پرش به محتوا

فرانسیسکن‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرانسیسکویی‌ها
Ordo Fratrum Minorum
یک صلیب، بازوی مسیح و بازوی سنت فرانسیس، نماد جهانی فرانسیسکویی‌ها
کوته‌نوشتO.F.M. , Franciscan
شعارPax et bonum
("صلح و نیکی")
بنیان‌گذاری۲۴ فوریه ۱۲۰۹؛ ۸۱۵ سال پیش (۱۲۰۹-۲۴}})
بنیان‌گذارفرانسیس آسیزی
سازمان مادر
کلیسای کاتولیک
شرکت‌های تابعهSecular Franciscan Order (1221)
Third Order of Saint Francis (1447)
انفصالOrder of Friars Minor Conventual (1517)
کاپوسن (۱۵۲۰)
وابستگیOrder of Saint Clare (1212)

فرانسیسکن‌ها (انگلیسی: Franciscans) یک گروه از سائلان دستورها دینی مرتبط با کلیسای کاتولیک بودند که در ۱۲۰۹ توسط فرانسیس آسیزی بنیان نهاده شد. این دستورها شامل فرقه فرانسیسکن، فرقه سن کلر، و فرقه سوم سنت فرانسیس بود. این دستورها پایبند به آموزه‌ها و رشته‌های معنوی بنیانگذار فرقه و همکاران و پیروان اصلی او، مانند کلر آسیزی، آنتونیوی پادوا و الیزابت مجارستان، و میان بسیاری دیگر بود.[۱]

نام و جمعیت‌شناسی[ویرایش]

نام فرقهٔ ابتدایی Ordo Fratrum Minorum (به معنای فرقه برادران کوچکتر) نشات گرفته از نفی اسراف و زیاده روی توسط فرانسیس آسیسی است. فرانسیس پسر یک تاجر ثروتمند پارچه بود ولی ثروت را برای پیجویی کاملتر ایمانش رها کرد. او تمام پیوندها با خانواده اش را قطع کرد و زندگی ای را در همبستگی با برادران مسیحی اش پی گرفت.

فرقه اول

فرقه اول یا فرقه برادران کوچکتر صرفاً فرانسیسکن خوانده می‌شد. این فرقه یک فرقه متشکل از مردان صدقه‌گیر بود که برخیشان ریشه‌شان را به فرانسیس آسیسی می‌رساندند.[۲] سینت فرانسیس به پیروانش "Fraticelli" به معنای برادران کوچک می‌گفت. به برادران فرانسیسکن به‌طور غیررسمی فرایر یا منورایت گفته می‌شود.

پانویس[ویرایش]

  1. "Seraphic Order", New Catholic Dictionary. 4 September 2006. Retrieved 25 November 2012.
  2. "The rule of the Franciscan Order from the Medieval Sourcebook". Fordham.edu. 1999-09-22. Archived from the original on 2013-05-27. Retrieved 2013-06-16.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]