صبغت‌الله مجددی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از صبغت الله مجددی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صبغت‌الله مجددی
Sibghatullah Mojaddedi of Afghanistan in 2009.jpg
نهمین رئیس‌جمهور افغانستان
(دولت اسلامی)
مشغول به کار
۲۸ آوریل ۱۹۹۲ – ۲۸ ژوئن ۱۹۹۲
پس از عبدالرحیم هاتف (موقت)
پیش از برهان‌الدین ربانی
رئیس مجلس سنای افغانستان
اطلاعات شخص
زاده ۲۱ آوریل ۱۹۲۵ ‏(۹۳ سال)
۱ اردیبهشت ۱۳۰۴ شمسی
کابل
ملیت  افغانستان
حزب سیاسی رئیس جبهه ملی نجات افغانستان
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام سنی

صبغت‌الله مجددی (زاده ۲۱ آوریل ۱۹۲۵)[۱] سیاستمدار، جنگ‌سالار و فقیه اهل افغانستان است. وی از سال ۲۰۰۵ تاکنون رئیس مشرانو جرگه (مجلس سنای افغانستان) است و در سال ۲۰۰۳ رئیس لویه جرگه تصویب‌کننده قانون اساسی افغانستان بود.

مجددی در جریان جنگ شوروی در افغانستان از رهبران مجاهدین افغان بود و در سال ۱۳۵۷ جبهه ملی نجات را برای مبارزه با حکومت کمونیستی افغانستان بنیان گذاشت. مجددی پس از پیروزی مجاهدین و سقوط حکومت کمونیستی افغانستان در بهار ۱۳۷۱ به عنوان اولین رئیس‌جمهور دولت اسلامی افغانستان منصوب شد. مجددی از قوم عرب[۲] و از یکی از خانواده‌های مذهبی برجسته در کابل بود.[۳]

ریاست جمهوری[ویرایش]

پس از فروپاشی حکومت محمد نجیب الله توسط مجاهدین افغانستان، مجددی توسط گروه‌های جهادی دو ماه از ۲۸ آوریل تا ۲۸ ژوئن ۱۹۹۲ به مقام ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شد. او همچنین از مشایخ بزرگ طریقت نقشبندیه و منتسب به شیخ احمد سرهندی معروف به مجدد الف ثانی می‌باشد.

تاریخچه زندگی صبغت اله مجددی[ویرایش]

فضل عمر مجددی جد صبغت اله مجددی در دولتهای امان‌الله شاه محمد نادر شاه و محمدظاهرشاه نقش زیادی را داشت در سال ۱۹۵۶ از جهان رخت بست. پس از او در راس این خانواده محمد ابراهیم مجددی قرار گرفت. او را بنام " ضیا المشایخ " یا شیرپاچا یا حضرت صاحب، یاد می‌کردند.

در جنوری سال ۱۹۷۹ به امر حفیظ الله امین، ابراهیم مجددی با ۲۱ نفر اعضای خانواده اش تیرباران شدند. از آن تاریخ به بعد، صبغت الله مجددی در راس قدرت خانوادگی قرار گرفت.

صبغت الله مجددی در سال ۱۹۲۵ در کابل به دنیا آمد. فرزند محمد معصوم مجددی بود. صبغت الله مجددی در سال ۱۹۴۸ به قاهره سفر کرد و شامل دانشگاه الازهر گردید؛ و آن دانشگاه را موفقانه به پایان رساند. در قاهره با رهبر اخوان المسلمین حسن الحوضایبه آشنائی پیدا کرد و از جمله پیروان او شد. صبغت الله مجددی یکجا با اخوان المسلمین به سال ۱۹۵۴ در توطیهٔ قتل جمال عبدالناصر سهم ورزید که به نافرجامی انجامید. در نتیجه آن، صبغت الله مجددی با اطفال و عم خود، صادق مجددی که سفیر افغانستان در قاهره بود، از کشور اخراج گردیدند. زمانیکه به کابل برگشت مصروف تدریس مضامین دینی در دانشگاه کابل، لیسه نجات، لیسه غازی، لیسه استقلال و دارالمعلمین عالی و دارالمعلمین عربی شد. در سال ۱۹۶۰ بنابر سهم‌گیری صبغت الله مجددی در توطیه قتل علیه هیئت دولتی اتحاد شوروی در کابل بزندان افتاد. او مدت چهار و نیم سال را در زندان سپری کرد و بعد از آن برای دو سال از کشور تبعید شد. بنابر پیشنهاد شاه عربستان سعودی در سال ۱۹۷۱، صبغت الله مجددی بصفت امام جماعت مسجد کپنهاگ به دانمارک و آمر "مرکز ملی کشورهای اسکاندیناوی" که از طرف کشور لیبیا تمویل می‌گشت، فرستاده شد. در سال ۱۹۷۷ از حکومت عربستان سعودی تقاضای تابعیت را نمود که تقاضای او برآورده گردید و برایش تابعیت عربستان داده شد.

