استخوان‌های کف پا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از متاتارس)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
متاتارس
Gray291.png
Skeleton of foot. Lateral aspect.
جزئیات
لاتینmetatarsus
ossa metatarsalia
شناسه‌ها
فهرست گریp.272
سرعنوان پزشکیA01.378.610.250.300.480
واژگان آناتومیA02.5.17.001
اف‌ام‌اِی24492
واژگان کالبدشناسی استخوان

متاتارس (به انگلیسی: Metatarsus) به استخوان‌های کف پا که در هر پا پنج عدد هستند گفته می‌شود.

آناتومی[ویرایش]

دو استخوانی که در پشت پا قرار دارند یعنی استخوان‌های تالوس و پاشنه یا کالکانئوس را روی هم رفته هیندفوت Hindfoot یعنی پشت پا می نامند.

جلوتر از این دو استخوان گروهی متشکل از پنج استخوان کوچکتر قرار دارند که به آن‌ها استخوان‌های تارس میگویند. مجموعه این پنج استخوان (استخوان‌های استخوان مکعبی، ناویکولار و استخوان‌های کونیفرم)) را میدفوت Midfoot یا پای میانی هم مینامند.

در کف پا جلوتر از استخوان‌های تارس پنج استخوان بلند قرار دارند که به آن‌ها متاتارس می‌گویند و در واقع کف پا را می‌سازند. متاتارسها و انگشتان پا فور فوت را تشکیل می‌دهند.

جلوتر از متاتارس‌ها انگشتان پا قرار دارند که هر کدام از آن‌ها سه بند دارد (بجز شست پا که دو بند دارد) .متاتارس‌ها قبل از انگشتان پا قرار دارند. مفاصل بین استخوان‌های تارس و متاتارس را مفاصل تارسومتاتارس (به انگلیسی: Tarsometatarsal joints) می‌گویند. مفاصل بین متاتارس‌ها و بند اول انگشتان پا را مفاصل متانارسوفالانژیال (به انگلیسی: Metatarsophalangeal joints) می‌گویند.

متاتارسها به ترتیب از انگشت شست نامگذاری می‌شوند مثلاً خارجی‌ترین متاتارس (متصل به انگشت کوچک) متاتارس پنجم نامیده می‌شود.

A = استخوان پاشنه، B = قاپ، C = تاسی، D = ناوسان، E = میخی خارجی، F = میخی میانی، G = میخی داخلی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]