استخوان‌های کف پا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از متاتارس)
پرش به: ناوبری، جستجو
متاتارس
Gray291.png
Skeleton of foot. Lateral aspect.
جزئیات
لاتین metatarsus
ossa metatarsalia
شناسه‌ها
فهرست گری p.272
سرعنوان پزشکی A01.378.610.250.300.480
واژگان آناتومی A02.5.17.001
اف‌ام‌اِی 24492
واژگان کالبدشناسی استخوان

متاتارس (به انگلیسی: Metatarsus) به استخوان‌های کف پا که در هر پا پنج عدد هستند گفته می‌شود.

آناتومی[ویرایش]

دو استخوانی که در پشت پا قرار دارند یعنی استخوان های تالوس و پاشنه یا کالکانئوس را روی هم رفته هیندفوت Hindfoot یعنی پشت پا می نامند.

جلوتر از این دو استخوان گروهی متشکل از پنج استخوان کوچکتر قرار دارند که به آنها استخوان های تارس میگویند. مجموعه این پنج استخوان (استخوان های استخوان مکعبی، ناویکولار و استخوانهای کونیفرم)) را میدفوت Midfoot یا پای میانی هم مینامند.

در کف پا جلوتر از استخوان های تارس پنج استخوان بلند قرار دارند که به آنها متاتارس می‌گویند و در واقع کف پا را می‌سازند. متاتارسها و انگشتان پا فور فوت را تشکیل میدهند.

جلوتر از متاتارس ها انگشتان پا قرار دارند که هر کدام از آنها سه بند دارد (بجز شست پا که دو بند دارد) .متاتارس‌ها قبل از انگشتان پا قرار دارند. مفاصل بین استخوان های تارس و متاتارس را مفاصل تارسومتاتارس (به انگلیسی: Tarsometatarsal joints) می‌گویند. مفاصل بین متاتارس‌ها و بند اول انگشتان پا را مفاصل متانارسوفالانژیال (به انگلیسی: Metatarsophalangeal joints) می‌گویند.

متاتارسها به ترتیب از انگشت شست نامگذاری میشوند مثلاً خارجی ترین متاتارس (متصل به انگشت کوچک) متاتارس پنجم نامیده میشود.

A = استخوان پاشنه، B = قاپ، C = تاسی، D = ناوسان، E = میخی خارجی، F = میخی میانی، G = میخی داخلی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]