صبغت الله مجددی از سقوط سلطنت و اعلام جمهوریت در افغانستان توسط دشمن دیرینه اش سردار محمد داود سخت متأثر گشت. طوریکه از لابلای اسناد تحقیقات مولوی فیضانی بر می‌آید که در منطقه پل خشتی کابل کتابخانه شخصی داشت، صبغت الله مجددی گروپ نظامی مخفی را رهبری می‌کرد.

بعد از انقلاب ثور۱۹۷۷، صبغت الله مجددی جبهه ملی برای نجات افغانستان را تأسیس کرد و طوریکه خودش ادعا دارد، نخستین کسی بود که جهاد را علیه ملحدین در کابل، اعلام نمود. بالعموم نیروهای تنظیم نجات ملی در نوار مرزی یعنی مناطق قبایل پشتون و همچنان در ولایات قندز، فاریاب و تخار فعالیت داشتند که تعداد نیروهای او به پانزده هزار نفر می‌رسید.

بعد از آنکه ارتش اتحاد شوروی در سال ۱۹۸۹ از افغانستان خارج شد، صبغت الله مجددی به عنوان رئیس حکومت مجاهدین در پیشاور قرار گرفت. این حکومت جلای وطن، بزودی از هم پاشید، زیرا نتوانست مورد حمایت کشورهای خارج و بعضی از تنظیم‌های مسلح مجاهدین قرارگیرد.

زمانیکه انتقال قدرت در اپریل سال ۱۹۹۲ به مجاهدین صورت گرفت، مجددی به عنوان ممثل دولت اسلامی تعین شد. مجددی از تشکیل دولت اسلامی در افغانستان طرفداری می‌کند. در برنامه جبهه نجات ملی افغانستان «که رهبری آنرا بدست داشت »، گفته شده‌است: "مرام جبهه عبارت از ایجاد حکومت اسلامی برمبنای عدالت، برابری و پیروی از شورا در جریان پیش برد امور کشور. تامین آزادی‌های فردی و اجتماعی مطابق به اساسات دین مقدس اسلام. جبهه مخالف جدی نظام مطلقه، دیکتاتوری فردی یا حزبی می‌باشد. جبهه طرفدار تامین مناسبات حسنه با تمام کشورهای همسایه است و از حل منازعات که بین آنها بنابر دلایلی بین آنها موجود باشد حمایت می‌کند".

با در نظر داشت بافت اتنیکی، مذهبی، سیاسی و اوضاع نظامی افغانستان، باید گفت که صبغت الله مجددی بمثابه رئیس دولت، دارای صفات خوب وهم خیلی ضعیف هم بود زیرا عده محدود از مردم افغانستان از او حمایت نمودند.

بتاریخ ۲۸ جون سال ۱۹۹۲، دوره کار مجددی به عنوان ممثل دولت بعد از دو ماه پایان یافت و برهان الدین ربانی جانشین او شد. اما صبغت الله مجددی به عنوان عضو شورای جهادی باقی ماند.

مجددی در بخش فلسفه اسلامی از شهرت بسزائی در کشورهای اسلامی برخوردار است و از اینرو در بسی جلسات و کنفرانسهای اسلامی در عربستان سعودی در سال ۱۹۷۲، لیبیا در سال ۱۹۷۳، انگلستان ۱۹۷۶و ۱۹۷۷ و ۱۹۷۹، ایالات متحده آمریکا ۱۹۷۸، کاگاره ۱۹۷۹ و دیگر اشتراک نموده است.

پرچم افغانستان در دوره ریاست جمهوری صبغت‌الله مجددی

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • نگاهی انتقادی بر"خاطرات سیاسی" محمد صادق مجددی نوشته جریده کابل پرس در وبگاه پندار نو

[۱]

  • نظر مختصر به نقش شبکه‌های جاسوسی استعمار بریتانیا در کشورما نوشته و ترجمه داکتر عبدالخالق استاد دانشگاه بین‌المللی کیف و همکار علمی آکادمی علوم اوکراین در وبگاه آریائی

[۲]