فورد فستیوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فورد فستیوا
1998 Ford Festiva (WF) Trio 3-door hatchback (2010-07-19).jpg
دید کلی
شرکتکیا موتورز
مزدا
سایپا
تولید۱۹۸۶–۲۰۰۲
بدنه و شاسی
کلاسکامپکت کوچک
طرح‌بندیخودروهای موتور جلو-محور جلو
نسل اول فورد فستیوا

فورد فستیوا (Ford Festiva) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۲ تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده‌است. این خودرو در سه نسل تولید شده‌است که در حال حاضر نسل اول آن تحت برند سایپا در ایران به فروش می‌رسد.

پراید پس از خرید خط تولید نسل اول این خودرو توسط کیا کره جنوبی تولید گردید و همچنین مزدا ۱۲۱ در ژاپن به همین صورت تولید شد.

نسل اول[ویرایش]

نسل اول این خودرو در ژاپن با نام مزدا ۱۲۱ نیز عرضه می‌شد. جالب است بدانید گونه ای خاص از این نسل به نام شوگان موتور۳٫۱ لیتری داشت! و بعد به دلیل ایمنی کم تولیداین نسل متوقف شد. این خودرو در کره هم با نام پراید به معنی غرور مدت کمی روی خط تولید بود و از سال ۱۹۹۳ تاکنون این خودرو توسط سایپا تولید و عرضه می‌شود.

مزدا ۱۲۱[ویرایش]

مزدا ۱۲۱ خودرویی از مزدا است که از سالهای ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۲ روی خط تولید بود. البته مدل جدید این خودرو هم‌اکنون با نام مزدا دمیو عرضه می‌شود. این خودرو در انواع فراوانی ساخته می‌شد. اما فقط دو نمونه مشابه پراید بودند که از موتورهای ۱٫۱ و ۱٫۳ بهره می‌بردند که پراید‌های موجود در ایران بیشتر از موتور۱٫۳ لیتری بهره می‌برند. با توجه به اینکه این خودرو با موتورهای مختلفی عرضه می‌شد برخی در ایران زرنگی کرده و از کشورهای حاشیه خلیج فارس موتورهای قویتر را سفارش داده تا بر روی پراید خود ببندند و به این صورت با پراید خود به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت دست یابند.

پراید[ویرایش]

پراید خودرویی است که تولید آن در ایران از سال ۷۲ در شرکت سایپا آغاز شد؛ که در کره جنوبی در مدل هایDMوFS و همچنین مدل سدان که به آن بتا نیز گفنه می‌شد تولید می‌شده‌است. این خودرو هم‌اکنون در کره با نام کیا ریو تولید می‌شود و در سال ۲۰۰۰ کیا خط تولید نسل نخست آن را به سایپا فروخت. البته قبل از این هم سایپا خودرو پراید را به صورت وارداتی به ایران عرضه می‌کرد. نسل دوم این خودرو هم با نام کیا ریو تا سال ۱۳۹۰ توسط سایپا تولید می‌شد و بعد به دلیل نداشتن ایربگ تولید آن خاتمه یافت.

در زمستان سال ۱۳۸۹ شرکت سایپا محصولات خود تولید محصولات خود را بر پایه پلتفرم پراید متوقف نمود و تولید بر اساس پلتفرم X100 را آغاز کرد و محصولات خود را با نام‌های جدید: سایپا ۱۱۱(مروارید)، سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۳۲، سایپا ۱۴۱ تولید می‌کند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]