر است؟
  2. محاسبات و تعیین «بودجه تبلیغات»

که در آن با توجه به مراحل قبلی تعیین می‌گردد که چه بودجه‌ای برای تبلیغات، بازدهی بیشینه ایجاد می‌کند، مثلاً مراجعه به درب منزل مشتریان تقریباً به بودجه‌ای نیاز ندارد. اما تبلیغات در تلویزیون بسیار گران است.

  1. طرح‌ریزی «گروه خلاقیت» شامل تدوین برنامه برای کار گروه خلاقیت است. مهم‌ترین اشتباه‌ها در این مرحله رخ می‌دهد و ممکن است منجر به بدهکار شدن و ورشکست شدن گردد.
  2. طرح‌ریزی رسانه‌ها یا انتخاب رسانه

در این مرحله به دقت مشخص می‌شود که با توجه به داده‌های چهار مرحله قبل، از چه رسانه‌هایی و چه مقدار «فضا» و «زمان» و چند نوبت تکرار باید استفاده شود.

  1. طرح‌ریزی گروه «طراحی نسخه»

در این مرحله شرح وظایف و برنامه کار طراحان هنری نسخه تعیین می‌گردد.

  1. آزمایش و بازبینی پیش از انتشار نسخه

در این مرحله از شیوه‌های مختلف «نظرسنجی» استفاده می‌شود تا مشخص گردد که آیا از نسخه‌ها استقبال خواهد شد؟ استقبال چگونه خواهد بود؟ همچنین در این مرحله ممکن است برخی از امور به مراحل قبلی بازگردانده و از نو اجرا شوند.

  1. طرح‌ریزی برای «گروه تولید»

در این مرحله نسخه‌ها و دستورالعمل‌ها، به گروه تولید داده می‌شوند تا متون چاپ، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، آگهی‌های خیابانی، آگهی‌های پستی و غیره تولید یا به اجرا گذاشته شوند. ممکن است امور اجرایی‌ای در این مرحله خارج از مؤسسه انجام شود که احتمالاً هیچ تخصصی در تبلیغات ندارند.

  1. پس از اجرای مراحل قبلی، کار به پایان نمی‌رسد و بسته به نوع قرارداد برای برنامه تبلیغاتی ممکن است اموری همچون نظارت، تصحیح خطاها، گسترش دادن برنامه تبلیغاتی مقابله با برنامه تبلیغاتی رقبای تازه و غیره انجام شود. نگاه کنید به پژوهش تبلیغات.

در کلیه مراحل برنامه تبلیغاتی یک گروه به نام گروه هماهنگی، امور مربوط به مدیریت کلی و هماهنگ سازی گروه‌های مختلف را به عهده دارد. همچنین، گروه یا شخصی، امور پاسخگویی به ارباب رجوع را به عهده دارد که ممکن است در کار گروه‌های دیگر نیز تأثیر داشته باشد.

  1. شاید یکی از علت‌های اصلی موفق نبودن در کارزارهای تبلیغاتی، عدم راه اندازی درست کمپین‌های تبلیغاتی است. این کمیپن‌ها می‌توانند در شبکه‌های مجازی پرطرفدار و با شناسایی جامعه هدف صورت پذیرد.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی[ویرایش]

برنامه ریزان شبکه‌های اجتماعی می‌دانند که محتوای آن‌ها ارزشمند است به همین دلیل گزینه‌هایی را برای حمایت و ارتقاء پست‌ها به مخاطبین شان ارائه می‌دهند. تبلیغات در این شبکه‌ها، پیام را در مقابل مخاطبانی که مورد هدف هستند قرار می‌دهد، با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را تشویق می‌کنند تا کلیک و خرید کنند. بیشتر سایت‌های شبکه‌های اجتماعی اولویت‌بندی خود را بر روی فضای آگهی می‌گذارند تا بر روی محتوای اصلی. زیرا این فضای آگهی است که برای آن‌ها درآمد بیشتری به ارمغان می‌آورد. به عنوان یک شرکت تبلیغاتی اگر مراجعه کننده شما یک کسب و کار جدید و یا نام تجاری جدید هست، در نظر بگیرید برخی از تبلیغات شبکه‌های اجتماعی را به آن‌ها پیشنهاد دهید و در برنامه تبلیغاتی‌شان گذاشته و اجرا کنید. در این امر نه تنها محصولات و خدمات آن‌ها را تبلیغ می‌کنید، بلکه به صفحات شبکه اجتماعی آن‌ها ارتقأ بخشیده و فالوورهای آن‌ها را افزایش می‌دهید. شبکه‌هایی مانند تیک‌تاک، فیس بوک، اینستاگرام، لینکداین و توییتر هرکدام نسخه‌های خاص خود را برای تبلیغات دارند مانند: تیک‌تاک: فیس بوک: اینستاگرام: لینکداین: توییتر: و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دیگر....

تبلیغات بنری و ویترین‌های تبلیغاتی[ویرایش]

بنرهای تبلیغاتی و صفحه نمایش‌های تبلیغاتی (ویترینی) تبلیغات جستجو را گسترش می‌دهند و همچنان ترکیب پی پی سی (پرداخت با هر کلیک) را دنبال می‌کنند. در این نوع تبلیغات به جای یک آگهی مبتنی بر متن، به صورت بصری برای مصرف کنندگان اجرا می‌گردد. بنرهای تبلیغاتی اصولا به صورت افقی در بالای صفحه می‌آیند(کادر قرمز در تصویر بالا). ولی تبلیغات ویترینی کوچک و در کنار موضوع اصلی به نمایش در می‌آیند. برای این که شما چه نوع تبلیغاتی را به مشتریان خود به عنوان یک شرکت تبلیغاتی پیشنهاد می‌دهید، از نوع چاپ سنتی در مجلات یا پخش تراکت در ایستگاه متر گرفته تا تبلیغات آنلاین و یا در شبکه‌های اجتماعی و یا سایت‌های موتور جستجوگر، چند قاعده برای تبلیغ بزرگ وجود دارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]